in

7 otázek a odpovědí o říhání

Jak dlouho je vlastně nutné čekat? Musí si dítě odříhnout vždy, nebo lze někdy i vynechat?

Dvouměsíční Natálka právě vypila svou pravidelnou porci mateřského mléka a měla by si odříhnout. Někdy se úlevný zvuk dostaví okamžitě, ale teď musí maminka s holčičkou chodit po bytě, nosit ji v různých polohách, poklepávat ji po zádech a zadečku a čekat, až si Natálka konečně odříhne.

Jak dlouho je vlastně nutné čekat? Musí si dítě odříhnout vždy, nebo lze někdy i vynechat? A odkdy si už s říhnutím nemusíme dělat starosti? Přinášíme vám odpovědi na otázky, které vás mohou zajímat, pokud právě podobně jako maminka Natálky řešíte tuto typickou součást dne malého miminka.

1. Proč by si dítě mělo po jídle odříhnout?

„Odříhnutí pomáhá k dobrému trávení a u kojenců je po jídle žádoucí. Uleví bolestivému rozpínání bříška. Odříhnutím se uvolní část vzduchu, který dítě spolyká při jídle,“ vysvětluje důležitost odříhnutí pediatr a neonatolog MUDr. Martin Gregora.

2. Je v pořádku, když u toho miminko zároveň trochu blinká?

Odříhnutí někdy provází i návrat malé části potravy, lidově řečeno blinkání. Rodiče se nemusí bát, že se děje něco špatného. Naopak, je to normální, dokonce to má svůj význam. Dítko si tím do jisté míry ulevuje. „Tento reflux potravy z žaludku zpět do jícnu je u malých kojenců fyziologický, přirozený. Když dítě prospívá, přibývá na váze, dobře se vyvíjí, je reflux v pořádku,“ uklidňuje MUDr. Martin Gregora. Je ale nutné rozlišit situace, kdy jde o neškodné blinkání a kdy již o vážnější zdravotní problém.

3. Je bezpodmínečně nutné, aby si kojenec odříhl po každém krmení?

„Jsou situace, kdy se dítě buď napije méně, nebo nepije hltavě, a tak nespolyká tolik vzduchu. Zkrátka nemá si co odříhnout. Není pak třeba držet ho v poloze vhodné k odříhnutí donekonečna. Stačí kolem deseti až dvaceti minut,“ doporučuje pediatr. A to je zároveň odpověď na otázku, jak dlouho čekat, zda si děťátko odříhne. Po kojení a někdy dokonce i během něj by si ale měly vždy odříhnout děti, které po jídle pravidelně blinkají.

4. Jakých chyb se rodiče ve snaze ulevit dítěti nejčastěji dopouštějí?

„Kojenec si neodříhne buď proto, že to nepotřebuje, tedy nemá co odříhnout, nebo je držený v poloze, ve které se mu příliš zalamuje bříško. Tím mu odříhnutí znesnadňujeme. Případně potřebuje delší čas, než jsme mu věnovali. Z toho vyplývá ještě jedna dobrá rada pro rodiče. Zvolte polohu, která je příjemná i pro vás, abyste v ní byli ochotni dítě držet, dokud si neodříhne,“ uvádí Martin Gregora.

5. Do jakého věku je potřeba dbát na to, aby si miminko odříhlo, a kdy se to už řešit nemusí?

„Odříhnutí je důležité v prvních měsících života. V době, kdy zavádíme nemléčné příkrmy (mezi 17. a 26. týdnem), jsou již funkce trávicího systému zralejší, dítě má pevnější břišní stěnu a se spolykaným vzduchem si umí lépe poradit,“ říká MUDr. Gregora.

6. Co můžeme udělat pro to, aby si naše dítě dobře odříhlo?

„To je jednoduché. Kojenec by měl být v poloze vhodné k odříhnutí. Ať už klasicky přes rameno nebo v úlevové poloze na předloktí, takzvaném tygříkovi. Dítě si také dobře odříhne, pokud ho držíme na klíně přes nohy. Koneckonců odříhnout si může i v klubíčku, ale nejlépe mu to jde v poloze, ve které se mu nezalamuje bříško,“ doporučuje odborník. Pokud má dítě sklony k většímu blinkání, nebo dokonce zvracení, poloha s ohnutým a stlačeným bříškem tyto zdravotní problémy jen zhorší, nebo přímo vyvolá. Mezi jídly je vhodné, aby děti, které často blinkají, ležely v postýlce ve vyvýšené poloze.

7. Moje dítě pije umělé mléko a někdy si říhne opravdu silně. Co to znamená?

Je to znak toho, že mělo v bříšku hodně vzduchu. Podle Doro Kammerer, autorky knihy První tři roky života dítěte, může být příčina v tom, že lahev, ze které dítě pije, držíte ve vodorovné pozici. „Tímto způsobem se do žaludku dostane příliš mnoho vzduchu. Lahev musíte při krmení držet šikmo nahoru, aby savička (nejlepší je ventilová savička, která má otvor pro přívod vzduchu) byla po celou dobu krmení plně naplněná mlékem. Otvor savičky musí směřovat nahoru,“ říká. Upozorňuje také na další možný zádrhel: „Je-li otvor savičky velký, dítě polyká příliš mnoho vzduchu. Správnou velikost má otvor savičky tehdy, pokud mléko při obracení lahve směrem dolů vykapává, nikoliv odtéká.“ Přestože jsou podobné technické podmínky splněny, může docházet k tomu, že dítě spolyká příliš mnoho vzduchu, například pokud doma vládne nervózní atmosféra, která se přenáší i na něj. Snažte se proto o krmení dítěte v klidném prostředí.

V prvním období po porodu se doporučuje, aby dítě pilo během jednoho krmení z obou prsů. V tomto případě je vhodné, když ho necháte, ať si odříhne již po nakojení z prvního prsu a pak samozřejmě i po nakrmení z druhého.

Jsou situace, kdy se dítě buď napije méně, nebo nepije hltavě, a tak nespolyká tolik vzduchu. Zkrátka nemá si co odříhnout.

Polohy vhodné k odříhnutí

Úlevová poloha na tygříka

Je vhodná nejen pro odříhnutí, ale také pomáhá zbavit dítě bolestí bříška, zmírňuje nadýmání a koliku. Děťátko leží břichem na předloktí vaší ruky. Touto rukou je rovněž držíme za stehno. Záda má opřena o vaše tělo a hlava je volně na vašem loketním ohbí. Každá ručka dítěte je z jedné strany vašeho předloktí. Této vhodné poloze se říká tygřík a k odříhnutí v ní dochází velmi snadno a rychle.

Přes rameno

Je to asi nejčastější poloha, kterou používají české maminky. Nevýhodou je svislá pozice dítěte. Držení tímto způsobem může poškozovat záda a vést ke špatnému držení těla. Střídejte proto polohu přes rameno s jinými polohami, které jsou vhodné k odříhnutí. Nebo se naučte upravenou a k zádům méně škodlivou verzi. Eva Kiedroňová, odbornice na správnou manipulaci s dětmi, doporučuje dítě položit hrudníčkem až přes rameno, ne jen na rameno. Tím se jeho hlavička dostává do předklonu a svou vlastní váhou již nevyvíjí nežádoucí tlak na páteř. Přesto je lepší polohu přes rameno využívat méně často, důvodem je i to, že na dítě rodič nevidí a nemusí si všimnout většího ublinknutí.

Na nohou

Další velmi účinná poloha, které se také říká pejsek. Pohodlně se posaďte a pravou nohu lehce zvedněte nebo překřižte přes levou. Dítě položte přes klín hrudníčkem na pravé stehno. Nožičky směrují přes levé stehno. Levou rukou je podle Evy Kiedroňové dobré vyvíjet lehký tlak na zadeček a současně horní část stehen. Tím urychlíte uvolnění vzduchu a říhnutí.

Tip Máma a já
Dítě, které si po jídle neodříhlo, ale začíná usínat, položte v postýlce na bok, ne na záda. V poloze na boku ho nebude tlačit bříško a je možné, že si v ní ještě odříhne.

A Natálka je znovu spokojená…
Natálka z úvodu našeho článku si nakonec odříhla asi po patnácti minutách, když to už maminka chtěla vzdát, protože ji začala trochu bolet záda. Nakonec pomohla poloha, kdy si holčička lehla na stehna maminky s hlavičkou dolů. Natálka je teď znovu spokojená, v bříšku ji nic netlačí a může s radostí objevovat svět a pokoušet se o první úsměvy.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře