in ,

Jak s dětmi vyzrát na nudu

Inspirujte se našimi tipy

Co nedělat s dětmi, když je venku ošklivo? Nudit se. Co dělat? Inspirovat se našimi tipy a HRÁT SI…

Ahoj, Divoká Papriko!

Plánovali jste výlet nebo pískování na hřišti, ale deštivé počasí vás nutí improvizovat. Nepodléhejte panice, podlehněte raději kouzlu dětství, nechejte se unést svojí a dětskou fantazií a prostě si užijte hravý den. Pojměte to s humorem a začněte ráno tím, že si vymyslíte vtipné přezdívky. (Tedy pokud z toho už má vaše dítko rozum.) Indiánské, pohádkové, ovocné nebo je nakombinujte: Ahoj, divoká papriko! Dobrý den, veselý bizone!

Kostky pokaždé jinak

Říkáte si, že to není žádný extra tip doporučit vám, abyste si hráli s kostkami? Vaše dítě si s nimi hraje každý den? Pak mu ukažte nové možnosti využití kostek. Je-li zvyklé stavět hrady, postavte pro změnu garáže pro autíčka nebo ohrádky pro malá zvířátka.

Najděte menší krabice (můžete je zkusit pomalovat nebo polepit) a postavte celé město! Na čtvrtky nakreslete křižovatky a vyskládejte je mezi domky, z proužků krepového papíru udělejte chodníky, řeky. Máte v koupelně na hraní pískací gumové kačenky? Pusťte je po papírovém potůčku. Vystřihněte z barevného papíru pár květinek a kolem potůčku udělejte louku. Atd. atd. Obyvatelé vašeho městečka mohou být všelijací: gumoví panáčci, dřevěné figurky, plyšová zvířátka apod.

Venku je ošklivo – a vy zapomeňte, že…

  • … byste usnula i ve stoje. Nestěžujte si, sáhněte do energetických zásob a chlácholte se tím, že si odpočinete po obědě s dítětem. Načerpáte tak sílu na hravé odpoledne.
  • … máte fůru práce. On ten koš s prádlem taky jednou počká. Soustřeďte se na to, abyste se během dne mnohem více smála, než mračila. Dítko (děti) se pak bude (budou) smát taky.
  • … existuje televize. Prostě ji nezapínejte. Když se dítěti budete věnovat, stejně si na DVD ani nevzpomene.
  • … jste dospělá. Pojměte deštivý den jako den návratu do dětství. Zapomeňte na fádnost a popusťte uzdu své fantazii. Čím více bláznivých nápadů uskutečníte, tím líp.
  • … jste měla nějaké plány na výlet a nesýčkujte. Počasí improvizuje, improvizujte taky. A s úsměvem. K rodičovství improvizace patří!

Žůžo v kuchyni

Většinou se snažíme děti zabavit v pokojíčku a odbíháme honem rychle připravit svačinku. Tentokrát to udělejte jinak. Ke kuchyňské lince přistavte židličku a nechejte mrňouska při přípravě občerstvení pomáhat. Samozřejmě mu nedávejte do ruky nůž a nenechejte ho pracovat s horkou vodou. Musíte mít oči na šťopkách a obrnit se trpělivostí, ale výsledek bude stát za to, váš potomek bude spokojený jako bleška, že vám může pomáhat.

Zapojte fantazii: proč byste pouze krájela ovoce, když můžete vytvořit ovocný pohár a lákavě ho pojmenovat, např. “duhové potěšení”? Proč z jahůdek nevyskládat na tácek postavičku Červené karkulky? Proč neudělat krajíci chleba oči z okurek, pusu z papriky, vlasy ze salátu nebo brokolice a nenazvat celý výtvor “skřítek Zelenáč” nebo “vodník Česílko”?

Ke kuchyňské lince přistavte židličku a nechejte si při přípravě občerstvení pomáhat

Budeme mastit karty? O co?

Ke špatném počasí patří karty. Můžete je mastit i s tříletým prckem, byť s upravenými, zjednodušenými pravidly. Kvarteta se prodávají s různými motivy, určitě si vyberete. S předškolákem zkuste hrát Prší. Váš karban by se neměl obejít bez sázek a výher. Určitě zažijete legraci, až bude poražený odevzdávat fanty a za úkoly od vítěze je získávat zpět. Pět dřepů, tři pusinky, zazpívat písničku apod.

Nenechejte zahálet pexeso. Určitě víte, že jako cvičení paměti neuškodí ani dospělému (děti v něm dokonce většinou vítězí). Pokud jste s dítkem pexeso ještě nehrála (začít můžete klidně už ve dvou letech), vyčleňte si jen několik hodně výrazných dvojic obrázků (podle věku dítěte usoudíte, na kolik stačí). Potlačte v sobě hráčského ducha a začátečníka nechejte vyhrát! Vítězství pro něj bude motivací. S předškolákem už můžete hrát “fér”. Prohra k životu patří a děti se s ní musí naučit popasovat.

Vítejte na bále

Parádní zábavu si děti užijí, vytaháte-li ze skříní oblečení, které už nenosíte, staré šátky, klobouky, korále a vyšňoříte se jako na bál. Pusťte si k tomu veselé písničky a zatrsejte si. Určitě si váš bál nafoťte!

Čáry máry

Už jste začala se svým batolátkem kreslit a malovat? Směle do toho! Pro začátek se hodí silné voskovky (aby se dobře držely v ručkách) nebo prstové barvičky. Za čáry, za kola – za všechno ho pochvalte. Pokud máte doma už zkušeného kreslíře a malíře, vyzkoušejte nové techniky a nové materiály.

Jednoduché a velice efektní je pro děti všech věkových kategorií tvoření různých koláží. Vystříhejte (tříleté dítě vám už může s kulatými nůžkami pomáhat) z barevných papírů různé tvary (je to příležitost pro geometrickou osvětu) a poskládejte je do zajímavých obrazců. Úplná umělecká díla vzniknou, když koláže doplníte kousky alobalu, textilií, zamotaných bavlnek; přilepit můžete také rýži, čočku, krásně vypadá i kakao (přelakujte jej lakem na vlasy). Při vašem “kolážování” si ověříte zlaté pravidlo: Lepení všeho druhu patří mezi oblíbené dětské činnosti.


Předvedu ti třeba slona

Máte-li dvě a více dětí v různém věku, může být velmi náročné upoutat jejich pozornost. Jak zaujmout zároveň dvouletého pidižvíka a pětiletého rozumbradu? Zahrajte si s nimi hru “Kdo jsem?”. Pravidla jsou jednoduchá: jeden předvádí nějaké zvířátko (malinké děti neochuzujte o “haf”, “mňau”, větší děti už by to s citoslovci měly moc jednoduché), ostatní hádají, o jaké zvířátko se jedná. Všichni se vystřídejte. S většími dětmi můžete zkusit předvádět činnosti, pohádkové postavy apod.

A zazvonil zvonec…

Děti milují divadélko. I bez drahého loutkového divadla s oponou svedete zahrát skvělé domácí představení! Stačí přes stolek přehodit velký šátek nebo nepoužívaný ubrus. Nemusíte mít luxusní loutky nakoupené za stovky korun. Použijte, co dům dal: plyšáky, plastová zvířátka, vařečky s nakreslenými obličeji, pomalované prsty.

Roztomilé loutky si můžete jednoduše vyrobit z papíru: Nakreslete postavičku, kterou ke své „produkci“ potřebujete (pokud se vám nepovedla, vystřihněte ji v nějakém dětském časopise), podlepte čtvrtkou a izolepou upevněte na špejli. Pokud chcete, aby vaše loutka sama stála, nalepte ji na ruličku od toaletního papíru.

Důležitou rekvizitou je zvonek. Až odehrajete Smolíčka Pacholíčka nebo O třech prasátkách, cililinkněte – a dopřejte si zasloužený dětský potlesk.

 

 

Komentáře

Leave a Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře