in ,

Hodně cukru = agresivní děti?

Řada odborných studií potvrdila, že se při snížení nebo vyloučení cukru z jídelníčku snížil počet násilností. Platí to ale i u dětí?

Stephen Shoenthaler z Programu sociální spravedlnosti v Californie State College na základě studie z věznice Tidewater dokázal, že dieta s vysokým obsahem cukru spouští u lidí násilné chování.

Když má mozková kúra a limbický systém (to je část mozku, která řídí důležité fyziologické procesy, jako jsou termoregulace, příjem potravy, spánek, vylučování hormonů a také ovlivňuje chování) soupeřit o nedostatečné zásoby glukózy, vždy vyhraje limbický systém.

Když se konzumuje strava s příliš vysokým obsahem cukru, jeho hladina v krvi rychle stoupne a potom se vlivem působení inzulínu sníží. Limbický systém si tak ukořistí všechnu glukózu.

Bonbonky a jiné sladkosti můžete nahradit ovocným pohárem s vlašskými ořechy, mléčným koktejlem nebo sušeným domácím ovocem

Následkem toho převáží emoční složka chování, protože ji právě tento systém začne kontrolovat. Rozumové rozhodování je odsunuto „na druhou kolej“, protože mozková kůra hladoví.

Co z toho vyplývá? Pokud chcete mít pod kontrolou své chování a chování vlastních dětí, sladkosti by neměly nahrazovat běžné jídlo, nanejvýš ho doplňovat.

„Sladké“ rady pro maminky

  • Už nejmenší děti je potřeba naučit pít čistou vodu, ne slazené čaje.
  • Bonbonky a jiné sladkosti můžete nahradit ovocným pohárem s vlašskými ořechy, mléčným koktejlem nebo sušeným domácím ovocem.
  • Domácí zákusky volte raději tvarohové a ovocné, ne krémové. Zkuste přidat o něco méně cukru, než je v receptu.
  • Sladké podávejte dětem spíš dopoledne a po obědě, ne odpoledne a večer.
  • Když už lízátko a bonbon, tak z hroznového cukru.
  • Sladkosti nedávejte dětem za odměnu. Stane se z toho zlozvyk.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře