in

Seriál o vývoji pokračuje: Učení hrou v 17. a 18. měsíci

Co vše dítě dokáže v 17. a 18. měsíci?

Ve věku 17. a 18. měsíců přichází nové, uvážlivější období. Z negativisticky naladěného dítěte se stává dítě ochotnější, které vám rádo dělá radost, snaží se o to, aby vám vyhovělo, a je nešťastné, když nejste spokojeni.

Co dítě v 17. a 18. měsících dokáže?

  • Batole už umí bez pomoci lézt po schodech. Oběma nohama vždy zůstane na každém schodu, protože ještě neudrží potřebnou rovnováhu.
  • Dokáže již vykonávat větší množství náročnějších pohybů: otáčet stránky v knize, samo se najíst lžičkou, napít se z hrnečku bez vylití jeho obsahu, hrát si s knoflíčky, zipy, tlačítky…
  • Velmi rádo si čmárá tužkou.
  • Dítě se snaží pomáhat při oblékání. Projevuje lásku ke svým blízkým i k hračkám (plyšákům, panenkám…). Více se zajímá o ostatní lidi a má rádo společnost.

Co můžete s dítětem dělat?

  • Zásobte dítě velkým množstvím papíru a tužek.
  • Dítě s oblibou čmárá po papíru a s nadšením pokreslí jeden papír za druhým.
  • Vystavte dětské výtvory
  • Vystavte práce malého malíře na viditelném místě, např. na lednici, kuchyňské lince či korkové nástěnce v dětském pokoji.
  • Dejte mu předměty, kterými může dle libosti manipulovat
  • Otáčení drobných věcí prsty je náročný pohyb pro mozek i svaly. Dejte dítěti hračku nebo předmět, na kterém může pomocí prstů procvičovat otáčení, kroucení, tlačení a tahání drobných věcí, knoflíků, tlačítek…
  • Podporujte ho v oblékání či vysvlékání
  • Podpořte dítě v tom, aby si samo vyzulo botičky, sundalo ponožky či nasadilo čepičku

Často dítě chvalte

Mějte na paměti, že v tomto období snaha a ctižádost dítěte přesahuje jeho schopnosti. Mimo jiné také pro jeho pocit, že se mu nic nedaří tak, jak by chtělo. Dítě přímo visí na vašem úsměvu, pěkném slově a je nešťastné, když projevíte nespokojenost. Pokud ho pochválíte, bude vám vděčné a získá důvěru v samo sebe.

Dejte mu čas

Pokud se dítě snaží něco poskládat či vyřešit nějaký úkol, ale stále se mu nedaří, nechoďte mu na pomoc příliš brzy. Nechte ho, aby vyzkoušelo ještě další možnosti. Potřebuje čas. Snažte se vystihnout tu správnou chvilku, aby ho neúspěch úplně nefrustroval.

Uklidněte ho, když se mu nedaří

Touha všechno zvládnout je u batolat tak silná, že je velmi frustrované, pokud se mu nedaří. Když se hněvá, nejdřív ho uklidněte (např. objetím), pak si k němu sedněte a naučte ho, jak se věc vyřeší. Poté ho povzbuďte, aby si vyzkoušelo, s vaší případnou pomocí, udělat to znovu.

Tleskejte do rytmu

Dítě rádo tleská rukama. Recitujte mu říkanky, při kterých se tleská, a dupejte spolu do rytmu.

Pojmenovávejte barvy

I když je ještě malé na to, aby si zapamatovalo “náročné” názvy, pomozte mu uvědomovat si rozdíly mezi jednotlivými barvami.

Umožněte mu sedět na židličce či v křesílku

Kojenec sedává s nataženýma nohama. Umožněte dítěti sedět na takovém místě, kde má nohy ohnuté v kolenou, např. na nízké židličce nebo v křesílku. Učte dítě, jak se k židličce správně natočit a dosednout.

Učení hrou – děti ve věku 17. a 18. měsíců velmi rády kreslí, umožněte jim to

Nevnucujte mu používání pravé ruky

V tomto období se již zřetelně rýsuje preference jedné ruky, zejména při vykonávání činností souvisejících s jemnou motorikou. Nechte to přirozenému vývoji a nevnucujte levákovi používání pravé ruky.

Tip Máma a já:
Používá dítě při jemných motorických činnostech stále střídavě obě ruce? Jsou lidé, kteří mají stejně dobré předpoklady pro používání pravé i levé ruky. Všimněte si však, kterou rukou při stavění věže položí dítě nahoru poslední kostku – právě tato ruka by měla být jeho dominantní.

Říkejte si spolu spousty říkanek a básniček

V tomto období dítě ovládá 5 až 10 slov, ale v následujících měsících se bude jeho slovní zásoba prudce rozšiřovat. K rozvoji řeči významně pomáhají rýmované texty. Zkuste dítěti říct básničku tak, že na jejím konci vynecháte slovo. Pravděpodobně se ho pokusí doplnit.

Pozorně ho poslouchejte

Když vám dítě něco vypráví, určitě se vám snaží něco říct. I když mluví pro vás nesrozumitelnou řečí, pozorně ho poslouchejte a reagujte. Dítě musí nabýt pocitu, že máte zájem o komunikaci s ním a snažíte se mu porozumět.

Pomáhejte mu v soustředění se

Čím déle se dítě dokáže na něco soustředit, tím lépe se později dokáže učit. Nevyrušujte ho, když si hraje, a nechte ho, ať se na hru soustředí tak dlouho, jak je schopné. Když vidíte, že ho hra přestává bavit, pokuste se ho tou hrou ještě na chvíli zaujmout.

Tip Máma a já:
Psychologické výzkumy dokazují, že se dítě dokáže lépe soustředit na hru v přítomnosti rodiče. Sedněte si k němu, když si hraje.

Naučte ho dbát na bezpečnost

Dítě je velmi zvědavé a může se díky své zvědavosti dostat do nebezpečných situací. Připomínejte mu, aby si dávalo pozor, aby zpomalilo… S varováními to však nepřehánějte, abyste dítě neznejistěli a nebylo ustrašené.

Vhodné hračky pro děti ve věku 17. a 18. měsíců

  • Jednoduchá skládanka nebo stavebnice z kostek – Dítě dokáže využít své nabyté schopnosti ke splnění složitějších úloh.
  • Hračky do vody – Dítě se rádo cachtá ve vodě a hraje si v ní s nejrůznějšími nádobkami a hračkami. Poučí se o objemu a množství prostřednictvím nabírání a vyprazdňování nádob různých tvarů a velikostí.
  • Hračka na tahání – Vaše dítě může chodit a tahat hračku vedle sebe či za sebou. Tato hračka při chůzi nerozptyluje.
  • Plastové nádobíčko a nářadí – Dítě rádo napodobuje práci dospělých, “vaří” ve své kuchyňce nebo něco “opravuje” s pomocí dětského nářadí.

Pohybové říkanky:

Paci paci pacičky (tleskejte do rytmu)
táta koupil botičky (dupejte nohama)
a maminka pásek (tleskejte do rytmu)
za myší ocásek (tleskejte a přitom dupejte nohama)

Kuře zobe zob, zob, zob, (ukazováčkem “zobeme” do dlaně)
vrabec skáče hop, hop, hop, (poskakujeme na místě)
datel ťuká ťuk, ťuk, ťuk (vytleskáváme)
a dál už ani muk (přiložíme si prst na ústa a naznačujeme ticho)

V naší kuchyni bijí hodiny (vestoje přešlapujeme z nohy na nohu,
tik tak, tiky tak, ukláníme se do stran a naznačujeme pohyb
tiky taky, tiky tak kyvadla na hodinách)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře