S příchodem miminka většina rodičů nadšeně přeorganizovává byt, počítá s místem pro postýlku, vaničku, kočárek, dětské oblečení, pleny…Ale už tolik nepřemýšlí nad tím, že čím bude dítě starší, budou narůstat i jeho nároky na prostor. A pak rodiče najednou zjistí, že dítě ,,bydlí” po celém bytě a jim zbývá jen postel a gauč. Naštěstí jen do určitého času…
Jak si mohou rodiče zachovat ve svém domě i prostor pro sebe? Jaké triky fungují, aby byl byt pohodlný pro všechny členy rodiny, nejen pro prcka? Prozradíme vám, jak toho dosáhnout bez větší námahy pomocí jednoduchých prostředků.
,,Asi jsem mizerná máma!”
Ivana (30 let) je nešťastná. Důvod? Její dcera si podmanila celý byt a nyní ho v podstatě okupuje. A to jí je jen jeden rok. Ivana se cítí jako mizerná matka: „Já vím, že je normální, že roční děťátko je po celém bytě, nakonec, sama si ještě hrát nemůže, takže je normální, že je tam, kde jsou rodiče. Ale přiznám se vám upřímně – občas si opravdu myslím, že moje roční dcerka si zkrátka podmanila a „panuje“ po celém našem bytě… Samozřejmě že má i svůj dětský pokoj, ale ona si hraje téměř výhradně v obývacím pokoji, v kuchyni a na chodbě. Své dětské knihy a část hraček má i v naší ložnici.“
Ivana ale není se svými starostmi sama. I další rodiče mají pocit, že pro ně samotné v bytě zbývá jen málo místa, protože všude se povalují hračky. A přiznejme si, dnešní děti mají hraček opravdu velké množství. Dá se však udělat něco pro to, aby hračky tolik nepřekážely a byly pěkně zorganizované. A aby i dospělí měli svůj prostor pro sebe. Jak na to?
Rady
1. Dětský koutek v obýváku
Malé děti si rády hrají v blízkosti svých rodičů, a tak si často rozloží své hračky právě v obývacím pokoji. Aby ale byl obývák místností, kde se budou cítit dobře všichni, máme pro vás dva tipy:
- Dejte na zem deku a pár oblíbených hraček. Dítě bude raději na dece, kde si může hrát s několika hračkami, než kdyby mělo být samo v dětském pokoji. Takto na něj budete vidět a nemusíte se strachovat, že by třeba spadlo a zranilo se.
- Ve skříni vyčleňte jednu poličku, která bude patřit vašemu dítěti. Velmi dobře se osvědčilo dávat hračky i do umělohmotných krabic s víkem. Ideální je, pokud mají kolečka, aby se daly přesouvat po bytě. Večer je pak společně přesunete do dětského koutku nebo dětského pokoje.
2. Zbavte se zbytečností
Každé dítě rádo poznává své okolí. Pokud už dokáže lézt, jeho svět se rozšiřuje. Nicméně pro rodiče jsou tyto jeho průzkumné výpravy opravdovou zkouškou nervů. Nic totiž není před zvědavostí děťátka v bezpečí. Všechno ho láká, vše musí ohmatat, vzít do rukou, probádat a ochutnat. Své malé prstíky musí strčit i tam, kam nedohlédne. Obzvláště zajímavé je vše, co se hýbe a je pestré, barevné. Ze své polohy při lezení dosáhne na ubrus, na kterém je váza s květinami. A jak nádherně dobrodružné je odtrhnout lístky z květu v květináči, který dítěti „stojí v cestě“! Kuchyň a koupelna jsou rájem pro děti. Není nic lepšího než prozkoumat a vyklidit zásuvky v kuchyni, v nichž jsou příbory, sklenice, lahve a lahvičky, hrnce a pokličky. Ale ani nic nebezpečnějšího. Kuchyň je nebezpečným místem číslo jedna. Dále následují koupelna a obývací pokoj.
Co tedy máme dělat? Je nezbytné zcela vyklidit prostor, tak aby dítě nic nelákalo a nedosáhlo na to? Ne tak docela. Pro vývoj dítěte je důležité, aby žilo v prostoru, kde může objevovat nové věci. Jen rodiče musí dávat pozor na zdroje nebezpečí. Není potřeba tedy byt zcela vyprázdnit, pouze některé věci přestěhovat nebo prostě schovat někam do krabice, než dítě vyroste. Tak budou děti i rodiče ušetřeni zbytečného stresu.
TIP MÁMA a já: Zkouškou nervů je také situace, kdy dítě posté vezme do ruky sošku stojící na stolku a vy ji postoprvé na poslední chvíli zachytíte. Uložte proto vše nebezpečné, křehké či vzácné do krabice, zbavte se suchých květů, zbytečných věcí z poliček, kam dítě dosáhne, a ušetřete si tak nervy.
3. Jen žádné klece
Velmi důležité: Nezřizujte dětem v bytě žádné ohrádky. Váš byt není klec a dítě není žádné zvíře. Ani vám by se nelíbilo, kdyby vás věznili a měli byste v bytě pouze omezený prostor pro svou realizaci. Malé dítě chce objevovat nové věci, uspokojovat svou zvědavost. A to je super! Pokud jste odstranili všechny nebezpečné předměty z dosahu dítěte, může to malý zvědavec bez problémů i dělat.
I přesto ale budete muset ještě mnohokrát křičet „Ne, ne, ne!“ Časem však vaše dítě pochopí, že musí poslechnout. Musí se naučit, že například některé šuplíky pro něj zůstanou vždy tabu. V případě problémů a neuposlechnutí můžete využít bezpečnostní pojistky.
TIP MÁMA a já: Pokud přece jen musíte mít doma „ohrádku“, protože jste např. s děťátkem sama a občas ho tam, z bezpečnostních důvodů, musíte dát (např. si potřebujete odskočit na toaletu) – dejte si při jejím zakoupení pozor na bezpečnost, aby byla stabilní, a dítě v ní nechte jen nezbytný čas.
4. Vhodný dětský nábytek a spousta úložného prostoru usnadní úklid
Dětské pokoje jednoduše přitahují nepořádek. Vybavení této části bytu může výrazně ovlivnit to, jak snadno se v ní bude udržovat pořádek. A aby to bylo pro vás a později i samotné dítě jednodušší, potřebujete v dětském pokoji dostatek místa na uschování věcí. Zázračně působí velké komody, skříně a police. U dětí jsou mimořádně oblíbené velké dřevěné nebo plastové boxy. Dají se v nich skvěle a rychle uschovat hračky.
5. Pořádek i v koupelně
Pokud mají vaše děti nějaké hračky i v koupelně (vždyť do vany přece patří minimálně nějaká ta kačenka), pak je vhodné mít v koupelně alespoň síťku na odkládání těchto hraček. Síťka je praktická věc – dá se přilepit nebo zavěsit na obkladačky, a když do ní naházíte i mokré hračky, dobře v něm vyschnou. Nezapomínejte však pravidelně tuto kapsu vyprat, aby se v ní nemnožily bakterie.
6. Uklízejte jen jednou za den
Oblíbenou činností malých batolat je vytahovat věci ze zásuvek a rozmísťovat, či řekněme trousit je všude po bytě. Za chvilku se ocitne vybavení všech zásuvek, kam dosáhnou, na zemi. Boty, utěrky, autíčka, misky, to vše pokrývá podlahu od kuchyňské linky přes jídelnu až po gauč před televizní obrazovkou. Pokud budete tyto předměty uklízet neustále dokola, v průměru tak 10krát za den, psychicky se unavíte. Mnohem vhodnější je uklidit pak vše najednou. Nejlépe až večer, když už dítě spí.
7. Zapojte do úklidu i děti
Když je dítě ještě miminko, o vše se staráme my. Po pár měsících nastane období napodobování, což je ten nejvhodnější čas na to, abychom začali dítě vést k určitému systému, pořádku, postarat se o své věci. Ukažme mrňouskovi, že je hezké, když má každá věc své místo. Dítě se bude chtít účastnit všeho, co děláme my. Je to pro něj zajímavé – úklid, zametání, mytí nádobí apod. A právě to musíme využít!
TIP MÁMA a já: Několikrát po sobě dítěti ukažte, kam všechny věci patří, dokud se to nenaučí. Spolu s vámi zvládnou dát panenky „spát“, kostky uložit do krabice a zvířátka „do domečku“. Dobré je, pokud úklid neprezentujete jako něco, co je vám samotným nepříjemné, ale upřímně si tuto aktivitu užíváte. Můžete vymyslet různé hry na téma úklid. A nezapomeňte děti chválit, jak jsou šikovné. Budou v sedmém nebi!
S postupným růstem dítěte nastolte určitý režim. Předtím, než půjde spát, ukliďte spolu věci a hračky na své místo (oblečení patří do skříně, špinavé prádlo do koše na prádlo, hračky na poličku a do úložných boxů apod.).
8. Zakázané území
Naučte dítě, že každý v rodině má právo na soukromí: „Můžeš si hrát u sebe ve svém dětském pokoji i na chodbě, i v obývacím pokoji a kuchyni, ale v naší ložnici ne!“ Tak si zachováte pořádek alespoň v jedné místnosti a nedovolíte ji zavalit hračkami a jinými dětskými potřebami.
9. Vyčleňte si prostor pro sebe
Pro každého člověka je důležité mít oázu klidu, kde má čas být sám se sebou, se svými náladami, emocemi, touhami. Tímto koutkem chápeme prostor, kam se člověk utíká před realitou všedního dne a které pro něj představuje kousek soukromí.
Vytvořte si v bytě koutek – zónu pro sebe, neboť v rodinách s malými dětmi mnohdy takové místečko chybí. Může to být např. čtenářský koutek či místo na relax v ložnici – nebo oblíbené křeslo v obývacím pokoji. Buďte trochu egoističtí a vytvořte si malou oázu, kde se můžete během dne na pár minut „zašít“ a odpočívat.
TIP MÁMA a já: Pokud se budete chtít takto schovat, vypomozte si paravánem, který vaše sezení oddělí od zbytku místnosti. Zajistěte si ničím a nikým nerušený čas (např. když se o dítě stará manžel), a až uplyne a budete se chtít vrátit zpět, není nic jednoduššího než paraván jednoduše složit a někam uklidit do chvíle, než opět zatoužíte po klidu. Splní svůj účel a přitom nebude nikde překážet. Paravány navíc bývají pěknou bytovou dekorací. Když vyberete ten správný, barevně sladěný s ostatním zařízením bytu, příjemně do něj zapadne.
10. Ven za dobrodružstvím!
A ještě poslední tip: Choďte často ven. Neboť na čerstvém vzduchu se dají najít takové skvělé možnosti na hru, kterým může obývák jen těžko konkurovat.
—————————————————————————————————————–
Pokud máte malé děti, pak jsou rozházené věci po bytě přirozenou součástí tohoto období. Je to hmatatelný důkaz toho, že se u vás skutečně žije. Užívejte si spolu s dětmi jejich dětství, až vyrostou, budete mít klid a pořádek. Na druhé straně ale mít doma pořádek, pohodu a oázu jen pro sebe je také lákavé. Uklizený byt je bezpečnější pro děti a příjemnější pro celou rodinu. Proto je třeba najít určitý kompromis v rámci zachování duševního zdraví rodičů a příjemné atmosféry v rodině.
Přejeme vám při tom pevné nervy!