Avent odsávačka
in ,

Má význam kupovat odsávačku s předstihem?

Jak ji mohu využít, když budu kojit normálně?

Odsávačka mateřského mléka je praktická pomůcka.

Nedoporučuje se nákup před narozením miminka, protože předem nedokážete odhadnout situace k jejímu ideální využití. Existuje mnoho druhů a vy se budete rozhodovat ke koupi dle kriterií, které budou vyhovovat jen vám. Typ odsávačky se má vybírat s ohledem na průběh laktace a kojení.

Odsávačky mateřského mléka lze rozdělit dle typu ovládání

  1. manuální – určená pro matky s bezproblémovou laktací, vhodné pro občasné odsávání. Například pro úlevu při delším rozmezí mezi kojením nebo odsátí mléka do zásoby.
  2. elektrická – pro matky s nadměrnou produkcí mateřského mléka, uleví nalitým prsům. Při problémech s rozběhnutím laktace nebo maminky nedonošených dětí, které odsávají pravidelně a dlouhodobě.

Elektrické odsávačky lze ještě rozdělit dle způsobu odsávání

  1. jednofázové – pro maminky s běžnou laktací, díky regulaci podtlaku je možné odsávání přizpůsobit s ohledem na citlivost matky
  2. dvoufázové – určené maminkám, které mají problém s nástupem laktace. Tento systém v první fázi jemným a v rychlejším rytmu sání laktaci stimuluje a ve druhé fázi odsává mateřské mléko výraznějšími, delšími a méně frekventními tahy. Jsou šetrné k prsní tkáni, zvyšují průtok mateřského mléka a zkracují proces odsávání.

Rozhodnutí a výběr odsávačky vám usnadní ještě další možnosti jejich výkonu.

  • Pořizovat si budete odsávačku podle toho, jak často budete odsávat. Pokud pouze příležitostně, zvolíte ruční model, pokud častěji, zakoupíte elektrický.
  • Kolik času chcete odsáváním strávit?
  • Budete odsávat z jednoho prsu cca 10 minut, nebo zkrátíte čas a zvolíte typ pro odsávání obou prsů najednou.
  • Budete-li ji využívat při cestování, zvolíte dle funkčnosti na baterii, dle hmotnosti, hlučnosti a snadného sestavení.
  • Chcete mít možnost nastavení síly podtlaku a rychlosti sání? Každé mamince vyhovuje jiný režim.
  • Ráda byste měla možnost volby velikosti prsních nástavců, pokud nevyhovuje standard. Maminky se musí cítit komfortně. Odsávání nesmí bolet, ale musí být efektivní. Správnou velikost posoudíte velikostí nástavce, kdy bradavka je uprostřed trychtýře, neodírá se, ale ani příliš nevstupuje a volně se pohybuje. Bude lépe poradit se s laktační poradkyní. Rozpětí nástavců je od velikosti S- 21mm až po velikost XXL – 36 mm.
  • Pokud občas nebudete mít možnost využít elektrické zásuvky, pořiďte si odsávačku, která pracuje na baterii anebo se rychle nechá přenastavit na manuální ovládání.

Před odsáváním je třeba dodržovat základní hygienu, mýt si ruce mýdlem, zatímco na bradavky mýdlo není dobré používat, protože tkáň vysušuje. Ke zvláčnění kůže prsů jako prevenci zvolte lanolin nebo krém.

Miluše Plecerová
vedoucí laktačních poradkyň Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

K úspěšnému odsávání mateřského mléka prospívá psychický klid, uvolnění bez stresu, pozitivní myšlenky. Dodržujte pitný režim, dobře jezte, odpočívejte, spěte. Pomoci může i nahřátí prsu a jemná masáž od hrudníku směrem ke dvorci.

Je nezbytné pečovat i o odsávačku. Po použití ji rozeberte, opláchněte, její eventuální vyvařování řešte dle doporučení výrobce a pak nechte volně oschnout.

Odsáté mateřské mléko je možné skladovat ve vhodné nádobce označené datem odsátí. V mrazícím boxe při teplotě minus 18 stupňů, je možné uchovávat 3 až 6 měsíců. Rozmrazení před použitím probíhá při pokojové teplotě a nezapomeňte protřepat tuk usazený na povrchu.

Čerstvě odsáté mléko v domácím prostření lze ponechat v lednici při teplotě 4 stupně 48 až 72 hodin.

 V období laktace odsávačka mateřského mléka pomáhá řešit zahájení, budování i udržení tvorby mateřského mléka. Je účinná a výkonná i při řešení mnoha nepředpokládaných situací.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře