Tato stránka se zobrazuje v libovolném prohlížeči, nejlépe však v prohlížečích podporujících HTML 4.0 a CSS 2. Pokud je tato správa čitelná, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku vidíte bez pokročilejšího formátování, ale s plně přístupným kompletním obsahem.
Dnes je 24. květen 2018, svátek má Jana, Vanesa.
Přidejte se k fanouškům MÁMA a já na Facebooku. Pošlete nám svůj článek.Zaregistrujte se a získejte přístup k novinkám!
Pokud se chcete odhlásit, klikněte sem

Zobrazit všechna fotoalbaVytvořit fotoalbumPřidat obrázekFotoalbum - nápověda


    Zdielat na Facebook-u    
         
 
MUDr. Zuzana Pitoňáková

O fontanele


Všechna miminka přicházejí na svět s polštářkem nad čelem. Je to tzv. velká fontanela, která je velmi důležitá pro zdravý vývoj novorozence.

Co je fontanela?

Fontanela (česky lupínek) je vazivové spojení na hlavě novorozence v místech, kde se potkávají kosti utvářející lebku.

Velká fontanela má tvar kosočtverce. Dá se snadno nahmatat, dokonce můžeme cítit, jak pod ní pulzuje krev. Kromě „velké“ fontanely je na hlavičce ještě pět dalších („malá“ je umístěna v záhlaví a má trojúhelníkovitý tvar a 4 maličké, které má i odborník problém nahmatat).

S hlavičkou kojence je vždy třeba zacházet velmi opatrně. Fontanely však nepředstavují extrémně zvýšené riziko úrazu. Pevná pokožka hlavy a mozkové pleny poskytují mozku dostatečnou ochranu, dokud se fontanely neuzavřou pevnou vazivovou a chrupavčitou tkání. Lebeční kosti pevně srostou až kolem 18.–20. roku věku.
 

K čemu je nám fontanela?

Fontanela je jedním z důkazů geniality přírody. Patříme k tvorům s největším mozkem na Zemi. Jak ale takový mozek, pevně uzavřený ze všech stran v lebce, porodit? Fontanely nabízejí řešení. Hlavička je v místě fontanel velmi pružná a přizpůsobivá a může tedy bezpečně projít úzkými porodními cestami. Pokud se i v průběhu tohoto procesu zdeformuje, za pár dnů je opět krásná.

Fontanely mají ale také další důležité úkoly:
 • umožňují rychlé vyrovnání krevního tlaku v hlavě
 • díky nim se může mozek dítěte hlavně v prvním roce nerušeně zvětšovat.

Navíc může fontanela posloužit lékařům jako okno pro ultrazvukové vyšetření mozku kojence. Růst lebky je velmi citlivým informátorem o tom, jak se vyvíjí a roste mozek dítěte. Jinak řečeno: správná velikost lebky nám ukazuje, že vývoj mozku dítěte probíhá „normálně“, protože mozek tím, že se zvětšuje, aktivně
tlačí zevnitř na lebku a ta se následně přizpůsobuje jeho velikosti, roste spolu s ním.


Uzavírání fontanel

Během prvního roku roste hlavička velmi rychle. Sledování růstu hlavy patří k našim rodičovským povinnostem, stejně tak jako k povinnostem lékaře během pravidelných zdravotních prohlídek (hlavně v prvním roce života dítěte).

Při porodu donošeného dítěte se průměrný obvod hlavy pohybuje v rozpětí od 34 do 36 cm, v půlroce dosahuje 43 až 45 cm. Často věnujeme větší pozornost velikosti fontanely nebo jejímu předčasnému uzavírání, než samotnému růstu lebky, což může vést mnohokrát ke zbytečnému stresu.

Velikost velké fontanely a její uzavírání z hlediska času se i u zdravých dětí velmi liší (ve všeobecnosti platí, že velká fontanela se uzavírá kolem 18. měsíce a k tomu je třeba říci, že v normě je i velké + a -). Samotná odchylka v její velikosti nebo časová nepravidelnost v jejím uzavírání nemusí mít totiž žádný diagnostický význam. Vždy je třeba sledovat současně tvar lebky, její velikost, rozestup lebečních švů a celkový neuropsychický vývoj dítěte. K odbornému neurologickému vyšetření je třeba dítě odeslat, jen když se velká fontanela a lebeční švy rozestupují. Totéž platí i pro předčasné uzavírání velké fontanely, podsouvání kostí a zaostávání růstu lebky. 


Když věci nefungují, jak by měly…

Z hlediska běžné praxe je dobré vědět, co může signalizovat chorobný růst lebky dítěte.

Zrychlený růst lebky se projevuje:

 • doširoka otevřenou velkou fontanelou
 • jakoby vydutou velkou fontanelou
 • rozestoupenými lebečními švy a jinými fontanelami
 • stáčením očí směrem dolů (viditelné je horní bělmo nad duhovkou)
 • zvýšeným naplněním žil na lebce (hlavně při pláči)
 • podrážděností, či nápadnou nespavostí

Zaostávání růstu lebky se projevuje:

 • předčasně se uzavírající fontanelou a lebečními švy
 • malým nebo žádným přírůstkem na obvodu hlavičky
 • opožděným psychickým vývojem
 • zvýšeným svalovým napětím
 • křečemi

Tyto příznaky se většinou vyskytují společně. To znamená, že pokud jste si u dítěte všimli jen jediného příznaku, obyčejně to nic neznamená. Poradit se s odborníkem je však samozřejmě namístě. Protože – čím dříve se odhalí porucha růstu hlavičky, tím lepší vyhlídky má dítě do budoucna. Pokud zůstane patologický růst lebky nerozpoznán a s léčbou se začne pozdě, další budoucí osud dítěte může být katastrofální. Hrozí mu trvalé poškození pohybových, smyslových a duševních schopností. Možnost jejich příznivého ovlivňování se v pozdějším věku již ztrácí. Zásluhou moderních neurochirurgických metod dnes dokáže medicína spolehlivě odstraňovat mnohé anatomické defekty, které zapříčiňují abnormální růst hlavičky.


Jaký je praktický postup?

1. Růst hlavy a jeho odchylky je třeba sledovat v rámci povinných návštěv poradny pediatra.
2. V případě podezření je třeba dítě odeslat k odbornému neurologickému vyšetření.
3. Během vyšetření dítěte na odborném neurologickém oddělení je třeba upřesnit příčinu a případně navrhnout neurochirurgické řešení.

Poruchy růstu hlavy jsou v současné době vděčnou oblastí pro léčbu a podstatně se zlepšuje osud dětí, které v minulosti často trpěly a předčasně umíraly. Dnes tyto děti čeká optimistická budoucnost s možností téměř plnohodnotného života.