in ,

Blabla, grrr, mama, fííí. Hry a tipy na podporu mluvení

Divíte se, proč některé děti vesele povídají a jiné, stejně staré vysloví sotva slovo mama? Možná je za tím i péče rodičů, kteří s ním jeho komunikační schopnosti rozvíjí intenzivněji než jiní… Jak?

S pomocí her a knih. Třebaže to tak nevypadá, už i miminka vám rozumí. I když ne obsah mluvených slov, intonaci vnímají celkem přesně. Proto zpívejte, čtěte, recitujte jim básničky, popisujte předměty, které vidíte. Neváhejte s dětmi komunikovat během jízdy v autě, na procházkách nebo při přebalování. Popisujte činnosti, které právě děláte. Napodobování dětské řeči šišláním se raději vyhněte.

Hry na podporu mluvení

  1. „Jak budeš velká, až vyrosteš?“ Společně s děťátkem zvedněte ruce do výšky a odpovězte „Tááákhle velká!“
  2. Hledání Emky – před dítě dáte plenku a ptáte se: „Kde je Emka?“ Plenku odtáhněte a řekněte: „Tady je Emka!“
  3. Po zemi rozložíte zvířátka a dítěte se zeptáte, co dané zvířátko dělá. Pokud to ještě neví, odpovězte za něj.
  4. Popis činností – vezměte si panenku a společně ji učešte. Popisujte, co děláte. Panenku spolu můžete koupat, přebalovat, oblékat…
  5. Stavění komínu z kostek – když komín stavíte, popisujte „jedna kostka, druhá kostka“. Když dítě komín shodí, řekněte „bác“.
  6. Najdi správnou věc – před dítě rozložte předměty (například plenku, jablko, kostky), které pozná. Následně se ho ptejte, třeba: „Kde je kostka?“ Alternativou jsou zvířátka či barevná autíčka (učení barev).
  7. Vařila myšička kašičku – kdo by neznal tuto říkanku. Vyzkoušejte, jak na ni bude reagovat vaše miminko.

Televizor je pro děti zabiják dorozumívání. Obrazovka od něj nevyžaduje interakci a dítě se jen pasivně dívá. Patnáct minut denně ještě nic nepokazí, ale když už chcete televizor svým dětem dopřávat, vybírejte programy určené pro jejich věk a dívejte se s nimi.

Výborným motivátorem k mluvení jsou také starší sourozenci, případně dětský kolektiv. Drobeček se s dětmi snaží přirozeně komunikovat, což u něj může urychlit začátek mluvení.

Rozmluvte miminko: mimikou

Povídáte si s miminkem a používáte při tom grimasy? Dobře děláte! Není lepší školy mimiky a gest než rodičovská tvář. Za pár týdnů je po vás bude opakovat.

I když povídání miminku ještě vůbec nejde, vnímavý rodič si všimne, když mu chce miminko něco „říct“. Stačí mu na to jeden pohled. Zvýšené množství lidí okolo postýlky nebo kočárku nemusí být miminku příjemné. Dítě od nich instinktivně odvrací pohled a dívá se jinam. Právě tehdy byste se neměli bát dítě před touto, pro něj stresující situací uchránit. Stejně důležitým signálem je pro rodiče tření očí dítěte. Pokud si miminko mne očka, znamená to, že se mu chce spát. Ani dožadování se jídla se nemusí projevit pláčem. V období, kdy už samo otevírá dlaně, znamenají zavřené pěstičky to, že je čas papat.

Nezapomeňte na to, že miminka své matky napodobují. I když si myslíme, že na nás není nic vidět, náš smutek či nervozitu dítě vycítí. Reaguje na ně pláčem, je neklidné.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře