Smyslem nástřihu hráze během druhé doby porodné (tlačení) je zabránit roztržení svalů hráze. Nastřihuje se stěna vaginy, především spodní svaly hráze. Provádí se v okamžiku vypuzení dítěte, kdy už je vidět hlavička.
Oblast, kde k nastřižení dochází, je vlivem tlačení znecitlivěná, a tak není nutné podat injekci proti bolesti. Ta by ale měla přijít na řadu, když se bude nástřih zašívat.
V českých porodnicích se nástřih hráze většinou provádí automaticky, i když se ozývají hlasy, že porodníci by měli postupovat především v těchto situacích:
- dítě má příliš velký obvod hlavy
- kvůli zdravotním potížím miminka je nutné porod co nejrychleji ukončit
- je nutné použít porodnické kleště
- děťátko je nedonošené a mohlo by dojít k přílišnému tlaku na jeho hlavičku
Pokud se epiziotomie, jak se zákrok odborně říká, provede správně a v odůvodněných případech, pomáhá ke správnému svalovému napětí vaginy. Nástřih rovněž přispívá k bezporuchovému močení a vyměšování po porodu.
První dva až tři dny po porodu může žena pociťovat poměrně velkou bolest v místě nastřižení, která jí brání sedět a zhoršuje chůzi. V tom případě můžete v porodnici poprosit o medikamenty proti bolesti, které zaručeně pomohou. Již po několika dnech od porodu byste ale velkou bolest cítit neměla. Po třech až čtyřech týdnech si na jizvu už ani nevzpomenete.
Naprosto nutná je důkladná hygiena
Žena by se měla po každé stolici umýt, aby do rány nevnikla infekce. K osušování používejte papírové kapesníčky. Mnoha ženám se osvědčilo sušení fénem.
Komentáře