in

Receptíky na jídla pro nejmenší

Hlavní jídla s masem i bez masa

Přinášíme vám několik osvědčených, zcela jednoduchých receptíků pro první příkrmy. Najdete zde recepty na přípravu jídel s masem i bezmasé pokrmy.

Hlavní jídla s masem:

Brokolicová kaše s kuřecím masem

(od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce)
Potřebujete: 2 brambory, 50 g kuřecího masa, 3 kousky brokolice, špetku petrželové natě, špetku kmínu.
Postup: Brambory oloupejte a uvařte ve vodě, do které jste přidali drcený kmín. Ještě horké je rozmačkejte vidličkou společně s malým množstvím vody, ve které se vařily. Kuřecí maso uvařte ve vodě a rozmixujte. Brokolici připravte v páře a rozmačkejte vidličkou. Vše zamíchejte dohromady a posypte nakrájenou petrželkou.

Ovesné vločky s masem

(od ukončeného 7. měsíce)
Potřebujete: 0,5 l čerstvého kuřecího vývaru, 2 polévkové lžíce ovesných vloček, pár kapek olivového oleje, 50 g vařeného kuřecího masa, 1 mrkev.
Postup: Ovesné vločky propláchněte pod tekoucí vodou a nasypte je do kuřecího vývaru. Za stálého míchání vařte asi 15 minut. Přidejte nadrobno nakrájené uvařené kuřecí maso a promíchejte. Na závěr přidejte nastrouhanou mrkev a ještě znovu krátce povařte.

Těstoviny se salátem a masem

(od ukončeného 7. měsíce)
Potřebujete: 20 g těstovin, půlku brambory pokrájené na kostky, 1 hrnek čerstvého kuřecího vývaru, 50 g kuřecího masa.
Postup: Uvařte těstoviny. V páře poduste brambor pokrájený na malé kostky. Kuřecí maso uvařte ve vodě. Brambor a maso rozmačkejte vidličkou společně, zalijte kuřecím vývarem a promíchejte s těstovinami.

Kuřecí prsa s mladou mrkví

(od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 6. měsíce)
Potřebujete: 80 g kuřecích prsou, 2 mladé mrkve, pár kapek rostlinného oleje.
Postup: Kuřecí prsa umyjte a vařte v páře nebo ve vodě. Mrkev očistěte, nakrájejte na kolečka a také uvařte v páře. Maso s mrkví propasírujte (příp. rozmixujte), přidejte rostlinný olej a promíchejte.

Krůtí maso s brokolicovou omáčkou


(od ukončeného 7. měsíce, nekojené dítě od ukončeného 5. měsíce)
Potřebujete: 50 g uvařeného krůtího masa, 5 kousků brokolice, 100 ml mateřského nebo kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného oleje, 1 malý brambor.
Postup: Brokolici rozeberte na růžičky, umyjte ji pod tekoucí vodou a připravte v páře spolu s bramborami. Uvařenou brokolici a brambor rozmačkejte vidličkou, maso nakrájejte na malé kousky, přidejte ho k zelenině a zamíchejte. Do hotového jídla přimíchejte mléko a rostlinný olej.

Krůtí maso s krupicí

(od ukončeného 7. měsíce)
Potřebujete: 200 ml čerstvého zeleninového vývaru, 50 g krůtího masa, 20 g dětské krupice, pár kapek olivového oleje, 1 mrkev.
Postup: Mrkev očistěte, nakrájejte na silnější kolečka a společně s libovým krůtím masem ji uvařte v páře do měkka. Zeleninový vývar přiveďte k varu, pomalu přidávejte dětskou krupici. Za stálého míchání nechejte zhoustnout. Krupičnou kaši, maso, mrkev společně s olivovým olejem rozmačkejte či rozmixujte ručním mixérem.

Máte nějaké zajímavé a vyzkoušené tipy na jídla pro nejmenší?

Bezmasá hlavní jídla

Brambory s květákem


(od ukončeného 7. měsíce, nekojené děti od ukončeného 6. měsíce)
Potřebujete: 1 velký brambor, 4 růžičky květáku, 4 lžíce mateřského nebo kojeneckého mléka, 1 vaječný žloutek, 2–3 kapky oleje, špetku posekané petrželové natě.
Postup: Květák a brambory nakrájejte na malé kostky. Ohřejte mléko a přidejte květák s bramborami. Vařte cca 15 minut, v případě potřeby dolijte mléko. Na závěr přidejte žloutek, petrželku a pár kapek oleje a nechejte přejít varem.

Těstoviny s mrkví, hráškem a květákem

(od ukončeného 9. měsíce)
Potřebujete: 2 polévkové lžíce těstovin, hrnek kojenecké vody, 2 polévkové lžíce čerstvého nebo mraženého hrášku, 1 mrkev, 2 růžičky květáku, 1 vaječný žloutek, 1 lžička strouhaného tvrdého sýra.
Postup: Přiveďte vodu k varu, přidejte mrkev, hrášek a květák. Přikryjte pokličkou a vařte, dokud zelenina nebude měkká. Přidejte těstoviny a vaječný žloutek a vařte ještě 3–4 minuty (podle návodu). Posypte strouhaným sýrem.

Kedlubnová omáčka

(od ukončeného 7. měsíce)
Potřebujete: 1 menší kedlubna, 4 lžíce kojenecké vody, trochu mateřského nebo 2 lžičky sušeného kojeneckého mléka, pár kapek rostlinného oleje, 2 lžičky kukuřičné mouky, 1 vaječný žloutek.
Postup: Kedlubnu oloupejte, nastrouhejte najemno a poduste s kojeneckou vodou do měkka. V malém množství vody rozmíchejte kukuřičnou mouku, sušené kojenecké mléko a přidejte za stálého míchání ke kedlubně. Přidejte vaječný žloutek a všechno dohromady vařte ještě pět minut. Na závěr pokapejte rostlinným olejem.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře