in , ,

Jedeme s dětmi na dovolenou

Pár rad jak zvládat dovolenou

Přichází léto a s ním i toužebně očekávaná dovolená. Pro mnohé z nás to bude první velké cestování ve třech, jiní trošku se strachem vzpomínají, jak to loni bylo náročné.

Pár rad jak zvládat dovolenou ať už s miminky nebo s těmi většími, na co se zaměřit, a že vlastně není třeba se příliš obávat, se můžete dočíst v následujících řádcích.

“Když jsme byli loni u moře – a já v šestém měsíci těhotenství, shodli jsme se s manželem, že za rok bychom sem rádi přijeli zas, i když asi ne v červenci, ale kvůli malému až na začátku září. Jednak bude o něco větší, jednak nebude takové horko,” vypráví devětadvacetiletá Ivana. Dnes už pomalu začíná plánovat co s sebou a na co by neměla zapomenout.

“Maminky jezdí k moři i s několikaměsíčními dětmi. Důležité je, aby miminka měla pohodlí a svůj režim, možnost se ve stínu vyspat, apartmány s klimatizací,”

říká Olga Míková z agentury Free Time, která letos nabízí pro rodiny s dětmi dovolenou v Itálii. Samotná cesta podle ní není pro děti náročná, zvlášť jsou-li zvyklé cestovat autem (například k babičkám). Navíc se jede v noci, takže většinu cesty děti prospí. I přesto je ale dobré dělat pravidelné zastávky.

“Pokud vezete malé dítě v autosedačce, je třeba pravidelně ho položit na záda nebo změnit polohu, aby nedošlo ke svalovým kontrakturám a bolestem zad, takže zastávky po 1,5 – 2 hodinách jsou namístě,” říká MUDr. Dana Nedělková, praktická lékařka pro děti s dorost.

Rozhodně by mělo dítě před cestou absolvovat povinné očkování proti přenosným dětským nemocem, které se provádí v prvním půlroce života. “Do jednoho roku je dítě nejvíce ohroženo, je citlivé na změny prostředí, jeho imunita se teprve přizpůsobuje prostředí, ve kterém se nachází, takže to všechno je třeba brát v úvahu při cestování s kojencem,” říká MUDr. Nedělková.

Také strava dětí (těch, které už nejsou plně kojené) by se neměla u moře příliš měnit, jen je třeba dbát na větší příjem tekutin.

Slunění se podle lékařů nedoporučuje dříve než ve dvou letech. Rodiče by proto měli mít na cestu přibalená i specielní mléka s UV faktorem 50, která zabrání pronikání UV záření na dětskou pokožku.

Čím jet?

Pokud jedete autobusem, je třeba předem se informovat, jestli máte mít vlastní sedačku pro dítě nebo ji autodopravce zapůjčí, eventuelně zda žádná není třeba. Většina autobusů je už vybavena bezpečnostními pásy, takže sedačku snadno připevníte.

Nevýhodou cestování autobusem je především to, že nemůžete udělat kdykoliv “čůrací” přestávky.

Řidiči se ale i v tomto snaží rodinám s dětmi vyjít vstříc a staví častěji.

Jedete-li autem, můžete zastavit, téměř kdykoliv to vaše robátka potřebují, i na delší dobu, ty nejmenší si položíte na sedačku, nakrmíte či přebalíte, můžete si klidně někde na parkovišti celá rodina zdřímnout… a hlavně nejste tolik omezeni při balení – kufr auta, případně ještě rakev na střechu skýtají rozhodně víc prostoru, než když cestujete prostředky hromadné dopravy.

Důležité je u těch nejmenších mít autosedačku připevněnou proti směru jízdy, aby si při případném nárazu děťátko nezlomilo vaz. Pokud sedí vzadu, matka by tam měla být s ním. Je-li sedačka vepředu, smí tam být pouze s vypnutým airbagem.

Možností je také vlak, kde se můžete snáze protáhnout a projít v uličkách, autovlak, který vás převeze i s vaším plně naloženým automobilem a vyhnete se tak stresu z řízení, ale přitom na místě máte svůj automobil k dispozici – nebo letadlo, chcete-li mít cestu rychle za sebou.

V letadle sedí nejmenší děti připoutány rodičům na klíně, případně v autosedačce. Chcete-li na palubě uložit dítě do speciální postýlky, je třeba si ji rezervovat co nejdřív. Nezapomeňte s sebou vzít dudlík – poslouží hlavně při vzlétání a přistávání, aby vašim nejmenším nehučelo v uších. Kočárek musíte, podobně jako zavazadla, odevzdat při odbavování.

Ať už cestujete s vašimi nejmenšími čímkoliv, přibalte si přebalovací podložku, náhradní pleny, vlhčené ubrousky, kojeneckou vodu a papání, případně zmíněný dudlík či chrastítko.

 

Čím jezdíte na dovolenou vy?

Jak je zabavit?


Když naši drobečci malinko povyrostou a jsou to spíš “drobci”, dovolenou si teprve začínají užívat. Jenomže někdy může být docela náročné udržet je při cestování v klidu.

Připravte si pro ně program.

Čtěte jim pohádky, pouštějte je na CD nebo na kazetě, připravte si hry, které se dají hrát za jízdy, vezměte s sebou jejich oblíbené hračky, povídejte si – a když už je nejhůř, sušenky, čokoláda nebo bonbóny to většinou dokáží spravit.

Zkuste se třeba s dítětem domluvit, že každých deset minut dostane čtvereček čokolády. Nebo až bude výjezd z dálnice, dostane sušenku… Nezapomínejte také na tekutiny. Když bude dětem horko, můžete dát do okna namočený ručník. Dělejte časté přestávky – můžete si při nich zahrát třeba na babu. Prospěje to vám i dětem.

“Naše Jituška je hodně živé dítě. Na cestě ji ještě nějak dokážeme zabavit, ale přemýšleli jsme, jak to zařídit, aby s námi celý týden jen neležela u moře a nenudila se,” popisuje paní Hanka. “Hledali jsme, jestli existují nějaké programy pro takové děti, a byli jsme příjemně překvapeni, že jich není málo.”

Většinou cestovní kanceláře nabízejí plavání pro děti (a to i pro ty nejmenší), výtvarné aktivity, cvičení nebo hudební aktivity. Rodiče se mohou, ale nemusí účastnit. “Jituška chodila dvakrát denně po dvou hodinách na různé kroužky, kde se zabavila, a po zbytek dne už nebyla tolik rozlítaná. Dovolenou jsme si užili všichni,“ dodává Hanka.

Co když jim je špatně?

Zatímco ti úplně nejmenší zvládají cestování většinou poměrně dobře, předškolákům a mladším školákům může být za jízdy nevolno, bolí je hlava, pociťují závratě a chce se jim zvracet. Je proto dobré vědět předem, jak vaše dítko jízdu zvládá a podle toho mít přibalené léky na tzv. kinetózu (v tabletách, jako sirup nebo i ve formě žvýkačky), případně sáček, kdybyste náhodou nestihli zastavit.

Špatně však může (nejen) dětem být, když přeženou pobyt na sluníčku. Stavět vodní hrady z písku je sice pěkná věc, ale…

Dbejte proto na pokrývku hlavy, případně prodyšné tričko a sluneční brýle.

Zhruba mezi 11 a 16 hodinou buďte raději v apartmánech či v hotelu. Nezapomeňte také na krém s ochranným faktorem, mažte děti minimálně po dvou hodinách a vždy, když vylezou z vody. Není-li na pláži stín, berte si raději slunečník.

Já s rodiči nepojedu!

“My jezdíme s dětmi na dovolenou stále. Synovi je pětadvacet, dceři devatenáct,” usmívá se paní Marie. Uvědomuje si, že to není samozřejmost. “Teď si to dokážeme pořádně užít a skvěle se bavíme, ovšem byly i doby (v pubertě), kdy s námi děti nechtěly cestovat,” dodává.

Důležité je podle ní nedělat na ně příliš velký nátlak, ale pokusit se, aby dovolená bavila i ty puberťáky. Je proto dobré vědět, jaké možnosti zábavy teenageři v místě dovolené mají. Podle jejich zájmů – aby si mohli zahrát různé míčové hry, projet se na kole či kolečkových bruslích (ať už vlastních nebo půjčených v místě pobytu), jít si večer zatančit či zahrát kulečník nebo fotbálek. Pokud mají psa, pravděpodobně je naláká takové místo, kde ho mohou mít s sebou.

Taková půjčovna kajaků, vodních šlapadel nebo možnost vodního lyžování je pro teenagery také dobrým magnetem. Navíc některé cestovky pořádají programy i pro děti mezi 10 a 15 lety, většinou sportovního charakteru, takže se mohou vaši potomci zabavit i v kolektivu. A když je nenaláká ani to, nepropadejte beznaději. Za rok už to třeba bude lepší.

Na co ještě nezapomenout?


Rozhodněte se, zda chcete sami vařit nebo zvolíte poloviční či plnou penzi. Sice přitom sáhnete hlouběji do peněženky, ale dovolená je dovolená, tak abyste se nevracely unavenější, než když jste se na ni chystaly.

Zjistěte si, jak jsou místa ubytování vhodná pro děti – je možné objednat dětské porce? Lze uvařit i pro ty nejmenší? Ohřát kojeneckou vodu nebo dětskou přesnídávku? Je na místě dětská sedačka ke stolu, malá postýlka či vanička na koupání? Jsou prostory ke stravování nekuřácké? Lze na pokoji zaslepit zásuvky nebo zabezpečit okna a dveře, aby vám je ti nejmenší neotevírali? Je venku dětské hřiště nebo pískoviště? To všechno vám nemusí chybět, ale může ulehčit situaci.

Nezapomeňte na lékárničku

Vedle dezinfekce, obvazů, obinadel a náplastí nesmí chybět krém s ochranným faktorem, panthenol ve spreji, pokud se spálíte od sluníčka, repelenty i přípravky po poštípání hmyzem, léky na snížení teploty nebo na průjmová onemocnění, případně kapky na podrážděné oči od vody nebo slunce.

A co říci závěrem? Užijte si to – a pevné nervy!

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře