Myslím, že nenajdeme rodinu, která by si neprožila kolikovité bolesti břicha u svého dítěte. Bolesti břicha jsou totiž spolu s horečkou vůbec nejčastějším steskem, který přivádí rodiče s dětmi do lékařských ambulancí. Jsou-li bolesti pravidelné, vznikají náhle, bez varování a provází je silný pláč kojence, může se jednat o kojenecké koliky.
Koliky jsou do jisté míry přirozeným projevem nezralých funkcí střeva v raných fázích vývoje zažívacího systému. Důvodů, proč koliky vznikají, je mnoho. Tím více jsou v očích rodičů obestřeny rouškou tajemství a tím více se o nejrůznějších možných i nemožných příčinách spekuluje. V poslední době se na pranýř dostal vitamin D, podávaný ve formě kapek především pro správnou stavbu a sílu kostí, jako prevence nemoci zvané křivice.
Definice kojenecké koliky
Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav dráždivosti, provázený neutišitelný pláčem, křikem, napnutím bříška, přitahováním nožičekk bříšku, zarudnutím v obličeji či nápadnou bledostí kolem úst. Dráždivost, pláč, napínání bříška a další projevy koliky trvají více než 3 hodiny denně nejméně 3 dny v týdnu po dobu 3 a více týdnů.
Maximum potíží bývá ve věku kolem 6 týdnů. Koliky ale někdy začínají již ve 14 dnech. Potíže odeznívají po 4.–6. měsíci. Kolika se ohlásí náhle, z plného zdraví. Postihuje dobře prospívající děti, které jsou mimo ataky kolik spokojené a klidné. Začátek a konec je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy dítě nakonec usne únavou a vyčerpáním. Koliky se objevují u 15–20 % kojenců nezávisle na způsobu výživy.
Proč ke kolikám dochází?
Příčina kolik je nejasná. Jen méně než v 5 % nacházíme objektivně prokazatelnou příčinu. Z praktického hlediska je třeba zdůraznit především možný příčinný vztah mezi kojeneckými kolikami a nesnášenlivostí bílkoviny kravského mléka (ABKM). Četné studie prokazují příznivý efekt eliminace mléka z výživy kojících matek či náhrady mléčné formule extenzivním hydrolyzátem (mléka s vysokým stupněm štěpení bílkoviny, např. Nutrilon Alergy care nebo Nestlé Alfare). U 44 % dětí s ABKM byly zjištěny potíže odpovídající kojeneckým kolikám. Některé studie ukazují na větší výskyt kolik u dětí s častějším ublinkáváním a pozdější tendencí ke zvracení při běžných virových infekcích. Koliky mohou být spojeny s gastroezofageálním refluxem (GER), což je částečný návrat potravy ze žaludku do jícnu. Jmenovat GER jako příčinu kolik je však problematické, protože ve věku, kdy jsou koliky nejčastější, má gastroezofageální reflux do určité míry každé dítě a jde o přirozený stav spojený s funkční nezralostí zažívacího systému.
Trpí kojené dítě kolikami méně než dítě na umělé výživě?
Frekvence kolik je prakticky stejná nezávisle na tom, jak jsou děti živeny, zda mateřským mlékem nebo umělou formulí. U uměle živených bývá popisován větší výskyt kolik v dopoledních hodinách, zatímco u kojených spíše odpoledne a večer. Vysvětlení tohoto jevu by mohlo pramenit z poznání kolísavé hladiny beta laktoglobulinu, jehož nejvyšší koncentrace v mateřském mléce se objevuje za 8–12 hodin po konzumaci kravského mléka matkou. Beta laktoglobulin je potenciálním zdrojem alergie na bílkovinu kravského mléka.
Co výskyt a frekvenci kolik neovlivňuje
Není pravda, že by chlapci trpěli kolikami více než dívky. Pohlaví nemá na výskyt kolik prokazatelný vliv. Stejně tak vzdělání rodičů, průběh těhotenství, způsob porodu, edukace matky a ekonomická situace rodiny neovlivňují pravděpodobnost výskytu kolik. Kouření v těhotenství, konzumace kávy a alkoholu, alergická zátěž rodičů, to vše nemá zásadní význam z pohledu rizika kojeneckých kolik.
Co na koliky pomáhá?
Vzhledem k nejasné příčině není jednoduché zvolit léčebná opatření. Jednoznačný efekt přináší vyloučení produktů z kravského mléka u dětí s alergií na kravskou bílkovinu. Pozitivní efekt mají probiotika. Provází-li koliky nadýmání, může pomoci simetikon, látka obsažená v běžně dostupných lécích proti plynatosti (Espumisan, Lefax, Sab simplex).
V prevenci kojeneckých kolik se osvědčuje nošení dětí v šátku. Stačí 3 hodiny denně, aby se pozitivní efekt projevil. Nošení se dětem líbí. Velmi důležitá je správná poloha dítěte v šátku a správné používání pomůcky matkou.
Jak ulevit dítěti s kolikou:
- Všechno začíná správnou technikou kojení. Správným přiložením k prsu, vhodnou polohou k odříhnutí, při které se nezalamuje bříško a při které se dítě účinně zbaví spolykaného vzduchu.
- Pokud už dítě kolikou trpí, i když to není jednoduché, pokuste se jej uklidnit.
- Snažte se měnit polohy. Zkuste si jej například položit na svůj hrudník zády k sobě, zkřížit mu nožičky a pomalinku mu je přitahovat k bříšku nebo jej houpat na balonu. Změnou polohy se nejen dítě zabaví, ale často se také uvolní křeč v bříšku a aspoň na chvíli se miminko uklidní. Některým dětem ulevuje, když jej maminka nosí v šátku.
- Některým dětem naopak ulevuje poloha na bříšku, kdy miminko položíte na podložku bříškem dolů.
- Vyzkoušejte masáž bříška. Dítě položte na pohodlnou podložku na záda a jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček mu masírujte oblast v okolí pupíku. Po masáži je dobré zkusit jemně zacvičit nožičkama děťátka tak, že kolínka přitlačíte na bříško, čímž dosáhnete uvolnění větrů. Nahřátá plenka přiložená na bříško dítěte může jako teplý obklad na bolavé místo dělat „zázraky“ a dítěti ulevit. Některým dětem pomáhá při akutních problémech koupání v kyblíku s příjemně teplou vodou.
- Vyzkoušejte teplé obklady na bříško.
- Pokud vaše dítě trpí na bolesti bříška a vy kojíte, pečlivě sledujte, co jíte. Nejdůležitější je doba tak 6–8 hodin před kojením, jestliže se tedy vyskytnou bolesti, přemýšlejte, co jste jedla.
- Určitě ale vynechejte z jídelníčku tzv. nadýmavé potraviny (luštěniny, fazole, sóju, čočku, zelí, kapustu, hrách, ale také např. papriku, švestky či jablka, rajskou polévku, čokoládu i čerstvé pečivo). Některým miminkům dokáže způsobit problémy s bříškem, pokud maminka konzumuje kravské mléko.
- Nezapomínejte nechávat miminko po jídle odříhnout.
Koliky vedou k obavám rodičů
V rodinách, kde jsou kojenecké koliky častým problémem, narůstají obavy a úzkost rodičů, zda o své dítě správně pečují. Obavy většinou nejsou namístě. Je prokázáno, že koliky se objevují nezávisle na sociálním a kulturním standardu rodin a úzkost je následkem, nikoli příčinou kolik. Vitamin D, o kterém teď některé maminky spekulují jako o vyvolávající příčině, nemá s kojeneckými kolikami co do činění. Je velmi důležitým lékem, bez kterého se zdravě rostoucí organismus dítěte neobejde. V poslední době se dostává do popředí i příznivý efekt vitaminu D3 v modulaci imunitního systému.