Začátek těhotenství je vždy poněkud zvláštní. Tak trochu stejný u každé ženy a tak trochu jiný. Začátek nádherného příběhu… I když vždy se právě nádherně nezačíná.
Ať už netrpělivě očekávané, nebo příchozí ve stylu „podařilo se nám“, každé miminko ohlásí svou přítomnost mnohem dříve, než skutečně přijde na svět. Někdy téměř ihned po početí.
I když tak úplně okamžitě to obvykle nebývá. První příznaky se zpravidla ohlásí v období, kdy by se měla objevit menstruace, ovšem to není pravidlo. Mohou se objevit dříve, ale i později – vše závisí na organismu budoucí maminky, jak „snáší“ změny, které mu přináší gravidita.
Těhotenské hormony se vylučují již těsně po ovulaci, a to stejně, jestli dojde, nebo nedojde k otěhotnění. Proto zejména ženy úzkostně sledující, jestli se to povedlo, velice často podléhají falešné naději, že jsou těhotné, již pár dní po styku. Kromě toho se až 60 % plodů potratí, nejčastěji v době nidace (uhnízdění), takže je úplně zbytečné řešit případnou graviditu v čase dříve než 14 dní po vynechání menstruace. Takovéto psychopatické sebepozorování vede spíše ke psychogenní neplodnosti a vede ženy ke zbytečnému nadužívání lékařské péče a ke zbytečným umělým oplodněním.
Je pravda, že hormonální změny, které těhotenství provázejí, někdy s těhulkou docela pěkně „zacvičí“. Ačkoliv existují ženy, které těhotenstvím projdou zcela hladce, většina těhotných žen se s určitými problémy setká, ať už je to nadměrná spavost, ranní nebo celodenní nevolnosti a podobně. Samozřejmě pokud se spojí spavost a nevolnost, nemusí to znamenat, že je žena skutečně těhotná – jde pouze o tzv. nejisté znaky těhotenství. Těhotenství potvrdí až tzv. jisté znaky těhotenství. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Nejisté znaky těhotenství
Nejistý příznak – proč se považuje za nejistý?
Nejisté jsou proto, že vůbec nemusí znamenat těhotenství, jsou jenom reakcí těla na gestageny, které se vylučují při ovulaci, i když nedochází k oplodnění, kromě toho si je může žena psychicky navodit, když se příliš nezdravě pozoruje:
- Nadměrná spavost – Může se objevit i mimo těhotenství, např. v období vyšší pracovní vytíženosti, ve dnech s menším podílem slunečního svitu apod.
- Žaludeční nevolnost, pálení žáhy, plynatost – Mohou mít velmi mnoho rozličných příčin, které tkví přímo v trávicím traktu, nebo mohou být způsobeny stresem apod.
- Bolestivá, zvětšující se ňadra – Vyskytují se při změně hmotnosti ženy (hlavně při nárůstu hmotnosti), ale příčiny mohou být i jiného charakteru.
- Vynechání menstruace – Menstruační cyklus podléhá mnohým vlivům, které mohou zapříčinit posunutí nebo vynechání menstruace (nemoc, stres, předčasná menopauza…).
- Časté močení – V těhotenství je způsobeno vyšším prokrvením malé pánve, ale mimo těhotenství může být příznakem určité infekce v oblasti dolních močových cest nebo může vzniknout v souvislosti s jiným onemocněním.
- Určitá psychická nerovnováha (podrážděnost, plačtivost) – Může souviset s hormonálními změnami v těhotenství, ale stejně se může objevit i mimo těhotenství, ať už z přepracovanosti, stresu nebo i z jiných příčin.??
Jisté znaky těhotenství?
- Obvykle jde o potvrzení těhotenství na základě speciálního lékařského vyšetření: Pozitivní test na HCG – Krevní test, ze kterého se dá zjistit hladina tzv. těhotenského hormonu (produkuje se v období těhotenství). Těhotenství jím lze potvrdit již od 10. dne po ovulaci. Ale jak jsme již uvedli, až 60 % plodů se neujme a potratí, proto je úplně zbytečné dělat testy takto brzy. Nemáme žádnou možnost tyto nezdravé plody „zachránit“, je to čistě přirozený výběr.
- Ultrazvukové vyšetření – Při ultrazvukovém vyšetření se potvrdí přítomnost plodu v děloze, přičemž je přítomna i akce srdíčka plodu (přibližně 5.–6. týden těhotenství). Vyšetření se provádí vaginální sondou. Pokud není možné v 5.–6. týdnu pozorovat plod, stále to ještě nemusí znamenat, že žena není těhotná, mohla otěhotnět později.
Je potřeba odlišit týden těhotenství a týden od poslední menstruace. Protože v minulosti nebyl k dispozici ultrazvuk, tak se jako jediný „přesný termín“ bral první den od poslední menstruace. Tím je tento „menstruační“ věk starší o 14 dní od embryonálního věku, který je dán ovulací (oplodněním). Protože je však menstruační věk tradiční, budeme ho používat i v našem seriálu, i když je plod vlastně o 14 dní mladší.
„Ale já jsem si jistá!“
Je pravda, že některé ženy mívají během těhotenství natolik zvláštní pocity, že hlavně při dalším těhotenství mívají „stoprocentní“ jistotu o svém stavu. Stává se však i to, že každé těhotenství probíhá s úplně různými příznaky – při jednom se žaludeční nevolnosti vyskytují téměř neustále, při dalším vůbec ne, případně mohou tzv. nejisté příznaky zcela chybět.
Nevolnosti – třeba je řešit, nebo nechat tak?
Až 50 % těhotných udává, že se v těhotenství opakovaně pozvrací. Je to ochranný mechanismus plodu, pro který je přejídání toxické, a vysoké hladiny cukru v krvi mohou způsobit jeho závažné poškození.
Je jen málo žen, které by se s žaludečními nevolnostmi během těhotenství vůbec nesetkaly. I když ne, objeví se alespoň zvláštní pachuť v ústech, které se těhulka neumí žádným způsobem zbavit. Je to dáno změnami v trávicím systému – tvoří se více slin (navíc se jejich produkce při nevolnosti ještě zvyšuje), zvyšuje se produkce žaludeční kyseliny a snižuje svalový tonus, takže uzávěr žaludku „směrem nahoru“ nefunguje tak, jak by měl, kvůli čemuž dochází k úniku obsahu žaludku směrem vzhůru, a tím k pálení jícnu.
Pokud jsou žaludeční nevolnosti velmi obtěžující a ženě znemožňují normální fungování, ať už doma nebo v práci, lze vyzkoušet několik osvědčených receptů snad alespoň některé z nich zaberou.

Vyzkoušejte při žaludeční nevolnosti
- Vyhýbejte se jídlům, která vás dráždí nebo vám nepříjemně voní (i když předtím patřila mezi vaše oblíbená).
- Ráno dříve, než vstanete z postele zkuste sníst něco suchého, například suchar, dětské piškoty, nasucho opečenou topinku či rohlík z předchozího dne.
- Prvním nápojem by při nevolnosti měl být neslazený čaj, během dne si však dopřejte i mléko či jiné vhodné nápoje.
- Sycené nápoje obvykle pro vysoký obsah „bublinek“ nejsou vhodné, ale pokud máte chuť, vyzkoušejte je, možná právě vy jste výjimka, jíž pomohou. (Pozor však na slazené a dobarvované nápoje – ty omezte na minimum.)
- Pokud něco nemůžete jíst a váš organismus to potřebuje, buďte kreativní a nahraďte to něčím podobným (např. sladké mléko acidofilním mlékem, jogurtem, tavenými sýry).
- Jestliže vám ráno příliš tekutin nedělá dobře, přijímejte je rovnoměrně během dne v menších dávkách. Je známo, že pokud žaludek přijme najednou větší množství tekutin, může to vyvolat dávicí reflex. V těhotenství na to někdy stačí i šálek čaje. Takže raději méně, ale častěji.
Vhodný je i zázvorový čaj s medem v malých množstvích a někdy pomůže i slazená cola, která obsahuje poměrně velké dávky jednoduchých cukrů a malé množství kofeinu, jenž má příznivě povzbudivé účinky.
Pokud si nevíte rady…
Navštivte co nejdříve svého lékaře. Na základě jednoduchých vyšetření (moč, krev) dokáže posoudit, zda vás žaludeční nevolnosti (hlavně pokud přejdou do neustálého zvracení) neohrožují. Organismus se totiž tímto způsobem vyčerpává. Nejenže nedokážete v sobě udržet potravu tak dlouho, abyste si z ní mohly odebrat živiny potřebné pro váš organismus i pro vyvíjející se embryo, ale ještě navíc přicházíte o tekutiny, nemluvě o neustálém dráždění jícnu.
O závažný stav se jedná jenom v případě, kdy dochází k dehydrataci a k nadměrnému úbytku váhy. Lékaře navštivte pouze v případě, kdy je zvracení úporné a vysilující, kdy neudržíte v sobě ani tekutiny a kdy došlo k úbytku minimálně 2 kg váhy.
Zkusme si připomenout začátek těhotenství Kate, vévodkyně z Cambridge, když musela být pro silné nevolnosti dokonce hospitalizována. Třeba říci, že nejde o nic výjimečného – takovouto silnou formou nevolnosti v počátku těhotenství mohou trpět dvě až čtyři procenta těhulek, což vůbec není málo. Nejde přitom o žádnou „zhýčkanost“ ani nedostatek sebekázně, ale o vážné ohrožení zdravotního stavu, když těhulka prakticky nedokáže přijmout jakoukoliv potravu, dokonce ani tekutiny. Tehdy je nezbytná hospitalizace a léčba infuzemi. Infuzní léčba se doplňuje vitaminy, léky proti zvracení a případně léky na uklidnění.
Je nutné varovat před předávkováním léky proti zvracení, některé mohou mít závažné neurologické účinky na matku. Dále je vhodné uvést, že čím se matce daří hůře, tím se plodu daří lépe.
Jak se daří embryu
Zatím o něm příliš nevíme, protože je úplně malinké, dokonce ho není vidět ani při ultrazvukovém vyšetření. Je však třeba říci, že za první měsíc svého života uvnitř dělohy úžasně narostlo – dosahuje téměř půl centimetru na délku.
Komu bude podobné, ještě není známo :), neboť zatím připomíná spíše pulce, přičemž jeho tělíčko je rozděleno na tři zřetelné části – hlavičku, krk a trup. Kůže, kterou je embryo obalené, je velmi tenká a jemná, takže živiny přes ni mohou prostupovat až do embrya.
O pohlaví je už rozhodnuto – při oplodnění si totiž vybralo od tatínka buď chromozom X, nebo Y. Budoucí rodiče si však na tuto informaci budou muset ještě počkat, přičemž později budou moci využít buď tzv. gender test (je podobný jako těhotenský, ale dokáže určit pohlaví plodu až od 6. týdne těhotenství), nebo ultrazvukové vyšetření ve vyšším stadiu gravidity.
Můj první měsíc Lucie (30): „Z rána mi v posledních dnech bývá nevolno, dokonce už i snídaně ze mě ‚vyletěla‘ ven, a vynechala mi menstruace. Zatím je to jen pár dní, ale pevně věřím, že naše ‚snažení‘ bude završeno dobrou zprávou, na kterou už nějaký ten měsíc čekáme. Proto jsem se objednala ke svému gynekologovi, aby mi udělal potřebná vyšetření.“