in , ,

Jak si užít mateřskou a rodičovskou dovolenou (2. část)

co udělat pro sebe

První měsíce a roky života našich dětí patří k nejhezčím. Po letech se na ně vzpomíná s radostí, dojetím a lehkým povzdechnutím, jak to bylo všechno úžasně nové a jedinečné, jak to naše miminko bylo nejroztomilejší na světě a jak jsme si tu dobu skvěle užívaly.

Pokud tímto obdobím právě procházíte, pak se vám ale věci nemusí jevit tak růžově. V první části “Jak si užít mateřskou a rodičovskou dovolenou” jsme nabídli pár tipů, jak si čas s malým dítětem uspořádat a zpestřit.

Tentokrát se zkusme zaměřit na to, co v tomto krásném a zároveň náročném období můžete udělat pro sebe

Především ze sebe setřeste nálož zodpovědnosti za perfektní domácnost a pocit, že jen vy sama se dokážete o své dítko postarat. Když část těchto starostí přenecháte partnerovi, věci možná nebudou udělané dokonale, ale vy budete odpočatější a spokojenější. To jistě přispěje k zachování klidu a míru ve vaší rodině.

A vašemu malému pokladu pár hodin týdně strávených jen s tatínkem, babičkou, tetou či jinou chůvou jen prospěje.

Dítě ke svému zdravému vývoji potřebuje i jiné podněty než jen starostlivou maminkovskou náruč, na to nezapomínejte.

Naučte se relaxovat

Pokud jste nebyla zvyklá věnovat se sama sobě, pusťte se do toho. Vydejte se do kadeřnictví, na procházku přírodou či po obchodech, dopřejte si masáž, choďte cvičit nebo plavat, objevte zajímavou kavárnu či čajovnu, zajděte do knihovny. Dělejte, co je vám příjemné, a myslete chvíli jen na sebe. I když nemáte po ruce žádnou kamarádku či známého, můžete jít sama třeba do kina. A pokud by vám přece jen chybělo si o filmu s někým popovídat, pošlete na něj další večer partnera. U nás doma to tak praktikujeme už několik let: chodíme do kina spolu, jen každý v jiný den.

Buďte aktivní

Vrhněte se do kurzů, ať už jazykových, uměleckých či sebevzdělávacích. Některé společnosti nabízejí jazykové, sportovní či třeba taneční kurzy i s bezplatným hlídáním dětí. Přemýšlejte, jak si doplnit či vylepšit vzdělání. Využijte mateřskou a rodičovskou dovolenou jako odrazový můstek k novému zaměstnání. Najděte si dálkové studium na vyšší odborné či vysoké škole. A pokud se na to necítíte, hledejte jiné cesty.

vrhněte se do kurzů

Zkuste se informovat na sociálním odboru vašeho místního úřadu, jestli nepořádá nebo se nechystá pořádat bezplatný vzdělávací kurz pro maminky s malými dětmi.

Že jste o tom nikdy neslyšely? Moje známá právě takový kurz navštěvovala a byla s ním náramně spokojená. Sestával z výuky angličtiny, výpočetní techniky, psychologického, sociálního a pedagogického poradenství. Menší obnos se platil pouze za případné hlídání dětí kvalifikovanými “tetami”. Výhodou takového kurzu je nejen získání nových poznatků, ale také možnost navázat nové kontakty či případně ozdravit pocuchané sebevědomí.

Se zajímavým projektem přišla pražská společnost proFem. Pořádá vzdělávací a posilující kurzy pro nezaměstnané ženy, tedy i pro ženy na rodičovské dovolené.

V rámci všech svých kurzů nabízí výuku počítačových dovedností, komunikačních a prezentačních dovedností, přednáší tu o pracovním právu, zvou personální agenturu i vizážistku. Učí zde vše, co žena potřebuje vědět, když si hledá práci. Pokud se chcete dozvědět více, nahlédněte na web společnosti, kde najdete i kontakt.

Zajímavý způsob, jak si zpestřit mateřskou, nám před nedávnem odhalila jedna čtenářka, která si dle svých slov začala připadat zakrnělá a méněcenná. Jako způsob relaxace si společně s kamarádkou zvolila (ač profesí zdravotní sestra) brigádu jako pokladní v Tescu. “Oproti jiným pokladním máme tu výhodu, že si tam rády popovídáme s lidmi (a ne jen s našimi dětmi), dokážeme se usmívat a hodit práci po práci za hlavu. S jistou nadsázkou lze říct, že tato brigáda má na nás pozitivní účinky:

relaxujem, komunikujem na vyšší úrovni, manželé si mohou bezplatně vyzkoušet a užít tu naši pohodovou mateřskou dovolenou, dostaneme nějaké korunky navíc – to se hodí vždycky.”

Jak trávíte volný čas vy? Máte nějakou radu pro ostatní čtenářky? Podělte se o své zkušenosti a nápady.

Čtěte i první část “Jak si užít mateřskou a rodičovskou dovolenou”.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře