in , ,

Máme doma malé dítě a žádný sex

Na první pohled by se zdálo, že mám perfektní rodinu. I já jsem si to ještě nedávno myslel.

S mojí manželkou jsme spolu chodili osm let, z toho jsme šest let bydleli spolu. Byli jsme finančně zabezpečení, měli vlastní byt, auto, oba slušnou kariéru. A velmi jsme chtěli dítě, což se nám také podařilo.

Narodil se nám syn, a když mu bylo osmnáct měsíců, přemluvil jsem manželku, která už další dítě nechtěla, abychom se pokusili o druhé. Já jsem měl o osm let staršího bratra a v dětství se nám moc nedařilo sblížit se, protože jsme si byli věkově dost vzdálení. Vždy jsem záviděl kamarádům, kteří měli o něco málo mladšího nebo staršího sourozence, a doma tak po ruce kamaráda. A chtěl jsem, aby to zažily i moje děti. A tak máme sedmiměsíční Dominiku.

Do té doby bylo všechno v pořádku. Ale po narození dcerky manželka absolutně ztratila zájem o sex. Byl jsem trpělivý, čekal jsem několik týdnů, ale moje trpělivost nepřinesla žádné ovoce. Vlastně jsme spolu několikrát byli, ale vím, že to manželka udělala jen kvůli mně. Měl jsem pocit, že je to pro ni téměř nepříjemná povinnost a čím dříve to skončí, tím lépe.

Nikdy taková nebyla, byla to výborná milenka, aktivní, s chutí experimentovat, a abychom mohli být spolu, byla ochotná udělat cokoliv.

Nevím, co dělat, nejsem žádný nenasyta, ale sex je opravdu důležitou součástí mého života (a dříve i manželky). Nikdy jsem ji nepodvedl a ani to udělat nechci, mám Lucii opravdu rád.

Určitě mi budete radit, abych ji zbavil břemena, dětí a domácích prací, ale to už jsem zkoušel. Pomáhal jsem doma, bral děti o víkendech na vycházky, aby si Lucie mohla odpočinout, ale nezabralo to. Tedy, abych se správně vyjádřil, byla mi vděčná, to ano, když jsem se vrátil, něžně mě pohladila a usmála se, ale to bylo všechno. Jsem opravdu v koncích, poradíte mi?

Po porodu

Porod je pro ženský organismus mimořádně náročná zátěž, bez ohledu na to, jestli proběhl vaginálně nebo operačně. Období po porodu se říká šestinedělí, v průběhu těchto šesti týdnů by se měl organizmus ženy vrátit do normálu – děloha se stahuje do své původní velikosti, hojí se poporodní poranění. V tomto období se ani po docela normálním a lehkém porodu nedoporučuje pohlavní styk – rodidla jsou ještě citlivá a mimořádně přístupná infekcím z okolí, které by se mohly přenést do ještě ne zcela zavinuté dělohy.

Přesto ani po šesti týdnech není většina žen na pohlavní styk zcela připravená. Gynekologové se v ambulancích často setkávají s ženami několik měsíců po porodu, které mají při pohlavním styku bolesti. A mnoho žen trpí tímto problémem v tichosti, stydí se svému lékaři přiznat a některé to nepřiznají ani manželovi. A tak si pohlavní styk v tichosti vytrpí a často pak získají dlouholetou, někdy až doživotní nechuť, ba dokonce odpor. Přitom bolest při pohlavním styku po porodu není nic zvláštního, protože rána po epiziotomii (nástřihu hráze při porodu) se může hojit pořádně dlouho, i když všechny příručky o těhotenství a porodu píší, že je to jen několik dní nebo týdnů a do konce šestinedělí že bolest přejde. Mají pravdu v tom, že bolest jako taková opravdu po několika týdnech či měsících přejde, ale při pohlavním styku mají ženy pocit, že jsou “úzké”, suché a penis se do nich nevejde a opravdu je vniknutí bolí.

Rady pro muže

  • Mějte po porodu trpělivost, dejte své ženě dost času k tomu, aby se vrátila do původní kondice. Respektujte její přání a nenaléhejte. Když bude cítit, že na ní není vyvíjen nátlak, chuť se jí vrátí určitě dříve. Nevyvolávejte konfliktní situace, tyto problémy jsou jen přechodné.
  • Pomozte jí s domácími pracemi a s dítětem, péče o malé dítě je opravdu vyčerpávající a není se čemu divit, jestliže mladá maminka padá večer únavou zároveň s miminkem.
  • Na začátku vám nic nebrání v tom, abyste byl k manželce něžný – časté objetí, dotyky, polibky, bez toho, abyste ji “tlačil” k něčemu dalšímu, dopomohou k vrácení její touhy.
  • Při prvních stycích buďte velmi opatrný – dopřejte si dlouhou předehru, tak aby žena byla vzrušená (v tomto období to někdy trvá déle) a vnikejte opravdu pomalu a opatrně. Při jakékoliv bolesti nebo „ztuhnutí” partnerky pokračujte v mazlení bez pokusu dalšího vniknutí, pokud to ona sama nenavrhne.

Rady pro ženy

  • Zkuste použít lubrikační gely – je dokázáno, že porod a kojení mohou dočasně snížit schopnost dostatečného zvlhčení vagíny. Poproste o radu vašeho gynekologa nebo farmaceutku v lékárně. Věřte, že lubrikační gel pomohl mnohým párům, které bolest při styku připisovaly jizvě po nástřihu – a problém byl přitom mnohem jednodušší.
  • Pokud máte bolesti či jiné obavy ze styku, promluvte si o tom v klidu se svým partnerem a vysvětlete mu, proč styk odmítáte. Jen tak zjistí, že ho stále milujete, ale představa večerních milostných her vás teď příliš neláká. Nemá smysl nutit se do něčeho, co je vám nepříjemné nebo bolestivé, jen proto, abyste vyhověla partnerovi.
  • Myslete na to, že můžete svému partnerovi (a on vám, pokud už nemáte výtok) udělat radost i jinak – orálním sexem. A ten se  dá aplikovat už několik dnů po porodu, samozřejmě – pokud nejste vyčerpaná.

Období kojení

Ženský organismus funguje po porodu “jinak”. Pracuje s cílem vytvořit co nejlepší podmínky pro dítě. Hormony (zvýšení prolaktinu a progesteronu, nízká dopaminergní aktivita v CNS) zapříčiní menší chuť na sex. Tyto hormonální a jiné změny, které s sebou těhotenství, porod a kojení přináší, zapříčiní mimo jiné to, že se žena mění i psychicky – mění se její žebříček hodnot a v neposlední řadě příchod dítěte mění vztahy v rodině.

Některé z těchto změn ovlivňují i sexuální prožívání žen.

Pokles potřeby pohlavního styku je po porodu úplně přirozený – z evolučního hlediska bylo účelné, aby se organizmus ženy od porodu zotavil a žena se mohla naplno věnovat novorozenci.

Tedy organizmus je hormonálně nastaven tak, aby nedošlo k nějaké té zatoulané spermii, a tak ani k oplodnění. Nové otěhotnění by v tomto období představovalo reálnou hrozbu. A i když dnes ve vyspělých krajinách porod dalšího dítěte staršího sourozence a ani ženu většinou přímo neohrožuje, navíc, dnes máme k dispozici spolehlivou antikoncepci, ženský organismus se i dnes řídí stejnou genetickou a instinktivní výbavou jako před 50 tisíci lety v době ledové, kdy každý nový porod jasně snižoval šanci nového i předcházejícího dítěte na přežití.

Podstatnou roli v tomto období zaujímá i prostá fyzická a psychická únava.

Kojící žena je často vyčerpaná z nočního vstávání k miminku a z celodenního kolotoče. Muž jen velmi těžko dokáže pochopit, jaká je mateřská “dovolená” náročná. Už jen s jedním dítětem, natož se dvěma malými dětmi. Je to čtyřiadvacetihodinová směna bez konce, bez volných víkendů a bez několikaměsíčního nebo až několikaletého řádného spánku, protože i v noci je třeba kojit, přebalovat, uklidňovat a přikrývat. Kdyby si to vyzkoušeli alespoň na několik týdnů, je pravděpodobné, že by mnozí z nich i zapomněli, co je to sex.

Zaběhnutý životní rytmus partnera se narozením dítěte nemění tak dramaticky a on sám, hlavně pokud se neumí vžít do pocitů partnerky, má tendenci co nejdříve opět obnovit obvyklou frekvenci pohlavních styků. Toto období potom bývá pro mnohé páry často kritické a znamená do budoucnosti velkou trhlinu v manželství.

Čím víc totiž muž naléhá (a nemusí to být vůbec fyzické ani slovní naléhání, stačí dusná atmosféra a napětí v rodině), tím větší odpor může v partnerce vyvolat.

Řekněme, že by se žena jednou týdně i chtěla milovat a muži by to stačilo dvakrát týdně, ale ze strachu, že ke styku opět nedojde, se o něj pokouší každý večer. Žena potom jde do postele se stálou obavou, že mu opět bude muset vyhovět. V tomto rozpoložení žena nejednou přestane při styku dosahovat orgazmu a její odpor k sexu stále roste… A podle statistik k násilí v rodině dochází po prvních porodech dítěte, právě když si muž vynucuje svoje “práva”.A i když to ve většině manželských dvojic není, naštěstí, tak dramatické, faktem je, že sex většina žen s malým dítětem zařazuje do kategorie “není nutné”, takže sex je sice fajn, pokud na to zůstane energie (ale ta v tom období většinou už nezůstane).

Ráno budete mít určitě víc energie než večer

Rady pro muže

  • Dejte partnerce čas. Když přestane kojit nebo miminko trochu povyroste, hormony začnou ustupovat a nastaví se opět na “mít sex”.
  • V období snížené sexuální potřeby ženy nechte iniciativu na partnerce (platí to však, samozřejmě, i naopak). Ta by si měla frekvenci pohlavních styků regulovat podle své potřeby.
  • Udělejte si z času na čas pěkný večer, který vrátí vašemu vztahu pocit intimity jen ve dvojici. Najděte k dítěti babičku, kamarádku anebo pečovatelku a choďte do restaurace, kina, divadla.
  • Buďte k partnerce milý a pozorný. Je to investice, která se vám určitě vrátí. Pomozte s domácími pracemi, pohlídejte děti.
  • Dejte jí možnost mít svůj vlastní svět. Musí mít pocit, že není jen matkou, manželkou a milenkou, ale že je stále ženou, jakou byla dříve, se svým vlastním světem, zájmy a kamarádkami. “Kávička” s kamarádkou nebo aerobik – to jsou aktivity, které ženu na mateřské dovolené nabijí pozitivní energií.
  • A nikdo “nedělá” lepší sex než šťastná, sebevědomá žena.
  • Na tom, aby se váš sexuální život dostal do starých kolejí – nebo řekněme, alespoň o kousek přiblížil k normálu, budete muset oba pracovat. A možná to vůbec nebude jednoduché. Ale určitě se vám to vyplatí, protože získáte něco navíc – důvěru jeden v druhého, blízkost milované osoby, která vás chápe a ctí vaše potřeby. A možná časem získá i vaše milování jiný, ještě krásnější rozměr.
  • VAŠE žena porodila VAŠE dítě. A pokud nemá chuť na sex, není to její problém, ale VÁŠ SPOLEČNÝ PROBLÉM.

Rady pro ženy

  • Možná budete muset znovu objevit, že váš partner existuje. Zní to možná nesmyslně, ale v koloběhu dítě, krmení, vaření, přebalování, koupání, si možná neuvědomujete, že je vedle vás bytost, která vás miluje a chce vás z času na čas jen pro sebe. Udělejte si čas, abyste si to mohla uvědomit.
  • Možná se chuť na milování vytratila proto, že večer do postele uléháte velmi unavená. Ještě dlouho do noci se pokoušíte všechno stihnout, a potom vám nezůstane energie na nic jiného než na zavření očí. Nemusíte přece stihnout úplně všechno (a ubezpečujeme vás, že se to ani nedá). Luxování nebo žehlení počká klidně do zítřka.
  • Nepromarněte čas, když miminko přes víkend dopoledne spí. Ráno budete mít určitě víc energie než večer.
  • A jedna rada na závěr – zkuste únavu trochu přemoci! Možná zjistíte, že i když jste předtím měla pocit, že nemůžete a nemáte chuť, s mazlením se chuť dostaví. Příjemný sex a orgasmus mohou být nejlepším lékem na vaši únavu, která je někdy spíše psychická než fyzická.
  • Nebojte se svěřit se se svými problémy gynekologovi. Jistě o problémech při pohlavním styku slyšel už alespoň stokrát. A kromě toho – máte dítě, tak je všem jasné, že s partnerem spíte.

 

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře