Na některé události v životě se člověk připravit může, na některé ne. Narození miminka je jedinečnou směsicí obou případů: víte sice s jistotou, že budete mít při porodu bolesti, ale celkově je porod a hlavně to, co následuje, velkým překvapením.
Abyste přispěla ke „zdárnému průběhu věcí“, věnujte pozornost našim tipům, čemu se věnovat v posledních šesti týdnech těhotenství…
Vyrazte na nákupy
Šest (případně osm) týdnů před plánovaným datem porodu nastupuje žena (na základě potvrzení gynekologa) na mateřskou dovolenou. Je nejvyšší čas připravit „hnízdečko“ pro příchod nového člena rodiny. Uzpůsobit byt, tzn. zařídit dětský pokojíček nebo dětský koutek ve vaší ložnici, zabere možná více času, než si myslíte, proto nákup postýlky, peřinek, zavinovačky, oblečků, hygienických potřeb, plen, autosedačky atd. nenechávejte na poslední chvíli!
Pokud máte dobré finanční zázemí, můžete si pro váš klid koupit i „nadstandardní výbavičku“, do níž patří různé chůvičky, ohřívače, odsávačky apod. Ale pravdou je, že až „v provozu“ máma pozná, co jí efektivně ulehčí práci a co naopak vůbec není potřeba. Pro sebe si nakupte několik balení vložek, alespoň dvě bavlněné podprsenky pro kojící matky (počítejte s větší velikostí) a dostatek vložek do podprsenky (mléko v prvních týdnech po porodu z prsů nekontrolovaně vytéká a způsobuje skrvny na oblečení). Počítejte s tím, že se nějakou dobu nedostanete ven, proto se hodí i nějaké potravinové zásoby.
SEZNAM VĚCÍ DOPORODNICE A NÁKUP ZDE
Zabalte si do porodnice
Porodnici jste si už jistě vybrala před nástupem na mateřskou. (Pozor! V některých porodnicích je třeba zaregistrovat se už v prvním trimestru!) Minimálně tři týdny před plánovaným datem porodu by každá budoucí maminka měla mít nachystanou tašku do porodnice. Konkrétní seznam, co zabalit pro sebe a pro miminko, dostanou rodičky přímo v porodnici, kam chodí v posledních týdnech před dnem D do poradny.
Důležité je přibalit si potřebné doklady. Vedle těhotenské průkazky a lékařských zpráv musíte „na příjmu“ odevzdat dokumenty potřebné k vystavení rodného listu dítěte: vyplněný dotazník o jménu dítěte, v případě, že jste svobodná, potřebujete svůj rodný list, případně zápis o určení otcovství, provdané ženy musí předložit oddací list, rozvedené ženy rodný list a rozsudek o rozvodu s doložkou právní moci, ovdovělé ženy rodný list plus úmrtní list manžela.
Obejděte úřady
Svobodné páry by před narozením miminka neměly zapomenout na úřední doložení otcovství (pokud chtějí, aby v rodném listě jejich dítěte bylo uvedeno i jméno tatínka). Doklad o určení otcovství podepisují oba budoucí rodiče na matrice v místě trvalého bydliště matky.
Včas si také zjistěte na odboru státních sociálních dávek, které spadají pod úřady práce (v Praze pod úřady městských částí) podmínky pro získání porodného, přídavku na dítě, případně dalších příspěvků.

Vyberte jméno
Na vás a na partnerovi je také velké rozhodnutí: vybrat jméno pro miminko. Myslete na to, aby dobře ladilo s příjmením, aby v něm byly vyvážené samohlásky a souhlásky, zajímejte se i o etymologii (původ významu) jména. V současné době jsou velmi populární jména cizího původu, renesanci zažívají i klasická, někdy až archaická jména. Podle údajů Českého statistického úřadu se rodí nejvíce Honzíků, Kubíků, Tomášků, Adámků, Ondrášků, Martínků, Filípků, Lukášků, Vojtíšků a Matýsků, mezi holčičkami nejvíce Terezek, Elišek, Adélek, Natálek, Aniček, Karolínek, Kristýnek, Anetek, Nikolek a Kateřinek.
Kromě kalendáře můžete pro inspiraci nahlédnout do publikací Františka Kopečného (Průvodce našimi jmény) nebo Miloslavy Knappové (Jak se bude vaše dítě jmenovat?).
Kontaktujte pediatra
Je také třeba kontaktovat dětského praktického lékaře, kterého jste si vybrala, a ověřit si, zda přijímá nové pacienty. Přibližně do tří dnů po návratu z porodnice by měl lékař vaše miminko prohlédnout (první poradna probíhá obvykle doma), takže po porodu je na hledání lékaře už pozdě.
Věnujte se sama sobě
Snažte se na porod a mateřství naladit, např. četbou časopisů a knížek pro rodiče, vhodnou aromaterapií nebo kontaktem s jinými těhulkami.
Provádějte masáže hráze, a pokud jste dosud posilovala břišní svaly a svaly pánevního dna, nyní už necvičte, aby vám příliš pevné svalstvo naopak neznesnadnilo porod.
Trénujte správné dýchání. Dlouhé hluboké dýchání využijete hlavně v první době porodní, rychlé (tzv. „psí“) dýchání se vám bude hodit mezi kontrakcemi ve vypuzovací části porodu.
Masírujte prsa sprchou a posilujte prsní svaly. Promazávejte pravidelně kůži na prsou a bříšku pleťovým mlékem nebo dětským olejem, abyste eliminovala riziko vzniku strií.
Vaše maminka vás před porodem nejspíš bude nabádat k tomu, abyste dokonale vypulírovala byt a načančala hnízdečko; podle tchyně bude nejspíš nutné vymalovat, naleštit okna a přerovnat obsah všech skříní. A upřímná kamarádka, která už svoje dítě nebo děti má, vám řekne: „Uklidni se, odpočívej a užij si ticha. V příštích několika letech tě čeká pravý opak!“ 🙂
Komentáře