Co-sleeping postýlka
in ,

Co-sleeping; co to je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

I dětští doktoři – nejen pediatři, ale i psychologové a jiní odborníci vám řeknou, že fyzický kontakt je pro dítě nejen projev lásky, ale také senzorický dojem, který děťátku pomáhá se vyvíjet a najít si své místo ve světě i díky jistějšímu sebevědomí.

Existuje několik forem co-sleepingu (doslovně přeloženého jako společného spánku), a to doslova s ​​miminkem v náručí či položeném na sobě, společně s vámi v jedné posteli, případně s postýlkou ​​bez bočnice přiraženou k rodičovské posteli.

Spaní s děťátkem na sobě či v náručí je nejbližší forma, ale zároveň může být v krajních případech nebezpečná (např. pokud se rodič náhle převrátí a děťátko z postele shodí).

Rodič s děťátkem na sobě spí podstatně lehčeji a/nebo méně, což se občas odrazí na denní únavě a mrzutosti. Tento druh spánku je ve skutečnosti ideální na dopolední a odpolední zdřímnutí si či jako alternativa bondingu, při které si rodič či děťátko (ideálně oba 😉 ) i trochu odpočinou.

Sdílení jedné postele s dítětem se podobá sdílení náruče, ale je trošku volnější, a také se obvykle lépe vyspíte. Děťátko většinou spí vedle rodiče či mezi rodiči, což je fajn kompromis a zároveň stále velká blízkost – v krajních případech se ale může stát, že děťátko vyrušíte či nedej bože zmáčknete, když se převalíte směrem k němu.

Druhé negativum takového spánku je, že dítě potřebuje úplně jinou výšku přikrývky, a tak můžete skončit s tím, že vám je v noci zima, nebo naopak překrytím hlavy miminka, což může způsobit i přidušení.

Obě tyto varianty v sobě přinášejí rizika, ale jsou zároveň krásnou vzpomínkou, láskyplným pocitem společných chvil, a dítěti často pomohou rychleji usnout – což je zároveň důvodem, proč se ke co-sleepingu uchylujeme.


Chicco Next2me Air

Alternativou ke sdílení jedné postele jsou postýlky přímo u té rodičovské. Takové dětské postýlce se obvykle sníží nebo úplně odstraní bočnice, díky čemuž přímo navazuje na postel rodičů. Při nočním kojení či uklidňování plačícího děťátka se tak stačí jen natáhnout. 

Kromě klasických dřevěných postýlek s posuvnou či odnímatelnou bočnicí jsou dnes na trhu také modernější postýlky, kde kromě složení boční strany dokážete nastavit výšku postýlky, takže postýlka je v přesně stejné výšce, jako ta manželská. Některé, například řada Chicco Next2Me, nabízejí také možnost naklonit jednu stranu jinak než druhou, což pomůže při refluxu a nahradí klínový polštář.

Výhodou modernějších co-sleeping postýlek pro miminko jsou i kolečka pro rychlé přesuny po bytě či domě či extra doplňky, které postýlce umožní i děťátko uspat (vibrační modul na stranu), moskytiéry, extra ventilace v bočnicích, pás na připoutání k rodičovskému takže se postýlka neodsouvá), a pod.

U takových postýlek oceníte i to, že, na rozdíl od té rodičovské, je možné v nich používat tak důležitý monitor dechu.

 

Co-sleeping: tlačení se na kousku matrace, zatímco vaše ratolest dělá ve spánku sněhové andělíčky. 😉

– Annie Reneau

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře