Není večírek, jako večírek. Některé jsou jiné, bez koláčků, zábavných her i občerstvení. Zato s dětmi obsypanými vyrážkou. Jejich cílem je přenést chorobu na co nejvíce zdravých účastníků tohoto setkání. Vítejte na neštovicové party!
Myslíte si, že to není možné? Která matka by nechala nakazit své dítě infekčním onemocněním?! Věřte nám, je jich mnoho. Často je za tím snaha o co nejméně bolestivé načasování nemoci, jež dítě vyřádí z kolektivu na pár týdnů. Některé mámy se také domnívají, že čím mladší dítě dostane neštovice, tím budou následky v podobě jizviček na pokožce menší.
„Minulý rok jsem měla možnost zažít to na vlastní kůži. Zatímco naše tříletá dcerka byla bez horečky a po osmi dnech fit (a to měla opravdu hodně neštoviček), já, ve věku čtyřiceti let, jsem po týdnu měla stále teploty, po dvou týdnech se ještě objevovaly nové a nové pupínky… V životě jsem už lecos vydržela, ale toto byl děs. Dnes už se nad tou vzpomínkou usmívám, ale tehdy mi bylo do pláče. A to svědění nepřeju nikomu. Malé děti ani nevědí jak, a zvládnou to, i když samozřejmě i u nich mohou nastat komplikace, jako u každé nemoci,” popisuje Magda. Po špatné zkušenosti s neštovicemi ve starším věku tvrdí, že neštovice by měly prodělat děti předškolního věku, které toto onemocnění snášejí nejlépe.
Co jsou to neštovice?
Plané neštovice neboli varicella jsou vysoce nakažlivá choroba, kterou do svých dvaceti let překoná devadesát procent lidí. Vyskytují se však v každém věku, nejčastěji je „chytí” děti předškolního věku. „Nejvýraznější výskyt onemocnění zaznamenáváme v zimním obchodí, ale objevují se celoročně. Virus se rychleji šíří v chladném počasí. Během letních prázdnin se vyskytují sporadicky. Pár pacientů s varicellou k nám přichází ještě začátkem léta, později jen zřídka, protože děti jsou již vyloučeny z kolektivu a chybí vektor nákazy.” vysvětluje MUDr. Rozmanová.
PRO i PROTI
Neštovicová party není výmyslem moderních maminek. Setkání dětí za účelem předání si nákazy tu byla i v minulosti. K pediatrům, kteří je neodsuzují, patří i dětská lékařka MUDr. Alena Rozmanová. Všechno však má své ale. „Když rodič nevidí problém být vyřazen z pracovního procesu a dítě ze školy, organizování setkání ze účelem nákazy dítěti neuškodí. Ale ne každé dítě se nakazí. Navíc rodiče by neštovicím neměli úmyslně vystavovat děti do jednoho roku života, protože onemocnění snášejí hůř,” vysvětluje zkušená pediatrička.
Samozřejmě že ne každá maminka je nakloněna úmyslnému nakažení dítěti infekčním onemocněním. „Můj syn se nakazil, když mu bylo osmnáct měsíců. Onemocnění mělo u něho velmi těžký průběh a dodnes má na tělíčku mnoho jizev po neštovicích. A to byl v té době dokonce kojený. Takže nevěřím tomu, že v nižším věku je zaručen lehčí průběh nemoci. Proto bych nikdy nenechala své děti onemocnět záměrně. Sestřin syn, od něhož se malý nakazil, neměl dohromady žádné vyrážky, a to byl o rok starší. A my jsme zápasili jeden a půl měsíce. Člověk nikdy předem neví, jak dítě zareaguje,” vzpomíná Petra.
S jejím názorem se ztotožňuje i MUDr. Marta Špániková, pediatrička, který tyto aktivity maminek neschvaluje: „Plané neštovice mohou být závažným onemocněním, a proto nedoporučuji žádné neštovicové party a vystavování dítěte tomuto onemocnění. Když přijde včas, většina dětí toto onemocnění překoná.”
Expresní nákaza
Pravděpodobnost, že se nakazíte virem varicelly při kontaktu s nemocnou osobou, se přibližuje k devadesáti procentům. Nakazit se můžete dotykem, a dokonce i pohybem v místnosti, ve které infikovaný jedinec byl. Platí to však je v případě, že jste toto onemocnění ještě neměli. Pokud jste ho překonali, získali jste bonus v podobě doživotní imunity.
Nakazit se neštovicemi není žádný problém. Infikovaný člověk je infekční již dva dny před tím, než se na jeho těle začnou tvořit vodnaté vyrážky. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí až na vzdálenost deseti metrů. Nákaza se do těla dostává přes sliznici nosu, úst, očí, odkud putuje do plic, krevního oběhu, jater a sleziny. Následně se krví dostane do kůže, kde se projeví vyrážkou. To vše se děje za 14-24 dní od nákazy.
Neštovice diagnostikujeme podle kožního výsevu, avšak už dva tři dny před výsevem se mohou objevit příznaky jako teplota, únava, nachlazení. Typické vyrážky se musejí objevit i ve vlasaté části hlavy nebo na přechodu vlasů a kůže,” popisuje MUDr. Rozmanová, která ze léta praxe viděla nejrůznější projevy tohoto onemocnění. Je třeba zdůraznit, že plané neštovice nejsou onemocněním kůže, je to virové onemocnění, které se projevuje výsevem na kůži, ale má velkou afinitu (příbuznost) nervovému sytému. „Nejlehčí průběh, jaký jsem viděla, byla jedna neštovička a nejtěžší průběh byl s teplotami do 40 °C s masivním kožním výsevem eflorescencí (chorobná změna kůže, pozn. red.) a s příznaky dráždění mozkových blan,” vyjmenovává.
Léčba neštovic mnoho možností nenabízí
Je symptomatická a zmírňujeme jen příznaky. Při teplotě podáváme malému pacientovi léky na její snížení, doplňujeme mu tekutiny a vitaminy. „Podáváme antihistaminika na zmírnění svědění, léky proti teplotě podle hmotnosti, preferujeme léky na bázi paracetamolu. Od druhého dne můžeme děťátko osprchovat (i dvakrát denně) čistou, teplou vodou, pak ho neutíráme třením, ale jen jemně přikládáme ručník na kůži a dáme čisté oblečení, volné, nepřiléhavé, bavlněné. Pokud jsou typické vyrážky velmi zanícené, s červeným lemem, můžeme udělat krátkou koupel nebo obklad velmi světlým roztokem hypermanganu.” radí MUDr. Špániková.
„Používání tekutého pudru s mentolem ustupuje do pozadí, někdy rodiče volili špatnou techniku natírání a nanášení dětem pudr v silné vrstvě a kožní eflorescence se hojily jizvičkami. velmi dobré zkušenosti máme i s lokální aplikací dezinfekčního roztoku dvakrát denně u dětí starších jednoho roku a perorálního podávání antihistaminik,” doplňuje MUDr. Rozmanová.
Jelikož jde o velmi infekční onemocnění, léčba by měla probíhat v uzavřeném domácím prostředí. „Minimální čas léčení jsou dva týdny, ideální by byl návrat do kolektivu po třech nebo čtyřech týdnech. Dítě je totiž v rekonvalescenci, imunita je snížena a je náchylnější k jiným onemocněním – střevním, respiračním a tak dále.”
Po odpadnutí posledního strupu už dítě není infekční. Zpravidla to trvá dva týdny. Není však vhodné vystavovat dítě slunečním paprskům alespoň po dobu tří týdnů. V chladnějších měsících se tato doba o týden zkracuje.
Ochrání nás očkování?
Očkování proti planým neštovicím není povinné. Je na rozhodnutí rodičů, zda své dítě nechají očkovat, nebo ne. Dětská lékařka MUDr. Marta Špániková: „Očkování má zásadní význam pro děti s chronickým onemocněním, například s atopickou dermatitidou, protože u těchto dětí je kůže již namáhána a neštovice u nich často probíhají s komplikacemi. Očkování se také doporučuje dětem a rodinným příslušníkům v rodinách, kde je dítě se závažným, například onkologickým onemocněním, protože nákaza nemocného dítěte neštovicemi může i při úspěšné léčbě onemocnění ohrozit jeho život. Očkovací schéma se skládá ze dvou dávek vakcíny podaných v odstupu nejméně šesti týdnů, ideálně půl roku. Už po první dávce je jen asi patnáctiprocentní pravděpodobnost, že dítě onemocní, většinou už tehdy je průběh mírnější. Po řádném přeočkování dvěma dávkami je pravděpodobnost nákazy planými neštovicemi minimální.”
Těhulky v ohrožení
Jelikož očkovat proti neštovicím se u nás začalo poměrně nedávno, nikdo nám nezaručí, že neštovice navzdory vakcinaci nedostaneme. Velký význam však má toto očkování u žen, které se chystají otěhotnět a neštovice ještě neprodělaly. V počátečních měsících těhotenství totiž může virus infekce varicellou způsobit poškození plodu – mozku, kostí a smyslových orgánů. „Pokud matka onemocní planými neštovicemi těsně pře porodem, je dítě, které se v tomto čase narodí, ohroženo na životě. Dobrá zpráva je, že pokud matka plané neštovice překonala, je dítě v prvních měsících života chráněno protilátkami přenesenými během nitroděložního vývoje. Matky, ale někdy i otcové, kteří neštovice neprodělali nebo nevědí, jestli je překonali, se mohou nechat vyšetřit, zda mají či nemají protilátky proti tomuto onemocnění. Je to jeden odběr krve na sérologii. Pokud výsledek prokáže, že vyšetřovaný neštovice nepřekonal, je možné ho naočkovat dvěma dávkami vakcíny ve výše uvedeném schématu. Žena nesmí po očkování tři měsíce otěhotnět,” doplňuje MUDr. Špániková.
Jak překonat neštovice
- Svědění zmírní sprcha čistou teplou vodou.
- Nepoužívejte antihistaminový gel, upřednostněte jeho perorální formu.
- Ostříhejte dítěti nehty – zabráníte škrábání pupínků a jejich následnému zranění.
- Při zvýšené teplotě podejte děťátku antipyretika, přednostně na bázi paracetamolu.
Kdy k lékaři?
Lékaři onemocnění oznamte hned, podle stavu dítěte rozhodne, zda je nutné okamžité přijít na ošetření, měl by vás poučit o léčbě a nejčastějších komplikacích. „Po skončení onemocnění je třeba přijít na kontrolu, i z důvodu, že onemocnění má být řádně zaznamenáno ve zdravotní dokumentaci (je to důležité například pro vypsání dokumentů před studiem v zahraničí, pokud není jasný údaj, je třeba vyšetřit protilátky, případně dítě očkovat),” upozorňuje MUDr. Špániková.
Nezapomeňte:
Pokud dítěti neklesne horečka pět dní po sobě, nebo se znovu vrátí, je třeba kontaktovat lékaře.
Při komplikacích, z nichž jsou nejčastější: horečka, bolesti hlavy, zvracení a neudržení rovnováhy – jsou projevem zánětu mozečku, objevení se malých modřinek v okolí vyrážek, krvácení z nosu, jiné projevy krvácení – projevem poklesu krevních destiček. Obě tyto situace jsou důvodem k okamžitému vyhledání lékaře a hospitalizaci na infekčním oddělení. Jsou to život ohrožující stavy.
Těžké dýchání a kašel – příznak, že se infekce rozšířila do plic.
Tak tedy jak? Přijmout pozvání na neštovicovou party, nebo ne?
Je to samozřejmě na vás. Mnoho rodičů to dělá i proto, že u staršího dítěte nemá dobrou zkušenost s průběhem onemocnění. Určitě se však poraďte se svým pediatrem, který vás na možná rizika upozorní. Nám z toho vyšlo, že je přece jen lepší své dítě „programově” nákaze nevystavovat. Jak se říká, co má přijít, přijde. Koneckonců, pokud se ve školce neštovice objeví, je velká pravděpodobnost, že je dítě dostane. A pokud ne? Mějte radost, má dobrou imunitu.
Komentáře