Může se to stát každému. Život je nevyzpytatelný proces, který se často nedá přesně řídit. Rodiče, jejichž miminko přijde na svět dříve, než čekali, mají obavy a strach o zdraví a život svého děťátka…
Předčasným porodem nazýváme narození dítěte před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Za předčasně narozená označujeme i miminka vážící méně než 2 500 g ve vztahu k délce těhotenství. Novorozenci vážící méně než 1 500 g patří do skupiny velmi nezralých a dětičky vážící méně než 1 000 g jsou vedeny jako extrémě nezralé.
Mezi příčiny předčasného porodu patří například:
- věk budoucí maminky nižší než 16 a vyšší než 40 let
- genetické faktory – pokud v rodině matka nebo sestra těhotné ženy porodily předčasně
- opakované předčasné porody
- budoucí maminky–kuřačky nebo požívající nadměrně alkohol nebo jiné drogy
- těhotné ženy žijící ve špatných sociálních podmínkách
- ženy vykonávající fyzicky náročné zaměstnání
- ženy se závažným zdravotním onemocněním (srdečně-cévní onemocnění, onemocnění plic, ledvin, žláz s vnitřním vylučováním apod.)
- infekce močových nebo porodních cest v těhotenství
- víceplodové těhotenství, například čekáte-li dvojčata nebo trojčata
- inkompetence děložního hrdla, tzn. že se začnete předčasně „otvírat“
- předčasný odtok plodové vody
- krvácení v těhotenství
- onemocnění matky, které se vyskytuje jen v těhotenství (těhotenská cukrovka, preeklampsie…)
- vrozené vady plodu atd.
Které pocity a příznaky mohou znamenat hrozící předčasný porod?
- přítomnost kontrakcí – když vaše bříško tvrdne jako pěst v pravidelných intervalech
- bolesti v podbřišku připomínající předmenstruační křeče
- změna množství a charakteru výtoku z rodidel, případné barvení nebo krvácení
- pocity tlaku nebo plnosti v pánvi
- mírná, tupá bolest v kříži
- nevolnost, zvracení, průjem
- nervozita, nepokoj
- zvýšená teplota (při infekci)
- příznaky infekce močových cest: časté a bolestivé močení, bolest v bocích, pálení, řezání při močení, nutkání k močení
Co dělat, pokud se u vás vyskytly některé s uvedených příznaků?
V případě podezření, vzhledem na vaše nepříjemné pocity, že by mohlo jít o předčasný porod:
- Ihned zanechte to, co v tu chvíli děláte.
- Vypijte 2–3 sklenice vody nebo džusu (ne kávu ani sodovku).
- Lehněte si na levý bok a oddechujte.
- Obraťte se na svého gynekologa (nebo o to poproste svého partnera).
- Pokud jsou vaše pocity a příznaky velmi intenzivní nebo vám vytekla plodová voda, nejlepší je zajít rovnou do nemocnice.

Dá se předčasnému porodu zabránit?
Prokáže-li se, že jde o hrozící předčasný porod, bez jakéhokoliv odkladu vás hospitalizují na gynekologicko-porodnickém oddělení, kde by vám od samého začátku měli nabídnout klidné prostředí bez zbytečných rušivých a psychicky zatěžujících vlivů.
Pokud by se stalo, že závěr lékaře bude znít “začínající předčasný porod”, převezou a hospitalizují vás v nemocnici zařízené jednotkou intenzívní péče pro novorozence. Tam budou moci vašemu miminku, kdyby se mu přece jen chtělo na svět dříve, poskytnout optimální péči.
Jak probíhá předčasný porod?
Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že vaše děťátko přijde na svět přece jen dříve, nežli jste čekala a než mu bylo “vypočítáno”. Nakonec se rozhodlo, že mu nic nezabrání v tom, podívat se na svět přece jen v předstihu.
- Předčasný porod vede vždy lékař–porodník a samotný porod se zásadně liší od fyzického porodu v termínu.
- Neoperační porod je možný jen v případě, je-li miminko v porodní poloze záhlavím a předpokládaná hmotnost 2 500 g a více. Přítomný lékař posoudí celkové podmínky, stav matky a plodu.
- Dbá se hlavně na to, aby byl porod co nejšetrnější. Celý jeho průběh se po celou dobu monitoruje a stimuluje různými léky – na změkčení porodních cest, regulaci intenzity kontrakcí a podobně.
- U předčasného porodu se provádí preventivní nástřih hráze (epiziotomie) na ochranu hlavičky miminka, aby nebyla vystavena nadměrnému tlaku.
- V ostatních případech (např. v poloze zadečkem, při víceplodovém těhotenství) nebo při komplikacích se předčasný porod realizuje císařským řezem.
Může se stát, že vaše příznaky nebudou velmi intenzivní, spíše jen náznakové, nebo za krátkou dobu přejdou. V takovém případě gynekolog pravděpodobně udělá potřebná vyšetření a vypíše vás na PN v domácím prostředí, abyste se nenamáhala a dostatečně si odpočinula.
Pár tipů, jak to zvládnout:
- nedělejte v domácnosti náročné fyzické práce (luxování, mytí podlahy), nepouštějte se do velkého uklízení (mytí oken, výměna ložního prádla) nebo do práce na zahradě
- nezvedejte těžké předměty, nenoste těžké předměty, nenoste těžké nákupní tašky, nošení dětí na rukou omezte na minimum (vím, může to znít krutě, ale chvilku to budou muset vydržet vzhledem k jejich sourozenci)
- nevykonávejte náročné sportovní aktivity (posilování, jízda na kole, horská turistika…)
- vtomto rizikovém období s partnerem omezte sexuální styk
Narodilo se vaše miminko předčasně? Napište nám o tom a podělte se tak s ostatními maminkami o své cenné zkušenosti. Děkujeme.
Komentáře