“Čím více chvály a povzbuzení se rodičce dostane, tím více lásky a trpělivosti bude mít pro svoje děťátko,” říká Marshall H. Klaus, americký porodník.
Během porodu potřebuje nastávající maminka nejen vědomí, že jsou nablízku profesionálové, kteří dokážou pomoci, kdyby se něco stalo, ale zároveň potřebuje psychickou podporu. Ženy, které jsou v pohodě a pozitivně naladěné, rodí rychleji, s menšími komplikacemi a bolestmi. Psychické pohodě rodičky velmi pomáhá přítomnost partnera a jeho blízkost a podpora při dlouhých hodinách, kdy “se ještě nic neděje”.
Na druhou stranu partneři sami porod intenzivně emocionálně prožívají, a i když absolvovali předporodní kurz, ne vždy dokážou ve vypjatých situacích zachovat tolik potřebný klid a přenášet jej i na rodící ženu. V minulosti rodičku provázely blízké ženy, pocit ženské soudržnosti a vzájemného pochopení dodával ženě odvahu. Na tuto tradici dnes navazují duly.
Kdo je dula a jak pomáhá?
Dula je starý řecký název, který se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou i fyzickou oporu budoucím maminkám a přispívá k hladkému startu do života celé nové rodiny. Jejím hlavním úkolem je zasadit se o to, aby žena zvládla porod v co největší pohodě. Dula ženě pomáhá během těhotenství, při porodu, ale i v šestinedělí. Stejně tak může poradit s péčí o novorozence a zná různé triky, jak utišit plačící miminko nebo jak zvládnout poporodní splín.
Dula během porodu nesupluje porodní asistentku ani nerozhoduje o podávání medikamentů, ale spolupracuje s oběma rodiči a personálem porodnice. Funguje současně jako jakási “mluvčí” budoucí maminky, která tlumočí personálu její přání a potřeby a podporuje ji v tom, pro co se sama rozhodla. Služby duly jsou určeny jak matkám prvorodičkám, tak zasloužilým maminkám, které přivádějí na svět druhé či třetí dítě.
Proč rodit s dulou?
S blížícím se termínem porodu většina žen řeší zásadní otázku: Zvládnu to? Právě proto se některé z nich rozhodnou, že budou rodit s dulou. Dula považuje porod za jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě ženy. Uvědomuje si, že způsob, jakým se novorozenec dostane na svět, ovlivní celý jeho život.
Dula zná rodičku a její přání a představy týkající se průběhu porodu. Dula bude patrně tím člověkem, kterého budou oba rodiče znát – na rozdíl od nemocničního personálu. Už v průběhu těhotenství doporučuje správnou životosprávu a napomáhá vytvořit pohodovou atmosféru. Když rodička pocítí první kontrakce, zavolá právě dulu a dohodnou se, jak budou dále postupovat a kdy odjedou do porodnice. Při porodu potom může ženu masírovat nebo pomoci při výběru nejvhodnější polohy, může poradit, jak správně dýchat a jak účinně překonávat přirozenou cestou porodní bolesti. Dobrá dula také posiluje pozitivní vliv partnerovy přítomnosti. Může mu poradit, jak může být užitečný, střídat se s ním v masáži. Během dlouho trvající první doby porodní umožní tatínkovi, aby se šel občerstvit nebo trochu prospat. Po narození miminka může dula pomoci ještě na sále s přiložením dítěte k prsu.
Po porodu některé duly v případě zájmu pomáhají i s domácností, se staršími dětmi a celkově přispívají k fungování nové rodiny. Jejich služby výrazně snižují riziko poporodních depresí u rodičky.
Přítomnost duly nejvíce ocení ženy, které mají za sebou nějakou traumatizující zkušenost, nemají dobré rodinné zázemí, mají strach z nemocničního prostředí nebo malé sebevědomí a sebedůvěru. Velkým přínosem může být dula pro rodičku, kterou k porodu nedoprovází partner ani jiná blízká osoba.
Kolik zaplatím za porod s dulou?
Rozhodující v otázce, zda rodit s dulou či nikoliv, je pro většinu maminek cena. Částky, které si duly účtují, nejsou jednotně dány, liší se v závislosti na zkušenosti duly, na regionu a vzdálenosti apod. Nejčastěji je cena konzultace mezi 200 a 500 Kč, doprovod k porodu 2 000–4 000 korun.
Může roli duly zastat někdo jiný?
Někdy bývá pomoc duly při porodu pro maminky příliš nákladnou záležitostí, někteří ji dokonce považují za přílišný luxus. Ale ani otec ani porodní asistentka ani nejlepší kamarádka či příbuzná nemohou dulu u porodu nahradit v plném slova smyslu. Otec často nemá potřebné zkušenosti a pro mnohé je navíc porod natolik emocionálním zážitkem, že by jejich přítomnost byla spíše kontraproduktivní. Porodní asistentky a zdravotní sestry zase často musí svou péči rozdělit mezi více rodiček.

Jak se stát dulou?
V roce 2001 vznikla Česká asociace dul, která pomáhá ženám vyhledat kvalifikovanou dulu v blízkosti bydliště. Tato asociace také sestavila a organizuje kurz, během něhož by absolventky měly získat odborné znalosti a správný přístup k rodičce. “Pokud zájemkyně uspěje ve výběrovém řízení, čeká ji šest víkendových seminářů v průběhu jednoho roku, samostudium, práce na svém osobnostním rozvoji a domácí písemná práce,“ uvádí dula ve výcviku a laktační poradkyně Radka Pavlová a dodává, že dulu určitě nemůže dělat kdokoli. Tato profese je totiž psychicky, fyzicky i časově náročná a žena musí mít určité osobnostní předpoklady.
První kurz proběhl v roce 2002 a byl zahájen přednáškou americké lektorky předporodní přípravy, duly a autorky knih paní Henci Goer. Většina soustředění se koná v Praze. Na konci získá dula průkaz, jednou z podmínek k jeho získání je účast minimálně u tří porodů. Podrobné informace a přihlášky najdete na internetových stránkách www.duly.cz.
Názor duly na podávání léků při porodu
Duly se musí přizpůsobit přáním svých klientek, jak samy říkají, ale rozhodně nikomu nebudou v ničem bránit. “Léky jsou určené k léčení, pokud tedy porod probíhá, jak má, osobně bych se lékům vyhnula. Ovšem pokud mě žena požádá o doprovod u porodu a bude chtít třeba epidurál, pouze ji informuji o jeho účincích, ale nebudu ji přemlouvat, aby rodila bez něj. Použití léků je záležitostí porodních asistentek a lékařů, homeopatické léky nevyjímaje, měl by je podat specialista,” myslí si Radka Pavlová.
Na co si má rodička dávat pozor?
Především si těhotné ženy musí hledat svou dulu mezi profesionálkami, členkami České asociace dul, které podepsaly etický kodex. V poslední době se objevují neškolené ženy, které často působí problémy v porodnicích. Dula musí mít průkaz asociace, stejně tak dula ve výcviku. Dula by vám neměla mluvit do vašich rozhodnutí, ale snažit se pouze informovat.
Kniha o významu duly Mothering The Mother uvádí, že přítomnost duly u porodu snižuje:
-
o 50 % počet císařských řezů
-
o 25 % zkracuje délku první doby porodní
-
o 40 % použití oxytocinu
-
o 30 % užití léků proti bolestem
-
o 40 % použití kleští při porodu
-
o 60 % žádosti o epidurální anestézii
Dula, která rodila s dulou
Jako první v mělnické porodnici rodila s dulou Radka Pavlová, která je dnes sama dulou. “Zatím jsem u porodu nebyla, můj syn mě potřebuje, musím počkat, až trochu vyroste,” říká Radka Pavlová. “Stát se dulou jsem si přála už dávno, jen jsem dřív nevěděla, že taková profese existuje. Zázrak zrození mě vždycky fascinoval, zároveň ale netoužím být porodní asistentkou, nechci vykonávat zdravotnické úkony. Role duly přesně vystihuje to, co jsem chtěla dělat. Byl to takový můj sen, který se mi plní.”
Dula Radce u porodu pomohla více, než sama původně očekávala. “Potřebovala jsem hodně fyzické opory, bylo dobře, že se mohla střídat s manželem, jeden člověk by to bez odpočinku nemohl vydržet. Dokonce se museli několikrát převléknout. Porod byl totiž dost náročný. Hodně času jsme strávili na balónu ve sprše, opírala jsem se o manžela nebo dulu a nechávala si masírovat záda, přikládat studené obklady nebo podávat pití. Starala se o mě jako o královnu, dodnes na to ráda vzpomínám. Dokonce i většinu domlouvání se zdravotníky obstarala za mě, takže jsem nebyla nikým rušena a mohla se plně soustředit na porod. Dula by měla především vědět, jak si ideální porod představuje její klientka. Moje dula postupovala přesně podle naší předchozí dohody.”
Ani personál porodnice nezklamal, manželé Pavlovi si například nepřáli po porodu miminko koupat, ale jen osušit, což není v mělnické porodnici běžné. “Chtěla jsem, aby se mázek, který dítě chrání, vsáknul do kůže,” vysvětluje Radka, která nechtěla svého chlapečka po porodu ani měřit.
Deset mýtů o dulách
Vlasta Jirásková sestavila podle Tracey L. Stein deset mýtů o dulách.
1. mýtus: “Dula nenechá rodičku, aby si vzala léky tišící bolest.”
Skutečnost: Dula rodičku doprovází, aby jí pomohla prožít bezpečný a uspokojující porod tak, jak ho pro sebe rodička sama definuje.
2. mýtus: “Dula se bude plést do názorů lékařů.”
Skutečnost: Dula nebude zasahovat do názorů lékařů. Napomáhá dobré komunikaci mezi všemi zúčastněnými a svoji klientku podporuje, aby kladla smysluplné, relevantní otázky. Na základě dostatku informací se pak klientka může rozhodovat. Dula nerozhoduje o ničem namísto své klientky.
3. mýtus: “Dula chce ,mít navrch‘.”
Skutečnost: Dula napomáhá vztahu mezi personálem nemocnice, partnerem rodičky a ostatními přítomnými. Partner bývá v její přítomnosti mnohdy aktivnější.
4. mýtus: “Dula připraví zdravotní sestry o to nejlepší z jejich práce.”
Skutečnost: Pro rodící ženu nikdy není podpory nadbytek. Dula se snaží pracovat se zdravotními sestrami v týmu a vítá veškeré jejich návrhy a fyzickou pomoc.
5. mýtus: “Dula má negativní názor na nemocniční zařízení.”
Skutečnost: Dula chová nejvyšší úctu k technologii, která zachraňuje životy a je k dispozici pro nečekané okolnosti a rizikové situace.
6. mýtus: “Dula není potřebná, protože ženu doprovází zdravotní sestra (partner, kamarádka, někdo z rodiny, atd.).”
Skutečnost: Dula neposkytuje zdravotnické služby. Je jediným členem porodního týmu, který se plně soustředí na to, aby se rodící žena cítila dobře. Není citově zapojená, jako jsou rodinní příslušníci a přátelé rodičky. Ví, co očekávat, a zůstává objektivní, i když rodičku vidí v bolestech.
7. mýtus: “Dula odejde, když matka dostane epidurál.”
Skutečnost: Dula ženě poskytuje oporu, ať učiní jakákoliv rozhodnutí. I při epidurální anestézii rodička nepřetržitou podporu potřebuje. Za přítomnosti duly může partner na chvilku odejít, třeba pro něco k snědku nebo si krátce zdřímnout, trvá-li porod obzvlášť dlouho. Dula může fotografovat, podat pití, masírovat ženě ruce nebo jen tiše sedět, když rodička odpočívá.
8. mýtus: “Dula si tajně přeje miminko porodit.”
Skutečnost: Dula nemá dovednosti nebo znalosti na to, aby sama dítě porodila. Zkoušet rodit bez asistence vyškolených zdravotníků by bylo bláznivé a nezodpovědné.
9. mýtus: “Duly doprovázejí pouze porody v domácnosti.”
Skutečnost: Duly doprovázejí porody v porodnicích, v porodních domech a v domácnosti (za přítomnosti porodní asistentky nebo porodníka). S rodičkou zůstávají doma, dokud není čas odebrat se do nemocnice nebo do porodního domu (pokud se nejedná o plánovaný porod v domácnosti).
10. mýtus: “Všechny duly objímají stromy a pijí kozí mléko.”
Skutečnost: Většina dul jsou vzdělané profesionální ženy. Je důležité vybrat si takovou, která vyhovuje vašim představám a odpovídá vaší osobnosti.
Komentáře