in , , ,

Průvodce těhotenstvím 3.měsíc – krok za krokem

Probouzející se život

Pokud spolu s námi vstupujete do 3.měsíce, určitě už je vám lépe než na začátku. Nevolnosti ustupují, bříško už malinko vykukuje, ale příliš neomezuje. Drobeček si spokojeně plave a přitom krásně roste. 

Opět v poradně

Ve třetím měsíci o svém těhotenství pochybuje už jen málokterý žena, a to i v případě, že mívá delší či nepravidelný menstruační cyklus. Výjimkou bývají ženy v přechodu, které vynechání menstruace ve svém věku považují za normální, ale ty odpovědné se o svém zdravotním stavu raději ujistí u lékaře nebo si udělají těhotenský test. Při návštěvě poradny musí každá těhotná žena absolvovat původní vyšetření, při němž lékař provede důkladnou osobní i rodinnou anamnézu – ptát se bude nejen na vás, ale i na onemocnění ve vaší rodině. Při osobní anamnéze je velmi důležitým údajem datum začátku poslední menstruace, z něhož se vychází při předběžném určení termínu porodu (ten se ještě upřesňuje na základě pozdějších vyšetření). Obvykle se v souvislosti s menstruací vyskytne i otázka, zda bylo poslední menstruační krvácení v obvyklé intenzitě a délce – pokud byla menstruace slabší, je třeba připustit i možnost, že žena je těhotná už o něco díle, přičemž to, co považovala za poslední (případně i předposlední) menstruaci, bylo pouze pseudokrvácení. Zjištění termínu poslední menstruace lékaři pomáhá později posuzovat průběh těhotenství a také sledovat vývoj plodu, zda odpovídá délce trvání těhotenství.

V těhotenství mají močové cesty i močový měchýř překrvené sliznice a naléhá na ně zvětšující se děloha. V důsledku toho může těhulka častěji chodit na WC. Když se však objeví příznaky možné infekce (pálení, svědění, bolest, zvýšená teplota), je potřeba o tom informovat lékaře, který zváží léčbu. 

Minulost je důležitá

Lékař se zajímá především o všechna předchozí těhotenství, kolik jich bylo, jaký byl jejich průběh, jaké byly porody. Velmi důležité je informovat lékaře o potížích během předchozích těhotenství, protože mu mohou pomoci při předvídání možných komplikací, případně může podniknout určité preventivní kroky, které by je pomohly eliminovat. Rovněž se bude zajímat o to, jaká onemocnění žena překonala v minulosti a jakými trpí v současnosti. Hodně mu může napovědět i to, pokud ho těhulka informuje o komplikacích, které se v souvislosti s těhotenstvím vyskytly v její rodině. Lékaře také zajímá zdravotní stav budoucího otce a jeho rodiny, neboť některá onemocnění a komplikace se mohou přenášet i z otcovy strany. Údaje z rodinné anamnézy mohou být užitečné zejména při včasném odhalování vrozených vývojových vad plodu.
Potřebné jsou informace o užívaných lécích, a to i to těch, které se vám nezdají důležité. První trimestr je totiž z hlediska vývoje plodu nejrizikovější, přičemž pozor je třeba dávat i na některé výživové doplňky užívané preventivně či při menších zdravotních problémech. Očekávejte také otázky o konzumaci alkoholu, kávy, kouření či užívání návykových látek.
I když se o některých skutečnostech nemluví, nejpříjemněji, ať už se týkají zdravotního stavu, nebo některých návyků, lékaři řekněte vše. Jde totiž nejen o zdravotní stav budoucí maminky, ale i o vývoj jejího děťátka, průběh těhotenství a porod. Považujeme-li něco za nedůležité či banální, i tak to raději lékaři řekněte – možná to pro něho bude velmi důležitá informace.

Kolotoč vyšetření 

Asi málokdy v životě je žena tak často podrobena nejrůznějším vyšetřením jako během těhotenství. Některá jsou velmi jednoduchá (měření talku krve a pulzu), jiná mohou být nepříjemnější (odběr krve, glukózový test). Těhulka, která přichází do poradny poprvé až ve třetím měsíci, si musí zvyknout na to, že při každé návštěvě poradny ji čeká již zmíněné měření tlaku krve a pulzu, výšky a hmotnosti (aby bylo možné objektivně posoudit nárůst hmotnosti během těhotenství), vyšetření dělohy a děložního čípku (udělá se stěr z děložního čípku). Během vyšetření dělohy lékař posoudí její velikost. Ta by měla odpovídat danému období těhotenství, stejně i její uložení. Mezi pravidelná vyšetření patří kontrola moči, a to při každé návštěvě poradny. Zjišťuje se především přítomnost bílkovin, cukru či hnisu v moči. Díky tomu je možné odhalit možný zánět močových cest, problémy s fungováním ledvin či cukrovku. Hlavně v prvním stadiu těhotenství se při vyšetření moči zjišťuje i hladina ketolátek, které signalizují určité narušení metabolismu – ketolátky se vyskytují v souvislosti s intenzivnějšími nevolnostmi, když žena zvrací a není schopna přijímat potravu.

Ultrazvukové vyšetření

Součástí vyšetření v poradně v 10.,20. a 30. týdnu je i ultrazvukové vyšetření. Umožňuje nejen potvrzení těhotenství, ale díky němu lze posoudit i uchycení plodového vejce a později i případné vývojové vady či fungování placenty. Na rozhraní 3. a 4. měsíce těhotenství je vhodné provést i diagnostický 3D/4D ultrazvuk, který se většinou provádí při podezření na výskyt vrozených vývojových vad způsobených odchylkami i chromozomech plodu (např. Downův syndrom). Takové vyšetření se provádí na specializovaném pracovišti.

Vaše těhotenství je třeba oznámit i zaměstnavateli. Udělejte tak již nyní, zejména v případě, pracujete-li na směny nebo v nočních hodinách. V těhotenství jste ze zákona chráněna. Podle svého zdravotního stavu můžete zvážit i požádání o úpravu pracovní doby. 

Hmotnost – kolik přibírat?

Tato otázka trápí nejednu těhulku. Je potřeba si uvědomit, že hmotnostní přírůstek je postupný. Mohou být týdny, kdy žena nepřibere nic, a najednou, po čase, se ukáže nárůst i o 2 až 3 kg. Ideální průměrný přírůstek hmotnosti v těhotenství je od 10 do 12 kg. Závisí to samozřejmě na postavě (výška, hmotnost), BMI, životosprávě, dědičnosti. V prvních týdnech těhotenství mohou některé ženy kvůli nechutenství či nevolnostem dokonce zhubnout. Mezi 13. až 37. týdnem však bývá přírůstek hmotnosti poměrně stálý cca 500 g za týden. V některých případech může přírůstek větší než 500 g nebo jeho prudká změna signalizovat riziko pro další průběh těhotenství. Sledovat si hmotnost během těhotenství je proto velmi důležité. Ani malý, ani příliš velký hmotnostní nárůst není žádoucí, a to nejen kvůli estetickým důvodům.

Víte že? Pálení žáhy (pyróza).

Je způsobeno žaludečními kyselinami, které se dostávají zpět do jícnu. Vliv na to mají hormony, změny v trávení, ale i tlak zvětšující se dělohy na žaludek. V těhotenství se s tímto problémem setkají mnohé ženy. Často to bývá jeden z prvních příznaků těhotenství, který těhulku doprovází do 3., či až do 9. měsíce. Nicméně pokud jste před otěhotněním problém s pálením žáhy neměla, je jisté, že přesně v den porodu pomine. Říká se, že když pálí těhotnou žáha, miminko bude vlasaté.

POZOR
na užívání léku proti pálení žáhy (antacida) v těhotenství. Ne všechny jsou pro těhulky vhodné! Těhulky při pálení žáhy nedají dopustit na jablko.

Zmírnit potíže pomůže úprava stravy (každé těhulce může pomoci něco jiného).

Které potraviny ANO?

  • Suchary, pufované chlebíčky, mrkev, jogurt, kefír, jablko, meduňkový čaj, mléko, minerálky.

Které potraviny NE?

  • Káva, čokoláda, sladkosti, tučná jídla, alkohol, rajčata, paprika, cibule, česnek

Jak se stravovat?

Malé porce vícekrát během dne (nejíst před spaním), jíst pomalu, jídlo nezapíjet tekutinami.

Co nového v bříšku?

Embryo už od začátku těhotenství docela slušně vyrostlo – měří téměř devět centimetrů a jeho hmotnost by měla být asi 30 gramů. Lidské tvary, které získalo v předešlém měsíci, se postupně zvýrazňují. Hlavička je stále největší částí těla a má poměrně vysoké čelo – s ohledem na rychle rostoucí mozek. Na hlavičce jsou zřetelné oči, uši, nos a brada. Drobeček zatím nevidí – ještě nemůže otevřít očka a ano nervová soustava není vyvinuta tak, aby dostatečně podporovala funkci očí. Zbývající část tělíčka se postupně zvětšuje a narovnává, vyvíjí se kostra, kde se chrupavky přeměňují v kosti. Spolu s tělem rostou i končetiny, na konečcích prstů se objevují nehtíky. Pokračuje i vývoj dalších orgánů – kromě úst se vyvíjí žaludek i střevo, ale trávící trakt ještě nefunguje. Srdíčko už má všechny čtyři části, přičemž počet tepů obsahuje 160 úderů za minutu. Toto období je obrovským mezníkem ještě z dalšího hlediska: placenta je zcela vyvinuta a dokáže plně zásobovat plod živinami i kyslíkem, který přes ni proudí od matky k plodu. Kromě výživy děťátka zajišťuje i  „odvoz” odpadních látek opačným směrem, proto jsou ledviny těhulky zatíženy mnohem více než obvykle.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře