in ,

Péče o dětské zoubky

Vyrostly už vašemu dítku všechny zoubky? Pak je dobré vypravit se na první návštěvu k zubaři.

Je totiž mnohem lepší zvykat dítě na pravidelné prohlídky v zubní ordinaci postupně, když ho nic nebolí, než ho prvně posadit do zubařského křesla až ve chvíli, kdy trpí bolestí.

Odborníci se shodují, že co se zubů týče, nejdůležitější je prevence. Dentista vám poradí, jak dětské zuby čistit, doporučí vhodnou dětskou pastu a seznámí vás se správnou technikou čištění (kterou pořádně neovládá ani leckterý dospělý). Myslete na to, že kvalita dočasných (prvních) zubů ovlivňuje vývoj stálého chrupu.

Důležité je vštípit dítěti správné hygienické návyky už v raném věku, a to platí i u zubů. Děti by měly začít používat kartáček okolo druhého roku věku (už předtím ale zoubky čistíme např. kartáčkem prsťáčkem, který zakoupíte v lékárně), samy si však ještě nebudou umět zoubky dobře vyčistit. Nechte je, ať se o to pokoušejí, ale zuby jim vždy dočistěte.

Dentista vám poradí, jak dětské zuby čistit, doporučí vhodnou dětskou pastu a seznámí vás se správnou technikou čištění zubů

Počítejte s tím, že děti milují chuť dětské pasty – její polykání by jim však nemělo ublížit, zvláště pokud dáváte na kartáček jen malé množství (velikosti hrášku), jak se doporučuje. Důležité také je ústa po vyčištění důkladně vypláchnout vodou.

A pokud váš potomek sveřepě odmítá s každodenní péčí o své zoubky začít? Zkuste si čistit zuby spolu s ním. I tady platí, že dítě se nejlépe učí nápodobou – když uvidí, že o své zuby pečujete vy, jistě se k vám časem přidá. Pravidelné čištění zubů můžete zpestřit i veselou říkankou:

Čistím zoubky řízy, řízy,
ať jsou bílé jako břízy.
Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu,
horní a pak dolní řadu,
ať jsou bílé jako sníh,
ať má každý radost z nich.

Aby se nutnost čistit si zuby stal zajímavá a radostný společný rituál:

  • Kupte pestrobarevný kartáček a kelímek, třeba s pohádkovým motivem. Nejlepší bude, když toto „zubní nářadí“ vyberete spolu se svým dítětem.
  • Berte s sebou do koupelny i oblíbenou hračku v podobě zvířátka či panenky. I jim je třeba vyčistit zoubky. Dítko to rádo udělá.
  • Nechejte dítě, ať si nejprve čistí chrup samo. Je to pro ně zábavné a zároveň tato činnost posiluje jeho sebevědomí.
  • Nakonec mu zuby důkladně dočistěte – např. při zpívání písničky. Můžete mu třeba říct, že jeho zoubky musí ještě do myčky, aby je vyčistily mycí kartáče.
  • Důležité je, abyste byli důslední. To znamená, že dítě si má umývat zuby ráno a večer, a to i tehdy, když jste na výletě nebo má na návštěvě kamaráda. Jednoduše: výjimky neexistují!

Myslete také na to, že:

Příliš mnoho slazených a sycených nápojů, což přispívá k obezitě a zvyšuje kazivost zubů již u předškoláků. Více než 60 procent nealkoholických nápojů, které kupují rodiny s dětmi od 3 do 14 let, je slazeno a třetina z nich je sycena. Půl litru slazeného nápoje přitom obsahuje stejné množství cukru jako půl tabulky čokolády nebo 6 až 12 kostek cukru. Dítě navyklé na tyto cukerné roztoky často nechce ovoce, které mu připadá ve srovnání se sladkou limonádou kyselé. Tím přichází o významný zdroj vitamínu C a vlákniny.

Řada nápojů obsahuje také konzervační látky, barviva a aromata, která mohou vyvolat alergii. Výjimkou nejsou případy, kdy má dítě po barvených limonádách vyrážku, ale může ji mít také po džusu z čerstvého ovoce, proto je vhodné džus ředit. Džusy vedle cukrů obsahují také kyseliny a jejich nadměrné požívání vede nejen k alergickým reakcím, ale také ke kazivosti zubů a vzniku erozí, tedy naleptání skloviny.

Pediatři i stomatologové proto radí dávat dětem čistou vodu, neslazené ovocné a bylinkové čaje a od tří let i minerálky. Ideální pitný režim by měla tvořit z poloviny čistá voda, ze čtvrtiny ředěné stoprocentní džusy a nektary, zhruba 20 procent neslazené ovocné a jiné čaje a zbytek mohou být přírodní a minerální vody, z nichž organismus získá potřebné minerální látky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře