Máte malé dítě a plánujete dovolenou? Na cestu s nejmenším členem rodiny je třeba se pořádně vybavit a lékárnička by vám v zavazadle rozhodně neměla chybět. Její obsah bude záviset nejen na délce pobytu a způsobu cestování, ale také na destinaci, do níž máte namířeno.
Vyplatí se zjistit si předem dostupnost a kvalitu lékařské péče či hygienický standard cílového místa vaší dovolené. Některé léky by vám ovšem v cestovní lékárničce neměly nikdy chybět, ať už s dětmi poletíte za exotikou, nebo strávíte týden na samotě u lesa.
„Děti mohou na cestách postihnout nejrůznější zdravotní potíže. Shánět léky, které jsou u nás běžně dostupné, ale nemusí být v zahraničí vůbec snadné. Dobře vybavená cestovní lékárnička by proto měla obsahovat základní léky, jež léčí již existující onemocnění, zajistí prevenci nemocí a vyřeší akutní zdravotní obtíže nebo drobná zranění,“ zdůrazňuje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice na Homolce.
Problémy nejen z klimatizace
„Nadměrné vystavování slunci, odlišné klimatické i hygienické podmínky, ale také netradiční potraviny, které děti ochutnají poprvé. To vše může malým cestovatelům způsobit podráždění pokožky, průjem či alergie. Důležité je tedy přibalit běžně dostupné léky na tyto potíže. Řadu zdravotních problémů má na svědomí také již samotná cesta na dovolenou a s ní související pobyt v klimatizovaných prostorech,“ varuje doktorka Silvia Bajová.
Mikroorganizmy nacházející se v různých částech klimatizačních zařízení se s proudem vzduchu dostávají do uzavřeného prostředí a mohou vyvolat závažná infekční onemocnění. Prudké změny tlaku při cestování letadlem mohou zase dětem způsobit bolestivý zánět středního ucha. Počítejte také s tím, že nachlazení, chřipky, nebo dokonce angíny mohou vaše děti potrápit i v létě.
Horečky a bolesti jsou časté
Řadu těchto potíží provází horečky a bolesti. Je proto dobré mít po ruce léky, které od nich dětem uleví. Jednou z vhodných léčivých látek v dětském věku je paracetamol. Kromě tlumení horečky zmírňuje bolesti různého původu. Pomáhá např. při bolestech hlavy, zubů a bolestech pohybového ústrojí provázejících chřipku a nachlazení.
U léků se vždy držte příbalového letáků, pečlivě čtěte pokyny pro dávkování. Je také třeba mít na paměti, že léčiva obecně nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám.
Co sbalit s sebou:
- teploměr
- náplasti, “nepálivou” dezinfekci
- sterilní obvaz
- lék proti horečce a bolesti – paracetamol (například suspenze Paralen SUS pro děti od 3 měsíců, nebo čípky Paralen 100 pro děti s tělesnou hmotností 7 kg a více, pro děti od tří let jsou vhodné např. tablety Paralen 125)
- lék na tlumení kašle a rovněž léky na uvolnění hlenů
- přípravky proti plenkové dermatitidě (opruzeniny)
- oční kapky
- antihistaminika (hodí se při štípnutí hmyzem nebo alergiích)
- teploměr
- kapky proti rýmě
- přípravky proti průjmu
- gel/krém/sprej na podrážděnou pokožku od slunce
Komentáře