in , ,

Na první návštěvě v zubní ordinaci

jak správně pečovat o dětský chrup

Nevím, jestli mě rodiče prvně vzali k zubaři, už když mi byl rok, ale dost o tom pochybuji. V časech mého dětství bylo všechno přece jen trochu jinak. Nejspíš i proto mi přišlo, že jít k zubaři s ročním dítětem, jak se nyní doporučuje, je trochu přehnané.

Výsledek takové návštěvy ovšem vůbec není marný, ba co víc – byla jsem prvně v životě u zubaře (tedy v tomto případě u zubařky) nadšená.

Moje patnáctiměsíční dítě se povozilo na křesle, paní zubařka mu předvedla všechna kouzelná zařízení, co jich jen v ordinaci měla, a ještě si pohrálo se sestřičkou, která se o ně postarala, zatímco já jsem se dozvídala vše podstatné o dětském chrupu a jak na něj.

Kdy začít s čištěním?


V podstatě už s prvním zubem, píšou různí rádci. Jenže zkuste se dostat do pusy pětiměsíčnímu dítěti.

U nás ze všech možných nabízených alternativ (jako jsou navlhčený kousek pleny či buničina nebo vatová tyčinka) nakonec zvítězil gumový kartáček “prsťáček”, který lze zakoupit v lékárně.

Doplnili jsme ho ještě o přírodní zubní pastu, která dětem chutná a neškodí, a naše ratolest dnes sama otvírá pusu, už když pastu zahlédne.
Nedávno jsme přešli na dětský zubní kartáček pro nejmenší a postupně malé předváděli, jak si čistíme zuby my. Dnes už se údržby téměř kompletního chrupu dožaduje sama, kdykoli někoho při této činnosti nachytá.

Jak čistit?


V ordinaci jsme se dozvěděli, že je důležité malé zoubky stírat směrem od dásní ke špičkám a dětskou pastu začít používat až tak od tří let (s pastou totiž děti polykají i fluor v ní obsažený – a ten může být škodlivý, pokud je ho příliš). Na čištění zubů je pak dobré dohlížet až do sedmi let věku také proto, že děti neumějí pořádně vyplachovat ústa. Vhodný je kartáček malý, měkký a hustý.

jak správně pečovat o dětský chrup

Proč čistit?

Dětské tzv. první zuby jsou důležité mimo jiné proto, že drží místo pozdějším zubům stálým. Je tedy žádoucí, aby dětem vydržely co nejdéle, pokud možno až do té doby, kdy se začnou druhé zuby klubat na svět. Proto je třeba od časného věku dítěte o ně pečovat stejně jako o chrup dospělý, tedy čistit dvakrát denně nejprve bez pasty (pokud vám to u vašeho dítěte projde), později i s trochou pasty.

Čeho se vyvarovat?

Je to ohraná písnička, že sladkosti dětem škodí (z mnoha různých důvodů).

Nejhorší pro zuby jsou však sladké nápoje, malými dětmi navíc konzumované z lahví s dudlíky či s pítky,

často od nápoje ulepenými. A vůbec nejhorší je, pokud dítě s lahví chodí neustále. Je tedy dobré je naučit, aby se napilo a láhev odložilo.

Ideální je plnit dětské lahvičky nápoji neslazenými. U nás doma se od ideálu trochu vzdalujeme. Malá sice výjimečně vypije i vodu, ale nejčastěji dostává ředěné ovocné šťávy kupované v drogerii nebo granulovaný čaj pro nejmenší, většinou ředěný vodou více, než se doporučuje na etiketě.
U kojených dětí mohou být prý zuby ohroženy také sladkým mateřským mlékem, a to zejména tam, kde je dítko navyklé se kojením u maminky v noci uklidňovat. Myslete na to.

Tip: Velké plus jsme od zubařky dostaly za lahvičku s brčkem – nápoj se totiž díky brčku dostane až za přední zuby, které jsou nejvíce ohrožené. Přitom je tento druh lahvičky dětmi obecně velmi oblíbený a podléhají mu i ty, které jiné lahve odmítají. A tomu věřte, máme to vyzkoušené napříč příbuzenstvem.

Proč chodit k zubaři už s nejmenšími dětmi?

Pokud si dítě od raného věku navykne chodit 2x ročně do zubní ordinace na preventivní prohlídky, bude pravděpodobně míň vyděšené, když dojde v pozdějším věku na nějaký zákrok, než dítě, které se ocitne poprvé u zubaře až s bolavým zubem.

Při první návštěvě sice naše malá ukázala paní zubařce pouze spodní řadu zubů, a to ještě jen letmo, ale to pro tuto chvíli zcela stačilo. Příště třeba předvede víc.

Není totiž v raném věku ani tak důležité, aby zuby viděl odborník, ale aby rodiče malých dětí věděli, jak o dětský chrup správně pečovat a jak například mohou sami odhalit kaz.

Snad tento článek prospěje těm, kdo se s batoletem k první návštěvě zubaře teprve chystají a stejně jako já pochybují o jejím smyslu, nebo se dokonce kvůli svým špatným zkušenostem z dětství dodnes zubních ordinací bojí. A to třeba i proto, že jejich rodiče je k zubaři přivedli, až když bylo na prevenci pozdě.

Velký rozhovor s dětskou stomatoložkou vyšel v MÁMA a já – 07/2007.

Napište nám o svých zkušenostech!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře