in ,

Cestování s dítětem po krajinách českých

poznávejme krásy naší země

Máme dvouletou dcerku Kláru a od mala s ní cestujeme, zejména za příbuznými, kteří žijí na Moravě. Nevlastníme auto, takže jezdíme nejčastěji vlakem, což je vcelku pohodlné a dceři se to líbí.

Vybíráme si vlaky vyšší kvality nebo si připlácíme první třídu, kde je přece jen trochu čistěji. Hodně vlaků sice má vagony pro cestující s dětmi, ale místa v nich jsou vždy obsazená první, a to nikoli rodinami, z nepochopitelných důvodů lákají zejména důchodce.

Na dovolenou s dcerkou, případně ještě s manželovými dvěma většími dětmi z prvního manželství  (nyní mají 8 a 10 let), si ovšem půjčujeme auto, protože se všemi věcmi bychom zabrali půl vagonu . Na stanování či kemp je dcerka ještě malá, takže jsme si dva roky po sobě pronajali přes internet malou chatu, vždy na jiném místě. Když měla dcerka 4 měsíce, strávili jsme takto týden u Liberce. Vloni, kdy měla necelý rok a půl, jsme vyrazili k Lipnu.

Pronájem chatičky má tu výhodu, že má člověk soukromí a zázemí, může vařit i pro malé dítě a nemusí se spoléhat na jídlo v restauraci.

Kolem byla zahrada, takže děti si mohli hrát venku. Dřevěná chatička nedaleko Lipna byla obzvlášť půvabná – stála na pozemku vedle  hezkého starodávného domu majitelů (starší manželé, kteří byli velice příjemní a vstřícní), bylo tu i pískoviště a houpačka,  také ohniště, děti si mohly sáhnout na domácí zvířata a taky na koně.

Bez auta by ovšem taková dovolená nebyla možná, protože díky rozmarům počasí nám vždy spoustu místa zabere zejména oblečení – letní i do nepohody.

Právě vloni se nám stalo, že dva dny byly naprosto slunečné a koupací a zbytek týdne se počasí už jen kazilo, až jsme nakonec chodili ve svetrech a větrovkách.
Chatičky také byly vždy daleko od místa, kde se dalo nakoupit, takže jsme autem jezdili do obchodu pro zásoby, pleny apod. A samozřejmě jsme díky autu mohli vyrážet i na vzdálenější výlety.

Jsem zastáncem toho, že je dobré poznávat všemožné krásy své země, a myslím, že právě naše republika nabízí nesčetně míst pro příjemný odpočinek v létě i v zimě.

poznávejme krásy naší země

Jako výhodu vidím i to, že člověk nezaplatí za předraženou dovolenou v hotelu, kde je pak upíchnutý na jednom místě (byť u moře) a nemá už třeba dost peněz na to, aby si dovolenou užil či zpestřil. Proto se vždy snažíme najít sice solidní zázemí, ale za slušnou cenu, aby nám ještě zůstalo dost peněz na zmrzliny a jiné dětské radovánky.

Líbí se nám také, že nejsme závislí na tom, kdy nám někdo nabídne nějaký výlet, jako to bývá na zájezdech, ale můžeme takto podnikat, co se nám zlíbí.

Jezdíme i na dovolené bez manželových dcer, pouze s naší Klárkou, a to si pak většinou hledáme nějaký rodinný penzion, kde jsou vstřícní k malým dětem. Když byl dceři rok, byli jsme tak například v Kašperských Horách v jednom tzv. aparthotelu, kde jsme byli naprosto nadšení: dětská postýlka a jídelní židlička byly samozřejmostí, měli tam malou hernu a velkou zahradu s houpačkou a zázemím pro děti, součástí byl venkovní bazének a uvnitř hotelu vířivka a sauna, mohli jsme si půjčit stolní hry či kola i s dětskou sedačkou.

Pobyt byl se snídaní a součástí nevelkého apartmánu byl kuchyňský kout s ledničkou a mikrovlnkou, takže jsme si mohli vždy večer připravit jídlo pro sebe i dcerku, dát si kdykoli kávu, uvařit malé čaj… Prostě paráda. Jistě, takový pobyt nevyjde úplně levně, ale za to si po všech stránkách skvěle odpočinete.

Existují i agentury či cestovní kanceláře, které přímo pořádají rodinné dovolené v tuzemsku, často nějak specializované.

Chystáme se letos takovou dovolenou vyzkoušet. Jde o pobyt na Vysočině spojený s plaváním a programem pro malé děti i rodiče. Účast na programech je samozřejmě nepovinná, ale přijde mi prima, že se takto člověk může třeba s někým dalším seznámit a že naše malá bude moct být týden v kontaktu se stejně starými dětmi.

Proč nepojedeme k moři

Přemýšleli jsme, že bychom s naší malou Klárkou přece jen letos vyrazili také na zámořskou dovolenou. Moře by jistě prospělo jejímu zdraví, věčně má totiž rýmu a těžce dýchá. Ptali jsme se tedy známých, kteří u moře s malými dětmi byli, na jejich zážitky. Zkušenosti byly sice vesměs kladné, ale dva zážitky nás přes všechny klady nakonec odradily.

Jedni známí sice našli hotel se zázemím přesně dle svých představ a s sebou vzali i prarodiče, aby si tam mohli trochu povyrazit bez dítěte. Jenže dva týdny v Řecku nakonec byly kvůli nečekaně extrémně vysokým teplotám hodně náročné, a to si dovolenou vybírali na období, kdy ještě vedra být neměla.

Počasí je prostě nevyzpytatelné na celém světě

Ale pokud trávíte dovolenou u nás, můžete se například v případě neustávajícího deště prostě vrátit domů a přijdete tak maximálně o pár stovek za někde předem zaplacený nocleh. Známých tehdy  roční holčička navíc ještě dlouho po návratu měla na tělíčku desítky štípanců od komárů, od jejichž nájezdů se ji rodičům nepodařilo uchránit ani různými protihmyzovými prostředky. Sami nám řekli, že příště by nejspíš na dovolenou k moři s tak malým dítětem nejeli.

Jiní známí si od moře přivezli zážitek ještě mnohem horší – po dvou dnech v Tunisku jejich ještě ne dvouletý syn začal zvracet a dostal průjem a horečky. Vytoužená dovolená se tak změnila ve strach o dítě, daleko od domova a dostatečné lékařské pomoci. Dítě bylo během pár hodin téměř dehydrované. Naštěstí situaci aspoň malinko zachraňovalo to, že ho v té době jeho maminka ještě kojila, což bylo jediné, co chlapeček neodmítal. Situace se jakž takž stabilizovala asi po třech dnech, ale protože byl malý vyčerpaný a rodiče taky, zbytek dovolené už si neužili a hned z letiště jeli k dětské lékařce.

Rozhodně proti dovoleným u moře nic nemám a až bude dcerka o něco větší, určitě taky pojedeme.

V současné době však naší rodině více vyhovuje aktivní způsob prožití dovolené, máme rádi dlouhé procházky, les, vůni buřtů.

A to nejsme žádní trampové, ale celoroční měšťáci se sedavým zaměstnáním . Možná i proto nás dovolená v pohybu baví. A k tomu je naše země naprosto ideální.

Krásné léto, ať vyrazíte kamkoli, všem čtenářkám a čtenářům Mámy a já přeje Jarmila Koníčková z Prahy.

A co vy, milé čtenářky? Dáváte přednost dovolené v tuzemsku či u moře? Jaké jsou vaše zkušenosti z dovolených s dětmi? Kam se vaše rodina ráda vrací a kam byste už nikdy nejeli?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře