in , , ,

Důležité informace pro kojící maminky

Kojení je přirozené a přesto jsou s ním často problémy.

Představujeme vám několik zásadních informací, mýtů a fakt, které vám pomůžou s kojením začít nebo si jej udržet. Napište nám do komentáře vaši zkušenost a hlavně jak vás informovali v porodnicích. Bohužel stále chybí dostatečná osvěta a budeme rádi, když tento článek nasdílíte mezi ostatní maminky. Připravte se, začínáme .)

Mám MÁLO mléka!

Mnoho maminek skutečně zažívá období přechodného snížení tvorby mléka. Tyto tzv. laktační krize bývají nejčastěji mezi 6. a 8. nebo 12. a 14. týdnem po porodu. Kritickým bývá i období po příchodu z porodnice. Fázi přechodného snížení tvorby mléka překonáte pokračováním v kojení, častějším přikládáním miminka, vhodné je také zkontrolovat techniku kojení a odstranit případné rušivé vlivy – špatná poloha při kojení, stres, nesprávně přiložené děťátko, nedůvěra ve svou schopnost úspěšně kojit… Dobré je kontaktovat spolehlivou laktační poradkyni, která zkontroluje správné přiložení dítěte a poradí vám i s různými typy poloh. Někdy se stačí uvolnit, být v klidu, zvolit jinou polohu a situace se upraví. Důležité je vytrvat a kojit! Dokrmování během laktačních krizí je nejčastější příčinou zbytečného odstavení dítěte.

Návod, jak se chovat k dítěti, které bojkotuje kojení:
● Kojte v klidném a příjemném prostředí.
● Buďte s děťátkem v neustálém kontaktu kůže na kůži.
● Zkuste kojit zejména v noci, kdy je více ochotné pít, než v bdělém stavu.
● Měňte polohy při kojení, některé děti vyžadují pohyb při kojení – houpání, chůzi…
● Pokud dítě přes den prs odmítá, odstříkávejte tak často, jak jste byla zvyklá kojit,
a dokrmujte ho některým z alternativních způsobů.
● Buďte trpělivá a vytrvalá, vše ostatní může počkat.
● Když bojkot přejde, kojení se zase upraví!

Máš „slabé“ mléko…

Toto je oblíbená věta mnoha babiček, když se objeví problém s laktací. Zapamatujte si jednou provždy!

Nic takového, jako „slabé“ mateřské mléko neexistuje.

Je to unikátní tekutina a příroda zavedla skvělý mechanismus fungování lidského těla – mléko se přizpůsobuje požadavkům miminka v daném věkovém období.

Moje prsa nejsou vhodná ke kojení

Opět další z mýtů, který se „úspěšně“ předává z generace na generaci. Zejména maminky s malými prsy se už předem obávají, že nebudou mít dostatek mléka. Velikost prsů je však podmíněna zejména množstvím tukové tkáně, a ne objemem mléčné žlázy. Maminka může své miminko úspěšně a dlouho kojit bez ohledu na jejich velikost nebo tvar. Případné potíže může napravit správnou technikou kojení.

Nebojte se, projde si tím každá kojící maminka

Kojení po „císaři“

I když vaše děťátko přijde na svět (ne)plánovaným císařským řezem, můžete ho úspěšně kojit. Po císařském řezu by se mělo dítě přiložit k prsu maminky do dvou hodin po narození, tedy hned, jak to dovolí stav mámy a miminka.

Způsob porodu přitom tvorbu mléka příliš neovlivňuje.

Ideální polohou na kojení po císařském řezu je poloha polosedě s podloženýma nohama. Tehdy maminka nenapíná břišní svalstvo, eliminuje se bolest rány a žena se může plně soustředit na kojení. Dalšími doporučenými polohami jsou: poloha vleže na boku a tzv. poloha bočního držení (fotbalová). I zde platí, nevzdávejte se, důvěřujte přírodě a zkoušejte možnosti. Pokud budou obtíže přetrvávat, kontaktujte laktační poradkyni.

Může miminko preferovat pouze jeden prs?

Přestože se doporučuje kojit z obou prsů, někdy se může stát, že vás děťátko překvapí a bude skutečně dávat přednost pouze jednomu prsu. Děti jsou zkrátka individuality už odmalička. Některé se tak „rozhodnou“ hned, jiné až později. Statistiky tohoto jevu neexistují, nicméně opět platí, že je opravdu jedno, zda dítě pije více z pravého nebo levého prsu, pokud přibírá a je spokojené. Příčinu upřednostňování některého prsu obvykle neznáme. Neplatí ani hypotéza, že na preferenci levého
prsu má vliv tlukot maminčina srdce. Nejčastěji se vina připisuje špatně fungujícímu uvolňovacímu reflexu, kvůli němuž se děťátku z tohoto prsu špatně a pomalu pije. V takovém případě je třeba přes den dítě nejprve přikládat k preferovanějšímu prsu, čímž se spustí uvolňování mléka i z toho druhého, a rychle ho vyměnit. Zkuste i povzbuzení uvolňování mléka teplým obkladem či jemnou masáží prsu, ze kterého mléko hůř teče.

Malí sabotéři – existují, ale umíme s nimi bojovat!

Může se stát, že váš mrňous zničehonic začne sabotovat kojení. Příčiny, proč miminko takto reaguje, jsou různé. Jednou z nich může být slabý vypuzovací reflex, nebo naopak silný tok mléka. V prvním případě je třeba, jakmile začne být miminko neklidné, přiložit ho k druhému prsu a toto vícekrát opakovat. Také pomáhá prs před kojením nahřát, eventuálně popíjet během kojení teplý nápoj. V druhém případě je naopak potřeba před kojením část mléka odstříkat. Sedět při kojení co nejvíce v záklonu a přiložit miminko tak, aby mělo hlavičku výš než zadeček.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY BOJKOTU KOJENÍ:
OMEZOVÁNÍ KOJENÍ
RUŠIVÉ
MOMENTY PŘI KOJENÍ
ONEMOCNĚNÍ
DĚŤÁTKA (INFEKCE V ÚSTNÍ DUTINĚ, KRKU, STŘEDNÍM UCHU, RÝMA…)
DLOUHODOBÉ ODLOUČENÍ OD MATKY
PŘÍLIŠ MNOHO PODNĚTŮ
ZMĚNA CHUTI MLÉKA PO LÉKU, JÍDLE, PŘI MENSTRUACI

Co máte proti dudlíku? Vždyť děti jsou s ním tak rozkošné…

Ano, víme, ale platí, že kojené dítě nemá znát dudlík ani láhev. Technika sání z dudlíku je úplně jiná než při pití z prsu. Pokud je děťátko krmeno z láhve, osvojí si techniku pití, která při sání z prsu nefunguje. Při pokusu o pití z prsu je zmatené a frustrované z toho, že jeho dosavadní styl pití nepřináší výsledek. Po neúspěchu začne být neklidné a prs odmítne. Z láhve se pije nejen jinak, ale i snadněji. „Pohodlné“ dítě se odmítá namáhat u prsu a vynucuje si láhev.

Zejména v porodnici, kde se novorozenec učí sát, by dudlík ani láhev neměl dostat. Nabízení dudlíku (namísto přiložení k prsu) od prvních hodin po narození snižuje potřebu dítěte sát a zasahuje tak do přirozené regulace tvorby a uvolňování mateřského mléka. Čím častěji a déle dítě saje, tím více mléka se v mléčné žláze vytvoří, a tím snadněji se uvolňuje. Pokud se novorozenec nepřikládá k prsu podle chuti a místo přiložení dostane dudlík, může dojít k velmi nepříjemnému a bolestivému nalití prsů a to někdy způsobí problémy při přisátí a sání děťátka vůbec. Bolest oteklého a prokrveného prsu je pak brzy doprovázena bolestí z poškozených bradavek. K jejich poškození dojde v důsledku toho, že dítě nemůže bradavku správně uchopit, saje neúčinně a je neklidné. Střídání umělých podnětů (láhev, dudlík) a prsu je pro miminko matoucí. Samozřejmě existuje určité procento dětí, kterým střídání technik nepřekáží a dokážou pít bez problémů z láhve i z prsu. Protože ale není jisté, zda to bude miminko umět, láhev ani dudlík mu nenabízejte.

Dudlík nesprávně informuje dítě o potřebě sání, pak se o mléko hlásí méně často. Pokud již dudlík dáváte, je důležité, aby miminko prospívalo a nedostávalo ho namísto toho, aby bylo přiloženo k prsu. Dudlík se doporučuje používat až tehdy, když je kojení úspěšně zvládnuto. Pokud se používá později, ke zklidnění, na usnutí, tedy jen krátce, tak to až tak nevadí.

Nechte je u prsu, dokud se nenasytí

Některé děti pijí rychleji, jiné pomaleji. Jedno se zasytí za deset minut, jiné za čtyřicet. Jsou děti,
které vypijí bez zastavení celou dávku, jiné dělají přestávky. Bylo by nesprávné odložit děťátko v momentě, kdy poprvé přestane pít. Je třeba nechat ho u prsu odpočinout. Buď bude za chvilku pokračovat v pití, nebo bradavku pustí, případně vám u prsu usne – tehdy je jasné, že má dost. Pozor však na miminka se silnější novorozeneckou žloutenkou, která jsou obecně spavější a mohou se při papání rychleji unavit. Časové limity přiložení (kojení se stopkami) jsou dnes naštěstí překonány – řídíme se zájmem miminka, ne hodinkami. První tři čtyři dny je třeba dítěti nabízet při každém kojení oba prsy. Pak můžete přejít na standardní režim, při kterém v průběhu dne začínáte prsy střídat. Některé děti se zasytí z jednoho prsu, jiné přejdou po vypití prvního i na druhý. První třetina objemu mléka (tzv. přední mléko) jde snadněji než zbylá část dávky (tzv. zadní mléko). Některé děti přejdou po vypití snadno tekoucího předního mléka na druhou stranu, aniž by vytáhly kaloricky bohaté zadní mléko. Pití jen předního mléka se může projevit neprospíváním a zeleným zbarvením stolice.

Některé děti pijí rychleji, jiné pomaleji.

Tipy, jak vzbudit malého spáče

Platí zásada, že pokud dítě prospívá, má být kojeno tak, jak chce, bez omezování délky a frekvence. Počet kojení by neměl klesat pod osm za 24 hodin. Nejlepší známkou toho, že má dítě dost mléka, je, že prospívá, má dostatek pomočených plenek a u dvoutýdenního dítěte by měla být stolice každý den. Existují však tzv. spavější miminka, jsou to zejména ta, která překonávají žloutenku. Tehdy je vhodné je na kojení budit.

Jak děťátko probudit?
● stimulací – hlazení, přebalení, potřete tvářičku chladným ručníkem, kružte prstem kolem úst, měňte polohy při kojení.
● Je třeba rozeznat, v jakém spánkovém cyklu dítě je. Pokud je spánek klidný, hluboký (pravidelně dýchá, žádný pohyb), miminko se nedá probudit (tento spánkový cyklus trvá 15 až 20 minut). V aktivním spánku (oční pohyby, grimasy, pohyb tělem)

POZOR! MNOHÉ MAMINKY POVAŽUJÍ ZELENOU STOLICI ZA
ZNÁMKU HLADOVĚNÍ A ZAČNOU SVÉ DÍTĚ DOKRMOVAT. TO JE
CHYBA. DÍTĚ NENÍ TŘEBA DOKRMOVAT, ALE PŘIMĚT K TOMU, ABY
NEJPRVE DOPILO JEDEN PRS „DO DNA“, A AŽ POTÉ HO PUSTIT NA
DRUHOU STRANU. TAK JE ZAJIŠTĚN DOSTATEČNÝ PŘÍSUN
VÝŽIVNÉHO ZADNÍHO MLÉKA, DÍTĚ ZAČNE ZNOVU PŘIBÍRAT
A ZELENÁ STOLICE VYMIZÍ.

Jak ošetřovat pokožku?

I když kojíte, můžete se o pokožku dekoltu a prsy starat, ale buďte opatrná při používání krému na bradavkách a dvorcích. Před kojením si je vždy opláchněte teplou vodou. Mimochodem, dobrou službu vám, v rámci ochrany citlivé pokožky na bradavkách a dvorcích udělá i vaše vlastní mléko. Stačí, když si necháte trošku mlíčka zaschnout na prsou.

Když kojení bolí…

Bolest kojení určitě neprospívá, navíc může způsobit špatné uvolňování mléka. Příčin bolesti při kojení může být mnoho: nesprávné přiložení, špatná poloha při kojení, ploché či vpáčené bradavky, ragády, syndrom bělavé bradavky, kvasinková infekce, nesprávné používání kloboučku, krátká uzdička děťátka, ekzém, bakteriální infekce. Často nemusí být bradavka vůbec poškozena, ale bolest je bodavá, hluboko uvnitř, v tom případě může jít o spasmus vývodu. Pokud by šlo o nesprávnou techniku kojení, pak není správným řešením používání kloboučků. Jsou-li kloboučky používané při vpáčených bradavkách, kdy se dítě nemůže přisát, je to v pořádku. Jejich nevýhodou však je, že mohou snižovat efektivitu vyprazdňování prsu.

DŮLEŽITÁ TROJKA
1. Čím více a častěji děťátko pije, tím více mléka se v prsu tvoří.
2. Duševní pohoda a stálá blízkost miminka podporují tvorbu
mateřského mléka.
3. Stres, dokrmování dítěte z láhve, prodlužování intervalů kojení,
kouření a alkohol úspěšnost kojení snižují.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře