in , ,

Neřvi! Přestaň! Jak zklidnit rozzuřené dítě

Stalo se to znovu a samozřejmě na místě, kde bylo nejvíc lidí. Vaše dvouleté dítě nesouhlasilo s vaším rozhodnutím a dostalo záchvat vzteku. Začalo křičet, dupat, házet sebou o zem a vy jste na sobě cítili pohledy okolí, které jasně říkaly, že to jako matka nezvládáte.

 Tato situace je nepříjemná, ale máme pro vás dobrou zprávu – záchvaty vzteku svého dítěte můžete zvládnout. Nejdřív se ale musíme zaměřit na příčiny, kvůli kterým vůbec vznikají.

Proč cítíme hněv my, dospělí? Protože nedokážeme ovládnout své emoce. Žijeme už řadu let, během nichž jsme se to mohli naučit, ale navzdory tomu to nezvládáme vždy. Dvouleté dítě ovšem žádnou praxi nemá a tak ho ve chvíli, kdy se mu něco nelíbí, zaplaví hněv a ten se projeví i navenek.

V období dvou let se život dítěte začíná měnit. Až doteď bylo zvyklé, že rodiče okamžitě uspokojí jakoukoli jeho potřebu. Stačilo, aby zabrečelo a hned k němu běželi – „Má hlad? Potřebuje přebalit? Bolí ho něco?“ Děťátko bylo středobodem jejich vesmíru, protože na nich bylo úplně závislé. Jenže najednou se něco změnilo – místo toho, aby rodiče bezpodmínečně plnili jeho přání, začnou očekávat, že se dítě začne přizpůsobovat jejich rozhodnutím. To je pro potomka úplně nová věc, se kterou se nemůže vyrovnat bez protestu. Na scénu tak přicházejí záchvaty vzteku.

Ovládněte sami sebe

Pokud se ptáte, zda existují 100% ověřené postupy, jak se záchvatům vzteku vyhnout, musíme vám odpovědět, že ne. Každé dítě je jedinečné a platí na něj něco jiného. Existují však obecné zásady a tipy, které vám mohou pomoci.

Ovládněte se. Máte pocit, že ovládnout byste měli hlavně vaše dítě? V první řadě je potřeba zvládnout vlastní emoce. I tehdy, když dítě dostane záchvat vzteku na veřejnosti, se snažte zachovat klid. Pokud vybouchnete, situaci to nijak nezlepší.

Podívejte se na problém dětskýma očima. Z vašeho pohledu může být dětský záchvat zlosti přehnanou reakci. Nezapomínejte ale, že dítě není malý dospělý. Je to bytost, která nemá zkušenosti, nedokáže ovládat svoje emoce a cítí se rozrušená. Je to jako kdyby svářeč najednou měl začít učit japonštinu…

Projevte lásku. Láska je v lidském životě nejvyšší hybnou silou. Ať už děláte cokoli, dítě musí cítit, že to děláte s láskou, a že příkazy, které mu dáváte, jsou pro jeho dobro. Snažte se najít si čas na to, abyste dítěti vše trpělivě vysvětlili. I v pozdějším věku pro něj bude jednodušší poslouchat, když bude chápat, že vaše zkušenosti může využít.

Buďte klidní, ale rázní. Pokud se dítě pomocí vztekání dožaduje něčeho, co jste mu odmítli dát a vy ustoupíte, můžete se spolehnou, že si to zapamatuje. Záchvaty vzteku se pak stanou osvědčeným prostředkem, jak dosáhnout svého. Dejte dítěti jasně najevo, že to, co jste řekli platí a jeho záchvaty vzteku to nezmění. Neřvěte na něj, ať zklidní a přestane, pokud mu to chcete říct, udělejte to s klidem.

Mějte trpělivost. Neočekávejte, že změny nastanou ze dne na den. Zejména pokud už vaše dítě dostalo příležitost prosadit si občas záchvatem vzteku svoje. Smiřte se s tím, že všechny změny potřebují nějaký čas.

Zuří doma, nebo ve školce?

Když se dítě rozzuří na veřejnosti, nedovolte mu, aby vás zatlačilo do kouta jen kvůli tomu, že se budete stydět před kolemjdoucími nebo učitelkou ze školky.

Neustupujte ze svých požadavků jen proto, že nejste zavření v obýváku.

Jestli batole projeví zuřivost doma, určete si místo, na které ho pošlete vždy, když ho chytí záchvat vzteku. Ne, není to temný sklep… Klidně, ale zřetelně a jasně pro jeho věk mu vysvětlete, že se bude moct vrátit hned, jak se uklidní.

Při akutním záchvatu vzteku dítě sevřete do náruče, aniž byste na něj křičeli, nebo mu jakkoli ubližovali. Jen mu zabraňte, aby se vrtělo a počkejte, až bouřka přejde. Postupně si uvědomí, že tímto způsobem ničeho nedosáhne. Zklidní to i vás, snažte se zklidnit svůj i jeho dech.

Období vzteku není příjemné pro rodiče, ani pro děti. Navzdory tomu jím můžete projít i bez vážnějších následků. Pokud si budete důsledně stát za svým, zachováte klid a projevíte pochopení, je velmi pravděpodobné, že se záchvaty vzteku u vašeho dítěte budou postupně zmírňovat, až úplně vymizí.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře