Už v těhotenství se můžete připravit na kojení
in ,

Jak už v těhotenství ovlivnit kojení

Zeptali jsme se laktační poradkyně Miluše Plecerové, jestli už v těhotenství můžete nějakým způsobem ovlivnit kojení a minimalizovat případné problémy?

“Je opravdu pozitivní, že se stále více budoucích maminek zajímá již před porodem o možnosti ovlivnění kojení. Chtějí se co nejlépe připravit a kojení svým dětem dopřát.

Doporučuji přihlásit se do předporodního kurzu, jehož součástí je právě i téma kojení. Zároveň je dobré domluvit se s laktační poradkyní na konzultaci, přibližně v šestém měsíci těhotenství.

Maminky si kladou otázky spojené s obavami. Je proto dobré je včas rozptýlit. Ptají se, zda nevadí, že mají příliš malé nebo velké prsy, jestli mají optimální tvar bradavek, jak je to s tvorbou mleziva, co udělá s laktací psychika…

V těhotenství se prsy zvětší, je proto dobré vybrat vhodnou velikost podprsenky, se širokými ramínky a z přírodního vlákna, aby nedocházelo ke kompresi. Pro kojení je podstatná mléčná žláza, její struktura a kapacita, nikoli velikost prsu.

Stává se, že některé maminky i při správné technice kojení na začátku pociťují bolest, neboť bradavky dosud nebyly zvyklé na takovou zátěž. Na způsob přípravy bradavek ke kojení se názory různí. Předem je možné je stimulovat a otužovat.

Po koupeli lze jemně ručníkem třít prsy směrem od dvorce k bradavce a tím ji aktivovat. Okolí dvorce a bradavky jemně válejte mezi palcem a ukazováčkem. Zkuste bradavku několikrát stlačit a tak napodobit stisknutí dítětem. Sprchujte prsy studenou sprchou, stimulujete tak bradavky. Jemně krouživým pohybem pohybujte měkkým kartáčkem od začátku prsu směrem k hrotu. Někdy stačí občas chodit doma bez podprsenky, stimulujete tím nervová zakončení na bradavce, která se jinak otírá o oblečení. Celé prsy můžete promasírovávat olejíčkem, předejdete tak tvorbě strií.

masáž prsou

Důležité je si ale všímat signálů vašeho těla! Stimulace bradavek může vyvolat děložní stahy. Všechny kroky přidávejte pozvolna, vždy postupně po několika dnech. Necitlivé vytahování a kartáčování bradavek příliš brzy může vyvolat předčasný porod.

Nejčastějším problémem, který je možné řešit již v těhotenství, je vpáčená nebo plochá bradavka. Při stimulaci a chladu se nevztyčí nebo je zatažená dovnitř. Existují pomůcky, které nám mohou pomoci, například formovač s otvorem pro bradavku, který se vkládá do podprsenky na několik hodin přes den. Nejdříve jej lze použít ve 28. týdnu těhotenství. Pokud ale dochází k dráždění, které způsobí vyplavování hormonu oxytocin, může dojít ke stahům dělohy. Doporučuje se používat je až od 36. týdne těhotenství.

Další pomůckou je Niplette

Je to klobouček ve tvaru bradavky, který je propojen se stříkačkou. Při nasazení na bradavku se vytvoří podtlak a bradavka se pomalu vytáhne. Opakované používání bývá efektivní a při kojení úchop prsu dítěti usnadní. V opačném případě lze využít silikonové kloboučky, které jsou na přechodnou dobu matkám s vpáčenými bradavkami pomocníkem. Pro začátek mohou přisávání k prsu dítěti usnadnit. Velikost konzultujte s laktační poradkyní.

Pokud máte ve svém okolí maminku, která úspěšně kojí novorozence, zkuste ji poprosit, aby vám správnou techniku ukázala.

Může být pro vás dobrou inspirací. Důvěřujte své mateřské intuici a po porodu zjistíte, že příroda zařídí některé věci za vás, a vy z kojení budete mít jen potěšení.”

Odpovídala Miluše Plecerová, vedoucí laktačních poradkyň, Neonatologické oddělení s JIRP, VFN a 1. LF UK Praha

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře