Melatonin je hormon, který ovlivňuje spánek. I u dětí. Jak docílit, aby vlastně chtěly do postýlky chodit samy? Obzvlášť v létě, kdy je dlouho venku světlo, jsou tyhle rady potřebné.
Hladina melatoninu se během dne mění. Ráno je nízká, večer stoupá a vrcholí v noci. Růst začíná dvě hodiny předtím, než pocítíme ospalost. Pomocí jednoduchých kroků můžete maximalizovat hladinu melatoninu u svého dítěte a pomoci mu tak k lepšímu spánku.
Vystavení přirozenému světlu pomáhá tělu nastavit vnitřní hodiny tak, aby bdělo během dne a spalo v noci. Pusťte do pokoje světlo hned, jak se vzbudíte vy nebo vaše dítě a přes den se snažte trávit co nejvíce času na denním světle.
Závěsy, tma, pohádky
Když se blíží večerní režim, snižte intenzitu umělého osvětlení. Ideální je osvětlení s možností tlumení, případně můžete využívat menší lampy namísto hlavního světla. Pokud máte žaluzie nebo závěsy, zatáhněte je už při přípravě do postýlky. Ve tmě se dětem lépe spí i usíná.
Hodinu až dvě před spaním platí přísný zákaz svítících obrazovek. Televizi a tablet vyměňte za knížky, případně audiopohádky.
Ve večerních hodinách nedávejte dítěti ovoce, džusy ani slazené nápoje. Cukr umí děti “nakopnout” a to je přesně stav, který nechcete. Nabuzené tělo špatně usíná.
Na večeři je vhodné kuřecí maso, mléko nebo zelené fazolky. Obsahují aminokyselinu tryptofan, kterou tělo využívá na výrobu melatoninu.
Jsou to drobnosti, ale společně dovedou dětský spánek ovlivnit opravdu hodně.
Komentáře