Ptáte se: Z každé strany slyším jinou verzi, takže se musím zeptat, jak to tedy je…mám přikládat dítě k prsu pravidelně, nebo ho kojit, když si řekne?
Každé dítě má právo být kojeno
A tak se již v porodnicích klade velký důraz na optimální režim přikládání a kojení, abychom díky dobře nastaveným podmínkám matce a dítěti kojení umožnili. Vše začíná krátce po porodu.
Základem úspěšného kojení je první přiložení do třiceti minut, nejpozději do dvou hodin po porodu. Dále by se mělo miminko přikládat k prsu tak často, jak má zájem. V systému rooming in, kdy je matka hospitalizována na pokoji zároveň s dítětem po dobu celých 24 hodin, má možnost reagovat na potřeby dítěte a přiložení neodkládat.
Časným a častým přikládáním tak podpoříme rozvoj laktace.
V prvních hodinách a dnech po porodu dítě sáním stimuluje vyplavování hormonů, které pomáhají produkci a uvolňování kolostra, které by mělo energeticky miminko uspokojit. V té době ještě čerpá energii ze zásob vytvořených v době nitroděložního života. Kolostrum obsahuje energeticky bohatou tekutinu s aminokyselinami, enzymy, imunoglobuliny a hormony. Dochází k nastavení správného imunitního systému. V té době si dítě žádá přiložení k prsu přibližně 10–12krát za 24 hodin.

vedoucí laktačních poradkyň, Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha
Zhruba po 48 až 72 hodinách od porodu dochází k rozvoji laktace a tvorbě mateřského mléka ve větším objemu. Zpočátku se dítě přikládá k oběma prsům a kojení pak mívá frekvenci 7–8krát denně. Později je možné přikládat ke každému z prsů zvlášť, pokud je dítě spokojené.
Některé maminky v tomto období pociťují bolestivé napětí v prsu, z kterého se pro tu chvíli nekojilo.
Způsobuje ji nahromaděné mléko v mléčné žláze a pak je třeba prs uvolnit odsátím rukou nebo odsávačkou mateřského mléka do úlevy. Během několika dnů až týdnů se produkce mléka ustálí a mléčná žláza tvoří pouze tolik mléka, kolik bylo vyprázdněno. Takzvaně: jaká je poptávka, taková je nabídka.
Dítě si časem ustálí svůj režim kojení a matka by se měla zcela podřídit jeho chuti. Objem nakojeného mléka se během dne v jednotlivých dávkách může měnit, a proto i intervaly mezi jednotlivými přiloženími mohou být různě dlouhé. V noci mají některé maminky tendenci miminka budit s obavou, že dítě bude hladovět. Pokud ovšem dobře prospívá a je spokojené, je možné tolerovat i delší noční pauzu v kojení. Bývá způsobená přechodem hormonu melatonin do mléka, který dítěti dává informaci o čase a reguluje cyklus chuti k jídlu a spánku.
Dopřát miminkům volnost v kojení, co se týká času i objemu mateřského mléka, to je to nejdůležitější.
Pak budete mít spokojené dítě po celou dobu kojení. Doporučováno je šest měsíců výlučného kojení, s pokračováním a postupně zaváděným příkrmem do dvou let věku dítěte.
Komentáře