in , ,

Plavání, plavání, všechny smutky zahání

radost z pohybu ve vodě a pod vodou

Pobyt ve vodě nikdy nepatřil k mým oblíbeným činnostem. Díky dceři jsem však na to, že je voda nepříjemně mokrá a při potápění leze do nosu a do uší, už málem zapomněla. Když jí bylo necelého půl roku, začaly jsme totiž docházet jednou týdně na lekce plavání.

V současnosti je malé patnáct měsíců a díky ní si v bazénu připadám šťastná, ač vlastně vůbec neplavu a každá lekce je pro mě spíše vydatným posilovacím cvičením. Dcera se v mé mateřské náruči různě šplouchá, cachtá, potápí a u toho vesele pokřikuje. Já zároveň nedobrovolně, ale s láskou a jaksi mimochodem provozuji vodní aerobik. A nadšení z této činnosti mě neopustilo ani po týdenním intenzivním plavacím kurzu v jednom horském penzionu. Světe, div se.

Za dcerčiným cachtáním a šploucháním se ovšem skrývá mnohem více než rozpustilá vodní zábava. Pokud o plavání s dětmi do tří let ještě nic nevíte, právě pro vás jsou následující řádky.

Především nečekejte, že jde o nějaký nácvik plaveckých stylů. Plavat můžete pod vedením zkušené instruktorky už s novorozenci, a to i doma ve vaně (o tom jsme psali také v MÁMA a já v čísle 2/2007). Se skutečným nácvikem plaveckých dovedností se ale začíná až u předškolních dětí. Tento druh zábavy s nejmenšími dětmi by se mohl nazývat třeba radost z pohybu ve vodě a pod vodou. Právě o to totiž jde, zdá se mi.

Především: na první pohled snadná cvičení ve vodě prováděná formou her za doprovodu písniček a říkanek skvěle napomáhají psychomotorickému rozvoji kojenců a batolat. Mimo jiné nutí zapojovat do činnosti i svaly, které na suchu odpočívají (včetně znavených svalů vašich, jak již řečeno).

Ač se to nezdá, děti se tak při pobytu ve vodě poměrně dost nadřou, a tím unaví, proto také lekce nepřekračuje 30 minut.

Občas je malý plavec sice nucen do něčeho, co se mu nelíbí (kupříkladu ležení na zádech probouzí v naší malé tygra usurijského). Ovšem další, pro něj příjemnější cvik většinou hned dává na páchané příkoří zapomenout.

radost z pohybu ve vodě a pod vodou

Vedle zlepšování pohybových dovedností má plavání několik dalších výhod:

  • děti si od poměrně raného věku zvykají v přirozeném prostředí, jakým pro ně voda většinou je, na své vrstevníky a učí se orientaci v prostoru.
  • Otužují se (s nejmenšími dětmi se ovšem plave ve speciálních bazénech s teplejší vodou, než je obvyklé) a tím mohou získat lepší imunitu.
  • V neposlední řadě pak mezi rodiči a plaváčky vzniká jedinečné pouto díky společným prožitkům, které obohacují jejich vzájemný vztah a podporují důvěru dítěte k rodiči.

Během našeho vodního výcviku se malá naučila jednu úžasnou věc: potápět se.

Ano, čtete správně. Naše roční holčička sice ještě nemluví, neumí smrkat a nosí plenky, ale dokáže se potápět. Totiž: tak dlouho dítěti poléváte hlavu postupně stále většími dávkami vody a říkáte u tohoto pořád stejné kouzelné zaklínadlo (například “vodníku, žbluňk”), až se ten malý tvor naučí zadržet dech. (Co jiného mu taky zbývá, že?) Jestliže umí zadržet dech, může se potápět. A to je pak kouzelná podívaná, když se podaří to pod vodou vyfotit či natočit speciální kamerou. Až z toho zadržuji dech i já.

Závěrem můžu ještě směle napsat, že takové plavání je i přes určitou fyzickou námahu skvělou relaxací a zpestřením pro každou maminku na mateřské či rodičovské dovolené. A pro naši rodinu příjemnou společnou aktivitou, která několikrát dokázala rozpustit i chmurné nálady, které jsme si na lekce plavání přinášeli. Kromě jiného jsem si díky veselení v bazénku osvěžila také spoustu dětských říkadel a písniček, které se hodí i v každodenním životě na suchu.

Když se v devadesátých s plaváním malých dětí začínalo, možností moc nebylo. Dnes  funguje v Praze několik klubů, které toto plavání provozují. Dobrá zpráva je, že i v menších městech tento druh “sportu” čile kvete.

Pokud vás plavání s malými dětmi zajímá, na internetu lze najít dostatek informací: stačí ve vyhledávači zadat “plavání kojenců” či “plavání batolat”.

Existují i nějaké knihy, případně se klidně se svými dotazy obraťte na autorku článku – ráda s čímkoli poradím či vysvětlím podrobnosti, pokud na to budu stačit.

Jestli sami máte nějaké zkušenosti s plaváním malých dětí, budeme rádi, když se o ně s námi a našimi čtenářkami a čtenáři podělíte.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře