in ,

7 předsevzetí pro šťastný rok

Začátek nového roku je jako stvořený pro změny.

Jaká předsevzetí si nejčastěji dávají maminky? A proč je to dobře?

1) Nebudu křičet na děti

Už jen to, že si uvědomujete, že se až moc rozčilujete a až příliš často a rychle zvedáte hlas, je krok ke změně. A uvidíte, že jakmile se zklidníte vy, postupně se uklidní i děti. A hned bude doma veseleji.

2) Najdu si více času na sebe

Věnujte se i sama sobě, nejste jen máma, ale taky žena. Třeba jste až do porodu budovala kariéru nebo chodila ob den cvičit. A byla jste šťastná a spokojená. Udělejte si pravidelně chvilku jen sama pro sebe, ať přijdete na jiné myšlenky a vyčistíte si hlavu od „dětských“ starostí. A je jedno, jestli půjdete běhat, na anglickou konverzaci nebo na kurz šití. Začněte půlhodinkou denně – uvidíte, že i v tom nejnáročnějším režimu dne to jde. Časem z ní vybudujete delší časový úsek.

3) Začnu s dětmi tvořit

Každý má vlohy na něco jiného, někdo krásně zpívá, jiný má nápady na tvoření. I když nejste úplně manuální zručná, zkuste s dětmi alespoň občas tvořit. Vystřihujte, lepte, malujte na papír, na nádobí, na okna, stavte stavebnice z kostek, papíru či dřeva.

4) Odpoutám se od mobilu

Tohle předsevzetí přímo souvisí s trávením času s dětmi. Dnešní doba nás nutí být pořád na příjmu, a i při stavění kostek tak často po očku sledujeme telefon a vyřizujeme e-maily nebo potají projíždíme Instagram. Jenže to je fiktivní život, ten reálný vám běží před očima. Zkuste si dát detox a nechat někdy telefon v tašce nebo si třeba na pobyt venku vypnout data. Místo toho si užijte čas jen a jen s dětmi. I když si totiž myslíte, že si nevšímají, co děláte, moc dobře vědí, že se jim stoprocentně nevěnujete.

Zapojte i tatínka. Nebojte se říci si o pomoc.

5) Budu si říkat o pomoc

Ano, každá chceme být dokonalá máma, dokonalá manželka i dokonalá hospodyně. Ale někdy to prostě nejde, protože den má jenom 24 hodin. A vystresovaná a uhoněná žena nemůže být pořádně ani jedno z toho. Nestyďte se proto požádat o pomoc blízké nebo si klidně někoho zaplatit. Ať už potřebujete pomoc s úklidem, nebo třeba hlídáním.

6) Každý večer přečtu pohádku

Nebo klidně stránku z encyklopedie dinosaurů… Někdy prostě nemáte čas, občas náladu, jindy děti zlobí tak, že vzteky odejdete z pokojíčku a jste rádi, že jsou v postýlkách a spí. Pravidelné čtení pohádek je ale skvělý rituál na konec dne, dětem rozvíjíte slovní zásobu i abstraktní myšlení a logické uvažování.

7) Budu víc chodit ven

Dětem to venku svědčí, o tom není pochyb. Jenže nám se někdy tak nechce. Přemluvte se a přece jen vyrazte, uvidíte, že vyvětrané děti lépe spí a den s nimi tak nějak rychleji uteče. Co třeba je do školky vodit pěšky místo jezdit autem? I to se počítá.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře