Termín mateřská a rodičovská dovolená musel jasně vymyslet někdo, kdo si takovou dovolenou nikdy nevyzkoušel. Jde totiž o zaměstnání na plný úvazek.
Často pracujete několik směn za sebou ve dne v noci, aby vašemu malému pokladu nic nechybělo, a u toho nezřídka ještě brigádničíte v domácnosti, aby bylo uklizeno, navařeno, nakoupeno, vypráno atd. Své problémy či zájmy odkládáte na neurčito, protože vaše pracovní doba nekončí.
Když takto pojatá “dovolená” trvá několik měsíců v kuse, v lepším případě si pak lékařka, ke které jdete kvůli rehabilitaci zad, zapíše jako poznámku do vaší karty “unavený vzhled”.
To jednoho příliš nepovzbudí, že? V horším případě se vám může stát, že jednoho rána nevstanete, protože vám zkrátka dojdou síly. Nejen fyzické, ale i psychické. Přitom možná stačí si jen uvědomit, že svůj čas můžete trávit i jinými aktivitami než vzornou péčí o milované dítě a domácnost. Prostě si na té tzv. dovolené jen dovolit odpočívat.
Až si budete plánovat, jak všechno dokonale zvládnete s miminkem v náručí, nezapomeňte proto jako jednu z hlavních věcí na svůj seznam uvést položky “zábava s dítětem” a “můj volný čas”.
Nemělo by zcela platit, že maminky jsou ty pečující a starostlivé a tatínkové si s dětmi hrají. Zkuste si to občas prohodit. Navíc můžete hravému tatínkovi uspořádat bezplatný kurz péče o domácnost a namalovat mu plánek nejbližšího obchodu s potravinami. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne, a pro tuto životní etapu by to mělo platit dvojnásob.
První měsíce po porodu mohou být velmi náročné samy o sobě. Vždyť si zvykáte na zcela jiný život, než jste žila bez miminka: někdo je na vás zcela a jedinečným způsobem závislý.
Proto hojně odpočívejte i přes den zároveň s děťátkem. A to bez jakýchkoli výčitek.
Starost o miminko je těžká práce, i když se vám zdá, že vlastně nic neděláte. Už jen věčně přerušovaný spánek je po nějakém čase vyčerpávající.
K zachování míru ve vaší domácnosti rozhodně více přispěje, že si odpoledne zdřímnete než vyleštěné police bez prachu a teplé večeře každý den.
Osvědčeným receptem pro osvěžení mysli a těla jsou dlouhé procházky s kočárkem. Lze je podnikat téměř za každého počasí: jde o příjemný relax (třeba s oblíbenou hudbou ze sluchátek MP3) a svižnější chůze navíc skvěle podporuje znovunabytí tělesné rovnováhy a zlepšení poporodní fyzické odolnosti.

Pokud chcete, vyzkoušejte kojenecké plavání.
Můžete začít už s několikatýdenním miminkem doma ve vaně, nejlépe s pomocí instruktorky z nějakého plaveckého klubu. Voda bude dělat dobře nejen miminku, ale i vám. Od půl roku děťátka se pak můžete plavání věnovat i ve speciálních bazénech. Přečtěte si o tom třeba v našem článku Plavání, plavání, všechny smutky zahání.
V době, kdy se vaše dítko posadí, začne lézt či se prvně postaví, je nejvyšší čas vydat se s ním do světa. Nezůstávejte s ním pouze sama, prospěje to vám oběma.
Horu prádla k žehlení odsuňte stranou a porozhlédněte se po mateřském či rodinném centru.
V takovém centru se totiž můžete seznámit s jinými maminami a třeba probrat věci, které jsou vám nejasné. Určitě je úlevné zjistit, že někdo má podobné problémy jako vy.
A pro vašeho mazlíčka je kontakt s ostatními dětmi velmi cenný – poznává tak, že není na světě sám a svět není jen pro něj, učí se “domluvit” se svými vrstevníky.
Ve většině mateřských a rodičovských center najdete hernu (herny), případně zahradu či dvorek. Za vstup do herny se nezřídka platí symbolická částka – přispíváte tím na provoz centra či jeho vytápění v zimních měsících. Najdete tu občas i kavárničku s dětským koutem. V prostorách centra se pořádají různorodé placené dovednostní kurzy pro děti (kupříkladu výtvarné činnosti, zpívání, tanečky) a kurzy zaměřené na cvičení maminek s dětmi.
Není výjimkou, že centra nabízejí i programy určené pouze pro maminky (jógu, masáže, keramické či jazykové kurzy, rozličné přednášky, kosmetickou poradnu aj.).
Zajišťují často i hlídání dětí, takže můžete v klidu relaxovat a váš poklad máte na dosah ruky.
Pokud žádné mateřské centrum v okolí vašeho bydliště nenajdete a nechcete sedět s rukama v klíně, můžete založit vlastní oázu pro rodiny s dětmi. Jak na to? O tom bude některý z příštích článků.
Máte nějaké inspirující tipy či náměty pro maminky? Napište nám, naše čtenářky to jistě ocení.
V příští části vám nabídneme pár možností, jak se na mateřské a rodičovské dovolené trochu zabavit, trochu vzdělat a jak odpočívat.
Komentáře