in

Nebezpečná obezita a těhotenství a kolik přibrat?

V současné době je obezita celosvětovým problémem. Podle americké studie se odhadem dotýká až 1/3 žen v reprodukčním věku. Pokud plánujete dítě, může být jedním z důvodů, proč nemůžete otěhotnět, pokud již těhotná jste, může způsobit řadu komplikací.

Máte-li nadváhu či obezitu a obáváte se, jak může ovlivnit zdraví vašeho budoucího děťátka, snažte se být co nejvíce aktivní ještě před naplánováním těhotenství, starejte se o sebe a upravte životosprávu. Během prenatálního období však úpravu jídelníčku konzultuje už s vaším lékařem – to je základ pro docílení zdravého těhotenství a bezpečný porod pro vás i vaše děťátko.

Nástrojem klasifikace hmotnosti je BMI (Body Mass Index), který se vypočítá pomocí výšky a hmotnosti a jednotlivá měření jsou rozdělena do kategorií: normální hmotnost, nadváha a obezita. Například, pro ženu s průměrnou výškou 164 cm, hmotnost v rozmezí 48,9 – 66 kg odpovídá normální hmotnosti, od 66,1 – 79 kg se považuje za nadváhu a žena vážící více než 79 kg je už obézní.

Co hrozí ženám s nadváhou či obezitou během těhotenství?

Ženy s nadváhou či obezitou během těhotenství mohou být ve zvýšeném riziku, 6 – 10% hrozí cukrovka, 13 – 19% ohrožuje vysoký krevní tlak. Pokud je vám během těhotenství diagnostikována těhotenská cukrovka, důležité je kontrolovat si hladinu cukru po probuzení i po jídlech a pokud lékař neurčí jinak, aplikovat si inzulín. Při každé návštěvě poradny je ženě kontrolována hladina cukru a lékař pozorně sleduje symptomy, které ženu mohou trápit. Pokud se během těhotenství objeví vysoký krevní tlak, léčba může sahat od jednoduchých opatření až po vyvolání předčasného porodu ve velmi vážných případech. Takové ženy mohou mít dokonce i zvýšený předpoklad porodu císařským řezem (z různých důvodů).

Nadváha nebo obezita matky ohrožuje i plod

Vyšší hmotnost matky může potenciálně ohrozit plod předčasným porodem, vysokou hmotností při narození, indukcí i mírným rizikem vzniku defektů během porodu. Těhotenství ruku v ruce s obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem dokonce mírně zvyšuje hrozbu narození mrtvého plodu. Proto pro všechny těhotné maminky (nejen ty obézní) se doporučuje podrobné UZ vyšetření mezi 18. – 20. týdnem těhotenství. V případě potřeby je možné sonografické vyšetření kdykoliv zopakovat pro kontrolu růstu plodu, resp. zda se má miminko dobře v daném trimestru.

Kolik přibrat během těhotenství?

Vzorový návod pro ideální udržení si hmotnosti v těhotenství neexistuje. Uvádí se však, že v průměru je to od 11,34 – 15,88 kg pro ženy s normální hmotností, 6,8 – 11,34 kg pro ženy s nadváhou a 4,99 – 9,07 kg pro obézní ženy. Důležité pro všechny těhotné ženy je to, aby nevynechávaly jídlo pro jakékoliv dosažení individuálních cílů a všechny kroky konzultovaly s lékařem, protože vyvážená strava je jedním z předpokladů zdravého těhotenství. Pokud máte pochybnosti v souvislosti s vaším jídelníčkem, zajděte si pro doporučení k nutričnímu specialistovi, který, mimo jiné, vám může doporučit pravidelné a přiměřené cvičení ve dnech, kdy se cítíte dobře, a v podstatě vám ušije plán cvičení na míru.

Přestože obézní a ženy s nadváhou mohou být ve vyšším riziku těhotenských komplikací, s pozornou, a zejména důslednou péčí, časně provedenými testy, pravidelnými poradnami a monitorováním plodu mohou dosáhnout zdravé těhotenství i bezproblémového porodu.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře