in ,

Milování v těhotenství

Každá nastávající maminka často přemýšlí o svém těhotenství. Zaobírá se nejen radostmi, ale i případnými obavami o miminko a také o sebe samou. Zajímá ji, jak následujících devět měsíců změní její život.

Má určitou představu o tom, kolik by měla přibrat, co může jíst a čemu by se měla vyhnout, že by možná měla změnit svůj denní režim, mít pozitivnější přístup k životu. Ale milování v těhotenství zůstává stále jakýmsi tabu. Přitom všechny nastávající rodiče trápí otázka, zda se mohou milovat, a pokud ano, tak do kdy je to vhodné, zda nemohou stykem ublížit svému děťátku…

První čtyři měsíce

Prudké hormonální změny na začátku těhotenství mohou způsobit, že žena nemá na sex chuť. Sexuální nechutenství mohou vyvolat i psychické příčiny – žena se zabývá svým novým stavem a jaksi jí nezůstává dost času pro myšlenky na partnera. Nemluvě o počátečních problémech s únavou, případně nevolností, které rozhodně chuti na milování nepřidají. Ale můžeme vás uklidnit – po třech nebo čtyřech měsících by se tato situace měla změnit k lepšímu.

Druhý trimestr těhotenství

V tomto období se žena cítí nejlépe, hormony se trochu uklidnily, bříško roste, ale ještě není veliké. Je to pro ženu období nádherných intenzivních pocitů a radost z viditelných příznaků chtěného těhotenství se přenáší i do vztahu k partnerovi a do milostného života. Touha po intimnostech a blízkém kontaktu s milovanou osobou roste. Něžný sex, plný hlazení a citů, začínající se mazlení se zaoblujícím se bříškem může být pro oba partnery nezapomenutelným zážitkem. V tomto období u většiny párů nastává období plné harmonie, porozumění, něžností a citů.

Poslední trimestr těhotenství

Ke konci těhotenství může bříško tak narůst, že většina poloh při sexu už není vhodná. Žena může být nervózní z dlouhého čekání, vlastní nemotornosti, z blížícího se porodu a je možné, že sex bude odmítat. Nejčastější příčinou nechuti na sex je v tomto období komplex z velkého břicha, strach, že se tělo stává s pokračujícím těhotenstvím pro partnera čím dál méně přitažlivé. Dalším důvodem odmítání sexu jsou rostoucí obavy o miminko. Je už totiž dost velké, žena ho cítí, kope ji do bříška, nechá se hladit a ví, že už by mělo být natočené hlavičkou směrem dolů a v posledních dnech pomalu sestupovat k porodním cestám. Tyto obavy však nejsou opodstatněné. Při normálním těhotenství není problémem se milovat až do posledního dne těhotenství pokud je to ženě příjemné.

Strach a obavy žen

Občas se stane, že nechuť k pohlavnímu styku přetrvává po celé období těhotenství. Pak je potřeba se nad situací zamyslet a uvažovat, co je důvodem.
Obavy o nenarozené dítě jsou jednou z nejčastějších příčin odmítání pohlavního styku ze strachu, že by mohl nenarozenému děťátku nějakým způsobem ublížit, že partnerovým penisem dojde k narušení nebo orgasmus ženy poškodí dítě. V případě, že nejde o rizikové těhotenství, o kterém by vás lékař informoval, jsou tyto obavy úplně zbytečné.

Děloha je umístěna v dostatečné vzdálenosti od pochvy a má takový sklon, že ani hluboké vniknutí nemůže děťátku ublížit. I když zjistíte, že po milování zůstaly na prostěradle mírné krvavé skvrny, pravděpodobně se nic neděje. Ženské pohlavní orgány jsou v těhotenství silně prokrvené a na děložním hrdle vzniká mnoho droboučkých žilek, které se mohou porušit a trochu krvácet. Pro jistotu to oznamte svému lékaři a příště zkuste být při milování jemnější a omezte hluboký styk.

Strach ze ztráty atraktivity pro partnera

Některé ženy pociťují v pokročilém těhotenství stud, domnívají se, že se jejich ženskost ztratila. To může vést ke zdrženlivosti a strachu, aby je partner neviděl nahé. V tom případě by měl muž obavy ženy rozptýlit. Rada je jednoduchá – muži, říkejte svým ženám, jaké jsou s bříškem krásné.

Ztráta libida je v těhotenství méně častou komplikací

V prvních měsících se na ní podílí únava a nevolnost. V dalším období to může být emocionální labilita. Není dobré manželovu iniciativu stroze odmítat, ale o problému si spolu promluvte, případně společně navštivte lékaře.

Bolest při styku nebo po něm

Těhotenské změny a prokrvení na vnějších rodidlech a na prsou mohou být někdy tak výrazné, že dotyk na těchto místech je nepříjemný a vyvolává obrannou reakci. Nejlepším řešením je informovat o tom partnera a dotyků na citlivých místech se vyvarovat.

Problémem jsou i muži

Není to tak časté, ale jsou i muži, kteří v období těhotenství své partnerky odmítají pohlavní styk. A přitom ji mohou hluboce milovat. Proč? Nejčastějším důvodem je neznalost. Většina mužů se o těhotenství nezajímá tak jako partnerka. Jsou i muži, a divili byste se, že jich není málo, kteří mají o těhotenství úplně zkreslené představy. Důsledkem je potom odmítání styku ze strachu o partnerku a dítě. Jedinou možností je vzít do ruky odbornou literaturu, nejlépe i s obrázky, a nenásilné vysvětlování. Další příčinou nezájmu muže o sex v těhotenství je možná trochu překvapivě – hluboká úcta k ženě-matce. U některých mužů, hlavně u těch, kteří jsou silně fixováni na vlastní matku, zůstane v podvědomí silná úcta k ženě-matce. Tu těhotné manželce projevují tím, že pro ni udělají vše, co ji na očích vidí, ale nedokáží se jí dotknout. Je to věc psychiky, a pokud odborná literatura nic nezmůže, pak třeba zabere rozhovor s psychologem nebo sexuologem. Po těhotenství se problémy obvykle upraví.

Méně častý je estetický důvod. Žena s velkým bříškem se jednoduše partnerovi nelíbí. Tento důvod je však sám o sobě problematický, protože takový muž  zřejmě nemiluje ženu opravdu a není hoden jejích citů a lásky. Co když jí po dítěti zůstane pár kilo navíc? Bude ji opět odmítat?

Jako ideální se zdá poloha na boku

Ženy jsou rozdílné

Každá žena prožívá své těhotenství velmi individuálně a stejně individuální má i potřebu milování. Touha po sexuálním sblížení se liší u jednotlivých žen, ale i u jedné a té samé ženy v různých fázích těhotenství. Jsou ženy, které mají ze sexu potěšení celé své těhotenství – od prvního až do posledního dne. Stejně tak jsou ženy, které by byly nejraději, kdyby se jich během devíti měsíců nikdo ani nedotkl. Typický je pokles zájmu o sex v prvních třech měsících těhotenství (hlavně pokud žena trpí únavou a nevolnostmi), zvýšení zájmu v druhém trimestru (4. až 7. lunární měsíc) a opakovaný pokles v posledních třech měsících. Zvýšená hladina hormonů, silné city, štěstí a radost z očekávání, klid, se kterým se žena připravuje na svou nastávající roli, mohou způsobit, že žena prožívá milování mnohem . Jsou ženy, které právě v těhotenství dosáhnou svého prvního orgasmu.

Působením hormonů dochází k bohatšímu prokrvení vnitřních pohlavních orgánů a vulvy, takže poševní sliznice, malé a velké pysky ohanbí jsou zvětšené a napjaté. Takové prokrvení a napětí se za normálních okolností dostavuje jen při sexuální vzrušení. Jeho důsledkem je též větší citlivost a dráždivost nervových zakončení, což vyústí v rychlé vzrušení.

Není důvod k obavám z orgasmu

Ten je spíše prospěšný. Stahy v děloze, jenž doprovází orgasmus, jsou velmi podobné těm, které zažije žena při porodu, jen ve značně míře. Při orgasmu tak v podstatě dochází k procvičení svalů a jejich zpevňování před porodem. Nezanedbatelný je i přínos orgasmu z psychické stránky. Blažené pocity během něho a šťastná, spokojená žena odpočívající v partnerově náruči. Stejně to vnímá i dítě, které se s matkou dělí o její pocity.

Pochybnosti svěřte partnerovi nebo lékaři. Pokud navzdory tomu máte ještě nějaké pochybnosti, svěřte se vašemu lékaři a také partnerovi. Lékaři proto, aby vás mohl uklidnit, případně upozornit na individuální rizika. Partnerovi proto, aby pochopil vaše pocity a nemyslel si, že jste ho přestala milovat.

Pohlavní styk v těhotenství není vhodný v případě:

  • pokud se dostaví příznaky hrozícího potratu nebo předčasného porodu
  • pokud má žena vcestné lůžko (placenta previa)
  • pokud má žena výtok odolávající léčbě
  • pokud hrozí nebezpečí přenosu infekce od partnera
  • pokud žena krvácí
  • pokud bylo při vyšetření zjištěno pootevřené hrdlo dělohy

Pokud lékař pokládá za nutné, abyste se zdržela pohlavního styku, řekne vám to. Například příznaky hrozícího předčasného porodu – stahy dělohy – mohou být vyprovokované drážděním bradavek.

Polohy při pohlavním styku

V prvních měsících, dokud bříško není veliké, mohou partneři volit libovolné polohy. Když se bříško zvětšuje, začne být styk v některých polohách, při nichž je partner nahoře (např. při tzv. misionářské poloze), nepohodlný.

Proto jsou vhodnější následující polohy:

  • Žena nahoře je poloha vhodná od pátého měsíce těhotenství. Vzhledem k většímu bříšku se sedící žena nedostává do úzkého kontaktu s partnerovým tělem a zabrání tlaku na své břicho a prsa. V této poloze má navíc kontrolu nad hloubkou vniknutí a rovněž nad rytmem milování. Partner má volné ruce na hlazení a laskání a také žena ho může třením pokožky na hrudníku dráždit
  • Poloha na boku, při které muž vstupuje do ženy zezadu, je v těhotenství vhodná hlavně tehdy, pokud není těhotné ženě poloha na zádech příjemná. Jednu z těchto poloh nazýváme “poloha dvou lžic”. Při ní žena leží na boku, nohy má mírně přitáhnuté k břichu a muž ležící na boku se dotýká hrudníkem partnerčiných zad
  • Další variantou je, když žena leží na zádech, muž na boku s nohama mírně ohnutýma dopředu. Žena položí roznožené nohy na mužovo stehno a ten do ní může z boku vniknout
  • Polohy v kleku, např. žena klečí, rukama se opírá o kraj postele muž klečí za ní a vniká zezadu. Tato poloha poskytuje větší volnost mužovi, uvolňuje mu ruce a dovoluje kontrolovat hloubku vniknutí
  • Polohy vsedě jsou vhodné pro pokročilé těhotenství. Nevýhodou je, že nedovolují velký rozsah pohybu, ale jsou pohodlné a vylučují tlak na bříško. Kromě toho je možné ovlivňovat hloubku vniknutí. Při této poloze se partner posadí na pevnou a zároveň pohodlnou stoličku nebo na okraj postele a žena se mu posadí na kolena tváří k němu (pokud to bříško dovoluje) nebo z boku či zády.

Pokud těhotná žena pociťuje vzrušení, ale po pohlavním styku netouží, může dosáhnout sexuální uspokojení i jiným způsobem, např. pettingem (tj. všechno je dovoleno kromě vniknutí). Tím je: erotické hlazení, masáže, líbání, vzájemná masturbace, orální sex (tzv. poloha 69, při které partneři leží na boku, každý má tvář u nohou partnera a přístupnost k jeho pohlavnímu orgánu).

Slovo odborníka

vedoucí lékař porodnické části kliniky MUDr. Jozef Záhumenský, Gynekologicko porodnická klinika FN Na Bulovce

Postoj k sexualitě v těhotenství se dlouhodobě vyvíjí a neustále pozměňuje. U primitivních kultur nacházíme široké spektrum názorů na sexuální chování v těhotenství. Soulož bývá zakazována v posledních dvou měsících těhotenství nebo okamžitě po objevení se pohybů plodu. Některé kultury naopak neznají žádná omezení sexuálních aktivit v těhotenství. Ve starověké Indii například panoval názor, že semeno muže napomáhá výživě plodu, a proto byly těhotné nabádány k častému sexuálnímu styku v těhotenství. V Persii pak zase naopak byly těhotné ženy sexuálním tabu a sex po čtvrtém měsíci těhotenství nebo před čtyřicátým dnem po porodu se dokonce trestal smrtí obou partnerů. Během viktoriánské doby se lidé domnívali, že koitus v době těhotenství predisponuje dítě k epilepsii a mentální retardaci. Předpokládalo se, že sexuální abstinence v těhotenství má za následek porod inteligentnějšího dítěte.

V minulém století se pak objevilo široké spektrum názorů odborníků na sexualitu v těhotenství. Práce autorů padesátých a šedesátých let se věnovaly především zkoumání vlivu sexuálního života partnerů na vývoj plodu a na možnost vyvolání předčasných porodů. Později začaly přibývat studie, které zaujímaly i opačný pohled, tj. naopak vliv těhotenství a porodu na sexuální prožitky.

Co se týče vlivu sexuálních kontaktů na průběh těhotenství, v současnosti převládá názor, že samotný styk zdravé těhotenství neohrožuje. Ejakulát muže obsahuje prostaglandiny, látky, které v určité koncentraci můžou vyvolat porod, avšak u zdravého těhotenství toto množství v ejakulátu předčasný porod nevyvolá. Na druhé straně u přenášení může být ejakulát prostředkem, který vede k dozrávání nálezu na čípku děložním a k urychlení nástupu porodu. Při orgazmu se vylučuje u ženy oxytocin, který může vyvolat několik kontrakcí dělohy, které žena pociťuje subjektivně nepříjemně, ale tyto kontrakce v zásadě plod neohrožují a předčasný porod nevyvolávají. U žen s hrozícím předčasným porodem, se vcestnou placentou, s neobjasněným krvácením v těhotenství však může pohlavní styk mít nepříznivý vliv a jednoznačně není doporučován. Téměř všechny pohlavně přenosné nákazy přímo ohrožují těhotenství, proto je nutno varovat těhotné ženy a jejich partnery před promiskuitou.

Co se týče vlivu těhotenství na sexualitu ženy, nutno konstatovat, že ve všeobecnosti klesá sexuální aktivita těhotných žen v průběhu gravidity. Příčinou bývá únava, strach o dítě nebo pocit ztráty vlastní atraktivity. Zároveň i klesá schopnost dosáhnou orgazmu a stoupá výskyt nepříjemných pocitů během sexuálního styku (bolesti pochvy, hráze, bolesti v podbřišku, pocit suchosti pochvy). Vše tohle souvisí s anatomickými a hormonálními změnami v těhotenství. V třetím trimestru se doporučuje i jistá opatrnost a jako ideální se zdá poloha na boku.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře