Něžné pohlazení bříška opětované kopnutím, laskavé podívání a zpívání písniček, i tak vypadá první komunikace mámy a jejího nenarozeného děťátka. I v prvních měsících po narození dokáže miminko s mámou čile komunikovat. I když ještě plnohodnotně nemluví, má se svou maminkou svou „tajnou řeč”…
Ještě chvíli potrvá, než drobeček poví první slovo. Vůbec to však neznamená, že nekomunikuje. „Tajnou” řeč maminek a jejich dětí není tak těžké odhalit. Hned po narození s i miminko dokáže na mámině hrudníku najít bradavku a dokonce se k ní umí i samo dostat. Jen podle máminy vůně. Jasně, těch pár centimetrů, které novorozenec dokáže překonat, se někomu může zdát směšných, ale novorozeně to stojí dost sil. Miminko cítí, že je tu máma pro něj. Cítí její teplo, slyší její hlas i tlukot srdce, ví že je v bezpečí.
Se slov, beze slov
Pamatujete si ještě na první slova, která jste svému děťátku pověděly? Ten okamžik, kdy jste to malé stvoření poprvé viděly na vlastní oči, určitě překrývají emoce. Vždyť o této chvíli jste snily od té doby, co jste na testu uviděly dvě čárky. Ten pocit, kdy jste si své dítě poprvé přivinuly k sobě a ono se na vás podívalo, to bylo to pravé dorozumívání mezi matkou a dítětem… V tomto krátkém aktu, který nerval možná ani minutu, byly ukryty všechny tři základní dorozumívací prostředky, důležité hned od narození.
Doteky
Čím to je, že miminko přestane plakat, když ho pohladíte? Možná to může vypadat jen jako chvilička na nadechnutí se před kanonádou pláče, ale to krátké zaváhání (ve šťastnějších případech uklidnění se) způsobuje právě rodičovská dlaň.
„Když měla naše Katka pár týdnů, nemohla usnout. Až jsme přišli na zlepšovák. Na čelo jsem ji zlehka položila ruku a ona do pár minut usnula. Je zajímavé, že to musela být vždy jen moje ruka, dokonce ani manželovi se můj trik s uspáváním malé nedařil,” vzpomíná máma Jana. Terapeutickou sílu dotyků můžete vidět i při koupání a následně masáží dětským olejíčkem. Miminka ji milují! A co je ještě lepší, lékaři ji doporučují.
Věděli jste, že když miminko po porodu položí na matku, jen málokdy pláče? Miminko je ve stavu tvz. klidné bdělosti, která umožňuje matce „zamilovat se” do dítěte a vytvořit si vztah.
Dotyky a objetí děti potřebují. Dodávají jim pocit bezpečí, a tak není divu, že nejrychleji usnou právě ve vaší náruči. Podle odborníků mazlení a objetí potřebují ve větší míře ta miminka, která se narodila císařským řezem, nebo byl jejich příchod na svět předčasný či komplikovaný. Sílu dotyků a rodičovské přítomnosti dokazují i příběhy miminek, která byla kvůli zdravotním komplikacím po narození umístěna do inkubátorů. Jejich stav se viditelně zlepšil v přítomnosti matky.
Víte, že hlas rodičů rozpoznávají novorozenci hned po narození? Hlas matky rozpoznají od hlasu jiných žen v 95% a hlas otce v 80% případů.
Oční kontakt
I když novorozenec vidí jen na vzdálenost 20 – 30 centimetrů, máme někdy pocit, že nás sleduje i na druhém konci místnosti. Když se přiblížíme, soustředěně nás pozoruje a nezřídka se i usměje. No dobře, skutečný, tzv. vědomý úsměv děťátko udělá až za několik týdnů, ale i tak potěší, no ne?
To však neznamená, že se nemáme o oční kontakt a komunikaci tváří v tvář s miminkem pokoušet, právě naopak. Důležitost tohoto kontaktu potvrzují i odborníci, kteří tvrdí, že pokud dítě zažije během prvních minut svého života oční kontakt se svou matkou, je jí schopné rozeznat od tváří jiných žen. Ostrost pohledu získá drobeček zhruba ve svých šesti týdnech, díky čemuž může fixovat svého společníka a vzniká opravdový oční kontakt. Miminko to však stojí spoustu energie, a proto svůj pohled často odvrací. Po pár sekundách je ale připraveno začít znova. Oční kontakt nejmenších dětí může být klíčem k odhalení autismu. Od období 8 týdnů života miminka cíleně navazují oční kontakt. Děti s diagnostikovaným autismem se však podle vědců zaměřují na oči pečující osoby o polovinu méně času než jejich zdraví vrstevníci.
Mámin hlas
Pokud jste v těhotenství promlouvaly ke svému rostoucímu bříšku, vaše miminko to vnímalo. Mámin hlas je i po narození pro miminko uklidňujícím prvkem. I díky němu ví, že k vám patří. Zvuky jsou pro novorozence významnými signály. Konkrétním slovům sice ještě nerozumí, ale velmi intenzivně vnímají intonaci a postupně si vytváří zvukové vzory, které v budoucnu využijí pro zvládnutí řeči (když dítě pláče, mluvíme na něj smutně, když se směje, je i hlas rodiče veselý). První napodobování hlasu rodiče se v počátečních měsících života týká hlavně výšky, melodie a rytmu.
Povídáte si s miminkem a používáte při tom grimasy? Dobře děláte! Není lepší školy miminka a ges než rodičovská tvář. Za pár týdnů je po vás bude opakovat.
Mimika a gesta
Tak jako vy rozumíte svému miminku už podle jeho pohybů, tak se to i ono učí od vás. Jeho úsměv přestává být náhodný už v období od šestého týdne života a svědčí o dozrávání nervového systému.
I když povídání minku ještě nejde, vnímavý rodič si všimne, když mu chce miminko něco „říct”. Stačí mu na to jeden pohled. Zvýšené množství lidí okolo postýlky nebo kočárku nemusí být miminku příjemné. Dítě od nich instinktivně odvrací pohled a dívá se jinam. Právě tehdy byste se neměli bát dítě před touto, pro něj stresující situací uchránit. Stejně důležitým signálem je pro rodiče tření očí dítěte. Pokud si miminko mne očka, znamená to, že se mu chce spát. Ani dožadování se jídla se nemusí projevit pláčem. V období, když už samo otevírá dlaně, znamenají zavřené pěstičky to, že je čas papat.
Nezapomeňte na to, že miminka své matky napodobují. I když si myslíme, že na nás není nic vidět, náš smutek či nervozitu dítě vycítí. Reaguje na ně pláčem, je neklidné.
Tipy, jak rozvinout dětskou řeč
Divíte se, proč některé děti vesele povídají a jiné, stejně staré vysloví slovo mama? Možná je zatím i péče rodičů, která s ním jeho komunikační schopnosti rozvíjí intenzivněji než jiní… Jak? S pomocí her a knih. Třebaže to tak nevypadá, už i miminka vám rozumí. I když ne obsah mluvených slov, intonaci vnímají celkem přesně. Proto zpívejte, čtěte, recitujte jim básničky, popisujte předměty, které vidíte. Neváhejte s dětmi komunikovat i během jízdy v autě, na procházkách nebo při přebalování. Popisujte činnosti, které právě děláte. Napodobování dětské řeči šišláním se raději vyhněte.
Komentáře