in , ,

Maminkovské vychytávky

Dobrá rada nad zlato… To ví každá máma.

A každá máma taky ví, že má jen dvě ruce, dvě oči a zásoby energie se mohou vyčerpat… Skvělé je, že si mámy mezi sebou často poradí úžasné věci, které jim zjednoduší život.

Jak si zjednodušit přípravu masa pro nejmenší?

Pokud teprve začínáte s podáváním masa svému juniorovi, zřejmě vám na jedno jídlo bude stačit homeopatické množství. Většina dětí sní ze začátku několik málo kávových lžiček jídla. Komu by se však chtělo vařit každý den mikroskopické množství?

Proto:  Až budete příště vařit maso, můžete ho uvařené a umixované zamrazit v sáčcích nebo formách na výrobu ledu. Potom už jen velmi jednoduše k zelenince nebo do polévky hodíte zmraženou kostku masa – a je to! Podobně však můžete zmrazovat jakékoliv jiné rozmixované jídlo, jednoduché mrkvové (jablečné, bramborové) pyré nebo celý zeleninomasový pokrm.

Objevte kaše našich babiček!

Nejmenší děti by neměly dostávat potraviny obsahující lepek. V obchodech se však většinou pro tuto věkovou skupinu objevují převážně jen různé ochucené rýžové kaše (často s přídavkem umělého mléka). Můžete však vyzkoušet i kaši z pohanky, kukuřičné krupice nebo doma uvařené rýže. Pohanku vařte asi 20 minut (dvě polévkové lžíce zalijte asi 3 dl vody), po uvaření slijte přebytečnou vodu, rozmixujte ponorným mixérem – můžete přidat vodu, ve které jste pohanku vařili, aby kaše nebyla příliš hustá. Přidejte rozmixované ovoce nebo lžičku dětské výživy podle chuti. Kukuřičnou krupici zalijte vařící vodou, nechejte nabobtnat asi 10 minut a potom ještě krátce povařte. Rýži vařte ve větším množství vody do rozvaření. Ochutit jí můžete podobně jako pohanku.

Tipy pro neklidná miminka

  • Zejména u novorozenců můžeme sledovat v jistém období dne nebo ve spánku neklid, nervozitu nebo náhlý pláč. Může jít o trhavé mimovolné pohyby končetin, které spouštějí úlekový reflex. Takovým dětem nejvíc pomůže pevné zavinutí ručiček podél těla – do peřinky nebo v horkých dnech jen do velké pleny (tetra pleny) nebo do šátku.
  • Neklidná miminka nebo ta, která mají strach z koupání ve vaničce – i zde pomáhá zavinutí do pleny (zavázat uzel přes ručky), v níž miminko ponoříme do vody. Pak buď postupně vyndáme ručky, nebo uvolníme uzel úplně (až si děťátko zvykne a uklidní se), případně takto jen zvykáme miminko na větší prostor vaničky (pro bojácné pomáhá začít s koupáním v kyblíčku, který miminkům navozuje podobný pocit jako dříve u maminky v bříšku).vychytávky
  • Pro neklidná miminka, která sebou hází před usnutím i ve spaní v postýlce tak, že se jim vrací mlíčko a blinkají – podložení postýlky do úhlu 20–30 stupňů by sice pomohlo na blinkání, ale na druhé straně to neklidnému miminku bere potřebnou jistotu pevné polohy na spaní, snaží se ji najít, ale „klouže dolů“. Pomáhá podložit miminko na vodorovné podložce něčím měkkým – zavinovačkou, peřinkou, větším polštářem, děťátko se „zaboří“ a uklidní. Nebo podložte spíše horní část těla polštářem, tím dítě nadzvednete a přitom je v pohodlíčku a neklouže.

Žehlení plínek nemusí být otravná práce

Po vyprání věšte a sušte plínky už poskládané. Nevytahujte okraje a netvarujte je, jako když se věší klasicky na šňůru a přichytávají se kolíčky. Poskládejte tedy plínku dvakrát podélně a zavěste příčně. Když plínky uschnou, stačí přežehlit jen kontaktní plochy (po 6. týdnu věku děťátka už to ani není třeba, říkají kožní lékaři).

Uniformou na strach z lékaře

Starší dcera měla přímo panický strach z doktorů. Pomohlo nám, když jsme si koupili dětskou sestřičkovskou soupravu a hrávali si doma na doktora, hlavně den před návštěvou lékaře…

Velký problém jsme měli s užíváním léků. Když jsem byla v Anglii, hodně se mi líbilo, jak domácí dávala dětem léky. Nabídla jim je jako sladkost, všichni se na to těšili. Praktikuji to i já. U starší dcerky to však už nefunguje, a tak jsme vymysleli něco jiného. Nejdříve si „naliju“ já a řeknu, že to není pro děti. Zakázané ovoce chutná nejvíce … Potom, po dlouhém „přemlouvání“, jí dám trošku (přesnou dávku). Malá je spokojená, že má něco „dospěláckého“, a my, že lék užila bez problémů…

Zmražené rozmixované jídlo ušetří čas

Koupání, vycházka a jídlo…

  • Abych se nemusela ohýbat a mokré miminko nikam přenášet, vaničku jsem dávala na kuchyňský stůl a hned vedle ní jsem měla připravenou osušku.
  • Když se jde ven, tak je dobré nejdříve si připravit všechny věci, potom obléci sebe a až úplně nakonec dítě přebalit a obléci, jinak se buď zapotí, nebo přinejmenším pokaká.
  • Na podlahu pod dětskou židličku jsem dávala starší ubrus, protože jinak v době, kdy se děti snažily krmit částečně samy, byla mrkev úplně všude. Mimochodem, na fleky od mrkve (čerstvé) pomáhalo nakapat pár kapek citronu. A super byly i misky s přísavkou, které nemůže dítě shodit na zem.
  • Pouštění stejné hudby ve stejné době může vytvořit u dítěte takový malý podmíněný reflex. To se týká hlavně ukládání ke spánku.

Rada pro těhulky

  • Když si budete rostoucí bříško potírat citrónovou šťávou, předejdete striím. Následně je potřebné natřít bříško krémem s vitamínem E.
  • Na flíčky na tváři smíchejte lžičku medu a půl lžičky skořice, flíčky potírejte, umyjte vodou a potom naneste kvalitní krém.

Bojujete se zapařeným zadečkem a bolestivými vyrážkami?

Jen pár dní po návratu z porodnice jsem si u malé všimla drobné červené vyrážky na zadečku. Byla jsem klidná, vždyť jsem používala rybí mastičku, kterou mi doporučili v porodnici… Vyrážka se ale bohužel spojila do relativně velké zapařeniny, až otevřené rány.

Mořili jsme se s tím dva měsíce. Používali jsme různé druhy mastiček, které byly na trhu, od těch volně prodejných až po kortikoidy na předpis. Zkoušeli jsme být i bez plen. Ještě předtím jsme však vyzkoušeli všechny druhy, které byly na trhu, dokonce jsme je jezdili nakupovat i do Rakouska (zvláště když tam mají pokaždé novější „vydání“). Nakonec nám paní doktorka poradila po každém přebalování potírat zadeček odsátým mateřským mlékem. A najednou se rána viditelně „z přebalování na přebalování“ zmenšovala, až úplně zmizela. Byl to úplně perfektní pocit!

Kojenecká kolika, nebo nechutenství?

Masírování bříška ve směru hodinových ručiček pomáhá při kolikách. Pokud vaše miminko trápí nechutenství, zkuste to s polévkami. Jakékoliv pomáhají s chutí k jídlu – navíc jsou rychlé a praktické!

Nechcete se zbláznit?

Moje malá rada pro ostatní maminky – najděte si v době mateřské dovolené i jiné zájmy, než je děťátko – prospěje to nejen vám, ale celé rodině (ty z vás, které to udělaly, vědí, o čem mluvím).

A ještě něco pro batolata…

  • Když se děti batolily, tak jsem jim v kuchyňské lince vyčlenila nejspodnější šuplík, aby tam mohly mít hračky, hlavně dětské nádobí, aby „vařily“ se mnou (máme je tam dodnes).
  • Jedna moje kamarádka používala často ohrádku pro děti. Nedávala do ní dítě, ale naopak ji stavěla například okolo televize nebo hifi věže, aby tam dítě nemohlo páchat škody nebo ho nemusela tisíckrát denně napomínat.

Praktická hračka

  • Řetěz z barevných koleček nebo jiných tvarů – tak z tohoto dárku pro miminko, který se mi od návštěvníků sešel asi 3 x, naštěstí v různých velikostech a variantách, jsem měla největší radost (upřímnou, nikoli hranou, tady jsem byla vážně vděčná za další podobný kousek), já mnohem dřív než můj malý hošík. Používám ho všude – pověšený na hrazdičce a na něm zavěšená různá chrastítka, připevněný s chrastítky přes postýlku, jako zábranu do kočárku, na autosedačce, jednotlivá očka se pak dají použít k připevnění jiných hraček na autosedačku či kočárek … A samozřejmě, dítko si s ním pak také vyhraje, zvlášť když budou očka různě vroubkovaná (na kousání a rozvíjení hmatu), rozličných tvarů, s hlavičkami zvířátek apod.

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře