Tato stránka se zobrazuje v libovolném prohlížeči, nejlépe však v prohlížečích podporujících HTML 4.0 a CSS 2. Pokud je tato správa čitelná, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku vidíte bez pokročilejšího formátování, ale s plně přístupným kompletním obsahem.
Dnes je 20. březen 2018, svátek má Světlana.
Přidejte se k fanouškům MÁMA a já na Facebooku. Pošlete nám svůj článek.Zaregistrujte se a získejte přístup k novinkám!
Pokud se chcete odhlásit, klikněte sem

Zobrazit všechna fotoalbaVytvořit fotoalbumPřidat obrázekFotoalbum - nápověda


    Zdielat na Facebook-u    
         
 
redakce

Péče o novorozence


Každou maminku jistě zajímá, jak správně ošetřovat velmi jemnou a citlivou pokožku novorozence a kojence. Jak děti koupat a oblékat, abychom jejich pokožku zbytečně nedráždili? Jaké látky by měly obsahovat kosmetické přípravky na ošetření dětské pleti?
 
Dětská pokožka se od pokožky dospělých liší – kůže novorozenců a kojenců je tenčí, propustnější pro vodu a jiné látky, se kterými pokožka dítěte přichází do styku. Proto je důležité se o kůži starat už od novorozeneckého věku.

Koupání a ošetřování pokožky miminka

Miminka většinou milují teplou vodu, připomíná jim důvěrně známé prostředí – plodovou vodu v mateřském břiše. Děťátko nemusíme koupat denně, ale většině kojenců se pobyt ve vodě líbí a cítí se v ní dobře, takže se koupel obvykle stává důležitým denním rituálem.


Potřeby pro koupání a péče po koupání:

dětská vanička nebo speciální koupací kyblík, teploměr do vody, osuška, čisté bavlněné pleny, dětské mýdlo, gázové vatové čtverečky, krém proti opruzeninám, podle potřeby dětský olej nebo mléko po koupeli na suchou dětskou pokožku, oční kapky, dětský jemný hřeben na vlásky. Koupání vám mohou ulehčit speciální podložky do vaničky.


Příprava koupele:

 • Teplota v místnosti má být 22–26 °C.
 • Ve vaničce by mělo být 10–15 cm vody.
 • Vhodnější je nalít do vaničky nejprve studenou vodu a postupně přidávat teplou.
 • Voda by měla mít teplotu těla, tj. okolo 37 °C. Teplotu zkontrolujte teploměrem.
 • Před koupáním omyjte miminku genitálie a zadeček od nečistot. Zadeček umyjte dětským mýdlem. 

 

Jak správně koupat:


Děťátku podložte jednou rukou hlavičku a druhou tělíčko. Opatrně ho položte do vaničky, ruku zpod tělíčka vytáhněte, hlavička miminka musí být vždy podepřená. Měla byste se stále opírat o předloktí své ruky. Prsty přidržujte ramínko a horní část paže děťátka. Pokud máte koupací kyblík, pak v něm děťátko držíte v jedné ruce přes hrudníček – miminko v kyblíku sedí ponořené po ramínka, druhou ruku můžete použít na přidržení zezadu a mytí.
Koupel by měla trvat 3–7 minut.

Novorozenec potřebuje koupel hlavně pro pocit osvěžení a čistoty, proto ho nemydlete od hlavy po paty. Používejte mýdlo výhradně určené pro dětskou pokožku. Dbejte na důkladnou očistu zadečku – zde se do kůže dostávají látky obsažené v moči a stolici. Řádně umyjte i všechny záhyby čili podpaždí a krk, nezapomeňte na místo za oušky a po mytí je pečlivě vysušte. Dětské vlásky se nemastí, stačí je umývat jednou za týden a nepotřebují šampón. Pěny do koupele nepoužívejte, zbytečně vysušují pokožku a jsou častou příčinou alergií. Pro děti, které mají suchou pokožku, je vhodné používat oleje do koupele, ale jen osvědčených dětských značek, neparfémované.
U starších dětí lze používat dětská mýdla, šampóny či jinou kvalitní dětskou kosmetiku určenou pro koupání dětí.

Upozornění: Za žádných okolností nenechávejte ani na vteřinu dítě při koupeli samotné. Vždy si vše důsledně připravte před koupelí. Pokud na něco zapomenete, neodbíhejte od dítěte. Platí to i v případě, že vám zvoní mobil nebo zvonek u dveří.Přenášení, sušení a ošetření po koupeli:

 • Podsuňte děťátku ruku pod zadeček (druhá ruka je stále pod hlavičkou) a opatrně ho přeneste na připravenou osušku. Pevně ho držte, protože jeho tělíčko je mokré a mohlo by vám vyklouznout. Pokud vytahujete děťátko z koupacího kyblíku, dobře ho držte jednou rukou přes hrudníček a druhou rukou mu přidržujte hlavičku (nebo podsuňte obě své ruce do podpaždí miminka, palce pak máte na jeho na hrudníčku a zbývající prsty na zádíčkách, čímž částečně jistíte i hlavičku – bude se vám takto lépe z kyblíku vytahovat).
 • Jemně děťátko osušte. Používejte vhodnou měkkou osušku, do které miminko jen lehce zabalíte. Dbejte na dokonalé vysušení oblasti v okolí genitálií, v záhybech pod krkem a v podpaží.
 • Po koupeli (nebo před ní – to záleží na vás) můžete děťátku dopřát masáž.
 • Zdravou dětskou pokožku není třeba natírat krémem ani olejovat.
 • Pokud má dítě suchou pokožku, můžete ji promazávat kvalitním dětským mlékem, krémem, miminka do cca 6 týdnů i olejíčkem.
 • U  dětí, které trpí kožním onemocněním, se řiďte  doporučením lékaře.Ošetření zadečku po stolici

Při každé výměně pleny pečlivě očistěte pokožku děťátka od zbytků stolice a moči. Po stolici je nejlepší děťátku zadeček opláchnout pod tekoucí vodou a dočistit vlhkou gázou. Pokud nejste v dosahu tekoucí vody, můžete použít čistou bavlněnou plenku, vlhkou gázu, papírový ubrousek nebo trochu dětského olejíčku.

Utírejte vždy směrem zepředu dozadu – jedním tahem od genitálií ke konečníku, aby se do genitálií nedostaly bakterie z konečníku. Dodržovat tento postup je důležité hlavně u děvčátek. Pokud zadeček a genitálie čistíte opakovaně, vždy použijte čistý ubrousek či gázu. Chlapečkům opatrně očistěte penis a šourek, pokožku nepřetahujte. Na závěr zadeček potřete tence krémem proti opruzeninám.


Péče o chlapečka


Kdysi se předkožka penisu u chlapečků při každém koupání přetahovala přes penis, v současnosti se to nedoporučuje. Slepená předkožka je fyziologický jev a má plnit ochrannou a hygienickou funkci, proto předkožku nepřetahujeme. Volíme konzervativní postup, minimálně do 5–6 let dítěte. Jen pokud je možné úplně volně, bez jakéhokoli násilí předkožku přetáhnout, provádíme  to při večerní hygieně a penis opláchneme.

Násilné přetahování předkožky vede k tvorbě drobných trhlinek, které se zajizví, předkožka potom ztratí svoji pružnost a nedá se vůbec přetáhnout, vznikne tzv. fimosa nebo parafimosa. Ve věku od 6 let do puberty dochází k postupnému samouvolňování předkožky – v té době je vhodné chlapce naučit, aby si při sprchování sám stahoval předkožku, pokud to jde. Jestliže máte pochybnosti o správném vývoji genitálu vašeho syna, poraďte se s dětským lékařem. Do předškolního věku není nutné slepenou předkožku radikálně  uvolňovat. Problém nastává pouze tehdy, když je penis zanícený (tzv. balanitis). To vám pomůže vyřešit váš dětský lékař, případně urolog.


Péče o děvčátko


V novorozeneckém (i v pozdějším období) je důležitá správná péče o vnější rodidla děvčátka. Předchází se tím i možným onemocněním, jako je slepení či srůst okrajů sliznice poševního vchodu či malých stydkých pysků (tzv. synechie) nebo zánět vnějších rodidel a pochvy. Během každodenní koupele mírně oddálíme stydké pysky od sebe a čistíme oblast poševního vchodu, nejlépe čistou rukou – v houbičce či žíněnce na mytí nemáme cit a kromě toho (pokud je denně nevyvařujeme) se v nich mohou množit bakterie. K umytí od zbytků moče a stolice používáme dětské neparfémované mýdlo. Oplachujeme tekoucí vodou.


Péče o pupek novorozence

Pupek miminka je nutné důkladně ošetřovat, aby nedošlo k infekci. Už v porodnici by vám měla sestra ukázat, jak to nejlépe provádět. K ošetření potřebujete sterilní gázu – čtverečky a lékařský 40% líh (v některých porodnicích radí místo něj používat pár kapek mateřského mléka).

Ze začátku je třeba při každém přebalování namočit gázu do lihu, opatrně vytřít pupek pod svorkou či okolo pahýlku a z vrchu přiložit na pupek čistou gázu. Než se jizva zahojí, ránu při koupání příliš nenamáčejte. Pokud se do oblasti pupku dostane voda, opatrně ho vysušte.

Po seschnutí a odpadnutí pahýlku bývá pupek většinou zahojený. Nelekejte se, pokud se na něm občas vyskytne pár kapek krve – je to běžné a neznamená to, že je něco v nepořádku. Jestliže však okolí pupku zčervená nebo začne mokvat, navštivte ihned dětského lékaře.


Uši


Zvukovody nikdy nečistěte vatovou tyčinkou, mohli byste je poškodit. Kromě toho – vytíráním zvukovodů jenom zatlačíte ušní maz dovnitř. Po koupeli vezměte kousek gázy nebo vatičky, jemně ho pokapejte dětským olejíčkem a opatrně otřete vnější část ucha a lehce dostupná a viditelná místa. Zkontrolujte prostor za ušima, miminkům se tam v záhybech často tvoří malé mokvající ranky. Opatrně tato místa potřete dětským olejíčkem.


Nehty


Nehty novorozence jsou velmi křehké, nedoporučuje se stříhat je. Pokud hrozí, že by se děťátko poškrábalo, je vhodné dát mu speciální rukavičky nebo zavázat konce rukávů tak, aby ručka zůstala schovaná a nemohlo se zranit. Vhodné je zkrátit nehtíky omyvatelným skleněným pilníčkem.  Později použijte na stříhání speciální dětské nůžky se zaoblenými hranami. 


Tip MÁMA a já: Mnohým maminkám se osvědčilo stříhání nehtů během spánku děťátka.Jak dítě správně oblékat


Novorozeně nemá ještě dobře vyvinutou termoregulaci, proto u něj lehce dojde k přehřátí. Dítě vstřebává teplotu prostředí – na to je třeba myslet při jeho oblékání, proto ho zbytečně nenabalujte.

Pro vaši přibližnou představu, jak miminko vhodně obléct, nabízíme jednoduché pravidlo: jestliže máte na sobě krátké rukávy, dítě má mít dlouhé, pokud máte dlouhé rukávy, dítěti je třeba dát dvoje dlouhé rukávy – zkrátka vždy o jednu vrstvu navíc oproti dospělému. To ovšem neplatí pro novorozence s nízkou porodní hmotností, které je nutné oblékat o něco tepleji, aby neprochladli.

Při přehřátí bývá dítě často mrzuté, pláče, zdánlivě bez příčiny. Pokud je delší dobu v přetopené místnosti a příliš oblečené, může mít zvýšenou teplotu. Pak je třeba místnost vyvětrat a dát miminku napít, čímž dojde k poklesu teploty. Při nadměrném oblékání děťátka a zapocení se na jeho kůži vytvářejí drobné červené potničky, bývají často na tváři, krku a hrudníku. Tomu je třeba předejít přiměřeným oblékáním.

Dětské oblečení kupujte zásadně z čisté bavlny, nejlépe v bílé barvě. Vybírejte ho ve specializovaných prodejnách, ne na tržištích, kde se často prodává oblečení barvené nebo bělené lacinými škodlivými barvami. Při koupi zimního oblečení dejte pozor na bundy s lemem z umělých kožešin na kapucách či rukávech, které často způsobují na tvářích a zápěstích dětí ekzémy. Děti s citlivou pokožkou neoblékejte do pletených čepic a svetrů.


Ošetření pokožky při vycházkách

Při zimních procházkách je nutné ošetřit dítěti nezakryté  části (tváře a nos) kvalitním dětským promašťujícím krémem, aby nedošlo k popraskání pokožky, nebo dokonce ke vzniku omrzlin. V létě naopak kůži chráníme před slunečním zářením speciálním opalovacím krémem s vysokým faktorem (jeho hodnotu zvolíme podle typu pokožky). Aby nedošlo ke spálení, kojence a malé děti nevystavujeme slunečnímu záření vůbec, starší děti v době oběda (přibližně od 11 do 15 hodin). Opalovací krémy je důležité použít i v zimě, když jedeme s dětmi na hory lyžovat.


Prací prostředky a dětská pokožka

Na pokožku má vliv nejen materiál, ze kterého je vyrobeno oblečení, ale i prací prostředky a aviváž, které používáme při praní. Proto kupujte zásadně jen ty prací prostředky, které jsou určeny pro citlivou dětskou kůži. Aviváž se nedoporučuje, protože může způsobit alergii. Místo ní můžete do posledního máchání přidat několik lžic octa.


Tělesný kontakt

Miminka potřebují tělesný kontakt. Je dokázáno, že čím víc tělesného kontaktu dítě má, tím lépe prospívá. Mazlete se s děťátkem, držte ho často v náručí, chovejte, přiviňte si ho, něžně mu povídejte či zpívejte. Většina miminek miluje nošení v náruči, proto noste svoje dítě tak často, jak se vám (i jemu) líbí. A nebojte se, že ho častým nošením rozmazlujete. Pomoci vám mohou i různé šátky na nošení či klokanky.

Odříhnutí

Na konci každého krmení (ať už po kojení nebo krmení z lahve) si miminko potřebuje odříhnout. Pokud se do žaludku děťátka dostane vzduch, bude se cítit dříve nasycené a vypije méně. Jsou tři polohy, které umožňují odříhnutí:

1. dítě je otočené čelem k vám a hlavičku má položenou na vašem rameni;
2. dítě leží na vašem předloktí, obličejem dolů;
3. dítě sedí u vás na klíně (vhodné pro starší kojence).

Vyzkoušejte všechny možnosti a zjistíte, která poloha je pro vás nejlepší. Jednou rukou miminko podpírejte, druhou ho jemně poplácávejte nebo hlaďte na zádíčkách.