jak na první příkrmy
in , ,

Jak na první příkrmy

Kdy a jak začít se zaváděním příkrmů

Období, kdy se začíná se zaváděním příkrmů, se odvíjí od toho, zda je miminko kojeno, nebo krmeno umělými mléčnými formulemi. Obecně se doporučuje nekojené děti začít přikrmovat od ukončeného 5. měsíce, kojené od ukončeného 6. měsíce.

Důležité je také to, aby děti byly psychomotoricky vyzrálé. Předčasné zavádění příkrmů snižuje objem vypitého mateřského nebo kojeneckého mléka a ohrožuje zdravý vývoj dítěte. Projeví se to tím, že dítě neprospívá, má průjmy, zvrací, může dojít k rozvoji alergických onemocnění.

Kdy tedy začít se zaváděním pevné stravy?

Rozhodující je, že:

  • dítě saje častěji než 8–12x za 24 hodin (u kojených dětí)
  • je hladové i po vypití více než 900–1 000 ml mléka pro kojence (u nekojených dětí)
  • udrží lahvičku ve vzpřímené poloze
  • sedí s vaší pomocí
  • se zajímá o potravu, kterou konzumují ostatní členové rodiny
  • má hmotnost nad 6 000 g
  • Při zavádění prvních nemléčných příkrmů dodržujte tyto zásady:

1. Zavádějte vždy jen jednu novou potravinu

Vždy zavádějte jen jednu novou potravinu a počkejte tři až čtyři dny, než vyzkoušíte další, abyste zjistila, jestli nemá dítě na tuto potravinu negativní reakci – např. vyrážku nebo bolesti bříška. Pokud dítě zareaguje negativně, nabídněte jinou potravinu a po několika dnech opět vyzkoušejte potravinu, na kterou byla špatná reakce. Jestliže dítě opět zareaguje negativně, danou potravinu vylučte ze stravy a o dalším postupu se poraďte se dětským lékařem.

2. První příkrmy jsou jednosložkové

Nejdříve zavádějte jen tzv. jednosložkový příkrm, tj. jenom mrkev nebo jenom brambory, jen jablko. Až poté, co jste si ověřila, že děťátko bez problémů tyto potraviny přijímá, můžete připravit vícesložkový příkrm – např. k bramborám přidat mrkev.

Tip MÁMA a já: Ze začátku toho dítě sní velmi málo. Abyste nemusela zbylé jídlo vyhazovat nebo vařit zeleninku po lžičkách, doporučujeme vám navařené jídlo zamrazit. Ideální nádoba na zamrazování je forma na ledové kostky – vyklopíte z ní vždy jen jednu či dvě kostky příkrmu a ohřejete.

3. První příkrmy mají být tepelně upravené

První potraviny vždy vařte či duste na vodě, jsou tak pro dítě lépe stravitelné. Do potraviny můžete přidat 1–2 kapky rostlinného (nejlépe panenského olivového) oleje, protože např. vitamíny A a D jsou rozpustné v tucích a bez nich je naše tělo nedokáže přijmout.
Příklad: Očistěte mrkev a vařte ji nad párou (takto si zelenina uchová více vitamínů, než když ji vaříte přímo ve vodě) po dobu cca 5 minut. Potom ji rozmačkejte vidličkou na kaši (příp. rozmixujte), přidejte trochu vody, ve které jste mrkev vařila, a 1–2 kapky oleje. Jídlo podávejte vychlazené na pokojovou teplotu.
Pozor! Malé děti jsou mnohem citlivější na teplotu jídla než dospělí – to, co se nám zdá být už dobré, může být pro kojence horké.

Na příkrmy nespěchejte

4. Postupně nahraďte příkrmem jedno kojení

Vyberte jedno denní jídlo (např. oběd) a postupně v tomto čase nahraďte kojení jednosložkovým zeleninovým příkrmem – např. rozmačkanou mrkví nebo bramborem. Dnes většina pediatrů doporučuje na začátku upřednostnit zeleninové příkrmy před ovocnými, aby si dítě nezvyklo jen na sladkou chuť.

Jak na to? Před poledním kojením zkuste dát děťátku jednu lžičku s rozmačkanou zeleninou nebo ovocem. Potom miminko dokrmte mlékem. Postupně zvyšujte počet lžiček, dokud zeleninový nebo ovocný příkrm nenahradí polední kojení. Za další tři čtyři týdny můžete takto nahradit další denní jídlo – např. přesnídávku nebo první večeři, později odpolední svačinu.

5. Maso zavádějte až po zelenině a ovoci

Přibližně o měsíc později, až dítě zvládne zeleninové a ovocné příkrmy, zavádějte maso. Na oběd nabídněte dítěti zeleninovo-masové pyré, tj. zeleninu s uvařeným kuřecím, krůtím, příp. králičím masem. Maso podávejte každý den, jednou za týden ho můžete nahradit uvařeným vaječným žĺoutkem.
Postupně – jak dítě poroste, přestane mu stačit jen mléko a ovocné a zeleninové příkrmy a stále více se bude přizpůsobovat rodinnému jídelníčku. Koncem prvního roku dítě přechází na upravenou stravu dospělých (racionální stravu s minimem soli, koření a přídavných látek).

Vzorový jídelníček v 8.–12. měsíci:

  • snídaně: kojení nebo krmení umělou mléčnou formulí
  • dopolední svačina: zelenino-ovocný příkrm
  • oběd: zeleninová polévka, maso s bramborem a zeleninou nebo s rýží, od 8. měsíce s těstoviny, případně místo masa 1x týdně vařený vaječný žloutek
  • odpolední svačina: kojení nebo kojenecké mléko
  • večeře: mléčná obilná kaše nebo obilno-ovocná kaše

 

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře